در قالب یك طرح تحقیقاتی؛

سلولهای بنیادی بند ناف به کودکان مبتلا به فلج مغزی تزریق شد

سلولهای بنیادی بند ناف به کودکان مبتلا به فلج مغزی تزریق شد

لینک وبسایت: بانک خون بند ناف رویان اعلام نمود تزریق نوبت دوم و سوم سلول های بنیادی بند ناف به کودکان مبتلا به فلج مغزی در قالب یک طرح پژوهشی شروع شد.به گزارش لینک وبسایت به نقل از بانک خون بند ناف رویان، دکتر مرتضی ضرابی مدیرعامل بانک خون بندناف رویان اظهار داشت: پس از نزدیک به سه سال وقفه در طرح پژوهشی تزریق سلول های بنیادی بند ناف به کودکان مبتلا به فلج مغزی در یک طرح پژوهشی که به سبب شرایط کرونائی فراهم آمد، خوشبختانه با مساعد شدن شرایط، تزریق نوبت دوم و سوم این سلول ها برای کودکانی که در این طرح پژوهشی قرار داشتند شروع شد.
وی اضافه کرد: طرح پژوهشی تزریق سلول های بنیادی خونساز و سلول های بنیادی مزانشیمی خون بند ناف برای کودکان ۴ تا ۱۴ سال مبتلا به فلج مغزی از سال ۹۷ با همکاری مرکز طبی کودکان شروع شد. خوشبختانه ۱۲۰ بیمار در این طرح پژوهشی، در سه گروه مورد تزریق قرار گرفتند و تعدادی از بیماران حتی نوبت دوم و سوم رو هم دریافت نمودند ولی به سبب این که ما به اپیدمی کرونا برخورد کردیم اجرای طرح متوقف گردید.
وی افزود: خوشبختانه با گرفتن مجوز، تزریق نوبت دوم و سوم سلول های بنیادی برای همه این بیماران شرکت کننده در طرح، امکان پذیر شده است.
ضرابی همین طور افزود: در این فاصله ما مقالات مربوط به نتایج اولیه تزریق سلول های بنیادی تک هسته ای و سلول های بنیادی مزانشیمی خون بند ناف و بافت بند ناف را به چاپ رساندیم و امیدواریم با تکمیل این طرح و اعلام نتایج، شاهد این باشیم که واقعاً از سلول درمانی بعنوان یک راه حل مناسب برای بهبود شرایط بیماران فلج مغزی استفاده گردد.
۷۰ بیمار در طرح جدید پذیرش خواهند شد
وی با تاکید بر این که ما در این مرحله فقط برای بیمارانی که از قبل در طرح پژوهشی قرار داشتند، تزریق انجام می دهیم اشاره کرد: با اتمام این مرحله، سری جدیدی از بیماران را پذیرش خواهیم کرد. در طرح جدید در نظر داریم برای ۷۰ بیمار، در سه نوبت تزریق سلول های بنیادی در فاصله های مناسب انجام دهیم.
سلول درمانی آرتروز با سلول های بنیادی
مدیرعامل بانک خون بندناف رویان اضافه کرد: در ادامه کارآزمایی های بالینی، کلینیکال ترایال طرح آرتروز را هم آغاز نموده ایم. در این طرح از سلول های بنیادی مزانشیمی بند ناف استفاده می شود.
وی اضافه کرد: باتوجه به خاصیت های سلول های بنیادی مزانشیمی همچون خاصیت ترمیمی و خاصیت ضد التهابی، انتظار داریم که تزریق سلول های بنیادی مزانشیمی بیماران مبتلا به آرتروز، بتواند به بهبود شرایط آنها و ترمیم بافت غضروفی کمک نماید.


منبع:

1401/02/17
21:14:42
5.0 / 5
411
تگهای خبر: شركت , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Link website