فرایند جذب شرکتهای غیردانش بنیان در پارک علم و فناوری پردیس چگونه است؟

فرایند جذب شرکتهای غیردانش بنیان در پارک علم و فناوری پردیس چگونه است؟

به گزارش لینک وبسایت معاون امور فناوری پارک علم و فناوری پردیس باتشریح فرایند جذب شرکتهای غیردانش بنیان در این پارک از فعالیت بیشتر از ۳۰۰ شرکت فناور در این مجموعه نوآوری اطلاع داد.


سیدعلی هزاوه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، در پاسخ به سوالی درمورد چگونگی فرایند جذب شرکتهای غیردانش بنیان در پارک فناوری پردیس عنوان کرد: همه شرکت و تیم های نوآوری که در حوزه مختلف دانشی و تولید فناوری پیشرفته دارای ایده و تولیداتی باشند، می توانند درخواست عضویت خویش را به این مجموعه نوآوری ارائه کنند.
وی با اشاره به اینکه دانش بنیانی فرآیندی است که شرکتهای فناور باید آنرا طی کنند، اضافه کرد: البته امکان دارد که شرکتی به صورت کامل دانش بنیان باشد اما فرایند قانونی آن طی نشده باشد بنابراین شرکت هایی می توانند درخواست عضویت در پارک را دهند که در حوزه فناوری پیشرفتی داشته باشند و در ادامه فرآیندی را که ما طی می نماییم براین اساس است که آیا شرکت درخواست دهنده از صلاحیت عضویت در پارک برخوردار می باشد یا خیر، در واقع صلاحیت شرکت درخواست دهنده از جنبه های مختلف فنی و دانشی توسط کارشناسان بررسی می شود.
معاون امور فناوری پارک فناوری پردیس اضافه کرد: مبحث دیگر در ارتباط با بررسی منابع انسانی شرکتهای درخواست دهنده عضویت در پارک است که ترکیب تیم تخصصی و تجربیات آنها و همینطور در ادامه هم موضوعات مالی این شرکت به منظور شفافیت مالی بررسی می شود.
هزاوه افزود: بعد از پیمودن مراحل فوق، گزارشی از مشخصات و خصوصیت های شرکت درخواست دهنده به کمیته پذیرش پارک فناوری پردیس برای تایید صلاحیت حضور در این مجموعه عرضه می شود.
وی با اشاره به اینکه نحوه عضویت فعالان حوزه نوآوری در پارک فناوری پردیس متفاوت می باشد اضافه کرد: بعنوان مثال عضویت شرکتهای نوپا بشکلی است که حتی امکان دارد در بدو ورود تیم های متشکل از ایده پردازان و نوآوران، بدون ثبت شرکت و شخصیت حقوقی در مرکز رشد پارک مستقر و از خدمات و حمایت پارک پردیس برخوردار شوند.
معاون امور فناوری پارک علم و فناوری پردیس اضافه کرد: فرایند پذیرش در مرکز رشد در مجموع با پذیرش در اراضی پارک فناوری پردیس متفاوت می باشد، چون که مرکز رشد مدت مشخصی دارد و نگاه ها به شرکت ها در مرکز رشد حمایتی است.
هزاوه تصریح کرد: شرکتهای مستقر در مرکز رشد باید در مدت مشخصی به شاخص هایی دست یابند و بر همین مبنا در مرکز رشد پارک پردیس حدود سه سال به شرکت ها فرصت داده می شود که به شاخصهای مدنظر رسیده و بعنوان مجموعه ای رشد یافته و موفق از مرکز بیرون بروند، ازاین رو نرخ رفت و آمد در مرکز رشد بیشتر است.


