در آزمایشگاه نقشه برداری مغز؛

تحقیقات علمی با موضوع بررسی عوارض کووید 19 روی مغز صورت گیرد

تحقیقات علمی با موضوع بررسی عوارض کووید 19 روی مغز صورت گیرد

به گزارش لینک وبسایت معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور اظهار داشت: می توان درباره مسائل و عارضه های بعد از کووید19 و لطمه های آن بر مغز، مطالعاتی در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز انجام داد.به گزارش لینک وبسایت به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی در بازدید از آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز اظهار داشت: می توان با انجام آزمایشات و ارجاع پژوهشگران به این آزمایشگاه از معطل شدن بیماران جلوگیری کرد.
پناهی افزود: با بهره گیری از تمام ظرفیت های آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز می توان آنرا به یک بازوی تحقیقاتی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تبدیل کرد.
وی افزود: باتوجه به عدم دسترسی به اطلاعات فنی کالیبراسیون دستگاهها در بیمارستان ها امکان چاپ مقاله در ژورنال ها با رتبه بالا نیست که می توان این مشکل را توسط آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز رفع کرد.
پناهی با اشاره به دقت تحقیقات در عارضه های مغزی که می تواند با تصویربرداری در موسسه هایی مثل آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز مشخص شود بیان کرد: می توان درباب مسائل و عارضه های بعد از کووید و لطمه هایی که در اثر مبتلاشدن به این بیماری به مغز وارد می شود مطالعه کرد.
در ادامه دکتر محمدرضا آی رییس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز درباب نحوه انتصاب رییس آزمایشگاه و هیئت امنا و تبادل نظر بین رشته های علوم پزشکی و علوم مهندسی صحبت و همین طور به نحوه اختصاص فضا برای ساخت این موسسه اشاره نمود و اظهار داشت: تاسیس و راه اندازی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز سریعترین پروژه دولتی بوده که تنها در مدت شش ماه تکمیل شده و به بهره برداری رسیده است.
رئیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در پاسخ به دکتر پناهی درباب امکان انجام پروژه های حیوانی اظهار داشت: تجهیزات آزمایشگاه دارای کویل های مخصوص حیوانات است و می توان در این آزمایش ها از آنها استفاده نمود.
همچنین دکتر مجید نیلی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با اعلان اینکه آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، محلی برای دسترسی افراد متخصص و برجسته است اضافه کرد: باید به گسترش تجهیزات و افزایش بودجه آزمایشگاه کمک کرد؛ هم اکنون این مرکز از تمام ظرفیت های وقت دهی و ارائه خدمات استفاده می نماید. این امر می تواند گامی باشد برای ایجاد زنجیره ای از آزمایشگاه های ملی نقشه برداری مغز و انجام پروژه های بین رشته ای تا بتوان به ارائه خدمات بهینه پرداخت.


منبع:

1401/02/05
14:26:13
5.0 / 5
484
تگهای خبر: آموزش , خدمات , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website