توسط محققان كشور؛

شیشه هواپیما با قابلیت ضد بخار تولید شد

شیشه هواپیما با قابلیت ضد بخار تولید شد

لینک وبسایت: پژوهشگران کشور موفق به تولید شیشه های هواپیمای ضد بخار با فناوری نانو شدند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بخار نگرفتن شیشه هواپیما رابطه مستقیمی با سلامت مسافران دارد به همین دلیل با کمک پوشش های دارای اجزای نانومتری، از ایجاد لایه بخار در سطح شیشه کابین خلبان پیشگیری می شود.
شفافیت شیشه های کابین خلبان باید طوری باشد تا خلبان هنگام فرود بتواند دید کافی و مناسبی داشته باشد. یکی دیگر از خواص مهم شیشه کابین خلبان عدم ایجاد بخار آب در سطح آنست، چونکه منجر به کاهش قدرت دید خلبان و امکان ایجاد خطر می شود بنا بر این در دنیا با کمک فناوری نانو؛ پوشش هایی تولید شده که مانع بخارگرفتگی این شیشه ها می شود.
جنس شیشه های کناری و جلوی هواپیما باتوجه به میزان فشاری که تحمل می کنند، متفاوت می باشد. از آنجائیکه شیشه جلوی هواپیما یا شیشه کابین خلبان فشار بیشتری را باید تحمل کند پنجره های کابین خلبان را همراه با ۳ الی ۵ لایه از جنس شیشه، آکریلیک، کربن، پلاستیک و موادی دیگر می سازند.
این شیشه ها ساختاری شبیه شیشه های چندلایه و لمینت دارند و در صورت برخورد جسم خارجی خرد نمی شوند و ممکنست تنها ترک بردارند. تفاوت دیگری که شیشه های جلوی هواپیما با شیشه های کناری دارند، شفافیت شیشه و خنثی کردن نور خورشید است.
شفافیت شیشه های کابین خلبان باید طوری باشد تا خلبان هنگام فرود بتواند دید کافی و مناسبی داشته باشد. یکی دیگر از خواص مهم شیشه کابین خلبان عدم ایجاد بخار آب در سطح آنست، چونکه منجر به کاهش قدرت دید خلبان و امکان ایجاد خطر می شود. امروزه با اعمال تعدادی از پوشش های دارای اجزای نانومتری، می توان به ممانعت از ایجاد لایه بخار در سطح شیشه کابین خلبان کمک کرد. چنین پوشش هایی اثرات مخرب بر میزان عبور و یا پراکندگی نور برخورد کرده به شیشه هواپیما وارد نمی کنند.
هواپیماهای C۱۳۰، بوئینگ ۷۰۷، فوکر ۵۰، فوکر ۲۷ و فوکر ۱۰۰ همچون هواپیماهایی هستند که از نانومحصولات این شرکت استفاده می نمایند و این پژوهشگران هم اکنون روی ساخت شیشه های نانویی جهت استفاده در هواپیماهای ایرباس کار می کنند.
چنین پوشش هایی اثرات مخرب بر میزان عبور و یا پراکندگی نور برخورد کرده به شیشه هواپیما وارد نمی کنند. پژوهشگران کشور توانستند با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به گونه ای بومی مبادرت به تولید پوشش های دارای اجزای نانومتری برای پیش گیری از بخارگرفتگی شیشه های کابین هواپیما کنند.


منبع:

1401/01/27
19:44:50
5.0 / 5
346
تگهای خبر: شركت , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Link website