وی در ادامه نوع دوم شرکتهای مستقر در پارک فناوری پردیس را شرکت هایی ذکر کرد که فعالیت آنها شکل گرفته است و در مراکر استیجاری مستقر شده اند.
معاون فناوری پارک پردیس همینطور اظهار داشت: نوع سوم هم شرکت هایی هستند که هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ منابع انسانی بزرگ تر هستند و در بخش اراضی پارک مستقر می شوند، این شرکت ها زمین را خریداری می کنند و ساختمان را خود می سازند و در آن مستقر می شوند.
وی خاطرنشان کرد: برای جذب شرکت ها هم در برخی از موضوعات طبق آئین نامه، هیات امنای پارک نظر می دهد چون که مسایلی مانند معاونت انسانی، کاملا در ارتباط با پارک است اما مبحث دانش بنیانی کاملا در ارتباط با معاونت علمی است و کارگروه تایید صلاحیت شرکتهای دانش بنیان که فرایند و ارزیابی تخصصی را انجام می دهند در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مستقر است.
فعالیت بیشتر از ۳۰۰ شرکت فناور در پارک فناوری پردیس
معاون امور فناوری پارک علم و فناوری پردیس در پاسخ به سوالی در مورد تعداد شرکتهای مستقر در این مجموعه نوآوری و این که چه تعداد از این شرکت ها فرایند دانش بنیانی را طی کرده اند، عنوان کرد: هم اکنون در پارک های علم و فناوری کشور بیشتر از ۱۰ هزار شرکت عضو هستند که بیشتر از ۳۰۰ شرکت از این تعداد در حوزه های مختلف در پارک فناوری پردیس مستقر هستند.
هزاوه توضیح داد: پارک های فناوری معمولاً به نام شرکتهای فناور شناخته می شوند و در حوزه دانشی دو دسته فعالیت شرکتی در کشور داریم که دسته اول شرکتهای دانش بنیان سطح بالا هستند که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دسته دوم شرکتهای فناوری هستند که توسط پارک های فناوری در کشور تایید صلاحیت می شوند.
وی خاطرنشان کرد: در بین شرکت هایی که در پارک است نزدیک به ۶۰ درصد فرایند دانش بنیانی را طی کرده و تاییدیه دانش بنیانی را دریافت کرده اند. عضویت در پارک با عنایت به فرایند دریافت تاییدیه دانش بنیانی متفاوت می باشد. شرکت هایی که عضو پارک هستند، می توانند این فرایند دانش بنیانی را طی کرده باشند و عضو پارک شوند. همینطور امکان دارد شرکتی دانش بنیان باشد اما در داخل پارک نباشد.
جذب سالانه شرکتهای فناور در پارک فناوری پردیس چه میزان است؟
معاون امور فناوری پارک فناوری پردیس در ادامه پاسخ به این سؤال که جذب سالانه شرکتهای فناور در پارک فناوری پردیس چه میزان است، اظهار داشت: در سالهای مختلف برپایه میزان ظرفیت میزان پذیرش متفاوت می باشد. اگر در بخش اراضی بتوانیم فاز جدیدی را به بهره برداری برسانیم ظرفیت جدید برای جذب فناوران ایجادمی شود.
هزاوه خاطرنشان کرد: در ۲ سال قبل و با واگذاری فاز ۳ پارک فناوری پردیس توانستیم ۶۵ تا ۷۰ شرکت را در بخش اراضی جذب نماییم البته نرخ شکست استارتاپ ها و تیم های نوپا بیشتر است. در مرکز رشد در سال ۲ بار فراخوان می دهیم که در این زمان تعداد ۱۵ مرکز رشد و نوپا خوب جذب می شود.
به گزارش لینک وبسایت به نقل از خبرگزاری ایرنا، پارک فناوری پردیس بعنوان بزرگ ترین پارک فناوری کشور در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد. تابحال بیشتر از ۳۰۰ واحد فناور و دانش بنیان در حوزه های فناوری های پیشرفته همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست فناوری، فناوری نانو، مواد جدید، مکانیک و اتوماسیون به عضویت پذیرفته شده اند.
پردیس نوآوری، دانش، کارآفرینی و فاز ۴ پارک در کنار دانشگاه ناحیه نوآوری پردیس، بخش های مختلفی از فازهای توسعه ای پارک فناوری پردیس هستند که با افق توسعه هزار هکتاری، «ناحیه نوآوری پردیس» را شکل خواهند داد.


منبع:

1401/02/24
13:32:45
5.0 / 5
383
تگهای خبر: آموزش , خدمات , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website