5 طرح توسعه کلکسیون گیاهان دارویی اجرائی شد

5 طرح توسعه کلکسیون گیاهان دارویی اجرائی شد

لینک وبسایت: ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود 5 طرح توسعه کلکسیون گیاهان دارویی اجرائی شد.به گزارش لینک وبسایت به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محافظت از گونه های مختلف گیاهی در کشور می تواند ارزش اقتصادی بالایی به همراه داشته باشد و به اشتغالزایی هم کمک نماید.
نگهداری ژرم پلاسم هایی با ارزش گیاهی با هدف جمع آوری گونه های مختلف و متنوع و حفظ و نگهداری آنها بعنوان منابع با ارزش ژنتیکی بالا مهم ترین کارکرد باغ های گیاه شناسی است که می تواند در استان ها و بوم های مختلف کشور از گونه های گیاهی آنها مراقبت و صیانت کند.
گونه های ارزشمندی که نمادی از زیست گاه و زیست بوم هر منطقه به حساب می آیند. ایران از لحاظ تعداد گونه گیاهی، در بین کشورها در رتبه ۳۱ جهان قرار دارد. بنابراین محافظت از این دارایی طبیعی و پرارزش کشور یک ضرورت ملی است که ستاد توسعه علوم و فناوری های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این هدف را با توسعه و احیا باغ های گیاه شناسی در کشور دنبال می کند.
بر همین اساس، طی یک سال قبل پیشگیری از فرسایش و انهدام ژنتیکی و تکمیل ۵ طرح توسعه کلکسیون در مشهد، کهگیلویه و بویراحمد، گناباد، الموت و لرستان و اجرای طرح جدید راه اندازی کلکسیون گیاهان دارویی بومی و درحال انقراض استان کرمان هم به ثمر نشسته است.
در حقیقت باغ های گیاه شناسی اجتماعات بزرگی از گیاهان زنده و منابع حیاتی ارزشمندی برای محافظت از گیاهان، کشاورزی، جنگلداری و باغبانی هستند. باغ های گیاه شناسی معمولاً تمرکزشان را بر روی کشت گونه های نادر و در معرض خطر می گذارند و بطور خاص در مورد بعضی از انواع گیاهی کاملا تخصصی عمل می کنند.


منبع:

1401/02/13
12:06:43
5.0 / 5
349
تگهای خبر: اقتصاد , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website