زلفی گل:

در دولت سیزدهم به دنبال تعامل و تکامل هم افزا در زمینه علم و فناوری هستیم

در دولت سیزدهم به دنبال تعامل و تکامل هم افزا در زمینه علم و فناوری هستیم

به گزارش لینک وبسایت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در دولت سیزدهم نوع نگاه به فناوری و نوآوری کاملاً متفاوت است؛ در مدیریت حوزه علم و فناوری هیچ وقت دنبال تقابل نخواهیم بود بلکه خواهان تعامل و تکامل هم افزا با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستیم.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، محمدعلی زلفی گل در نشست روسای پارک های علم و فناوری در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هدف از راه اندازی پارک های علم و فناوری، نوآوری است که ایده تبدیل به محصول و محصول وارد بازار شده و در کنار آن اشتغال ایجاد شود با این نوع نگاه پارک های علم و فناوری مورد توجه خاص نظام جمهوری اسلامی است.
وی افزود: بنا بر این است که در دولت سیزدهم نوع نگاه به فناوری و نوآوری کاملاً متفاوت می باشد و بنا بر این است که مقام معظم رهبری امسال را سال تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین مطرح نمودند.
زلفی گل اظهار داشت: در وزارت علوم هم باید روزآمد باشیم که خوشبختانه ما بموقع معاونت فناوری و نوآوری را تاسیس کردیم. اوایل کار فکر می کردند ما تقابلی با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری داریم که باید بگویم اصلاً اینطور نیست ما همه در یک کشور هستیم و برای یک هدف کار می نماییم. ما با آقای ستاری در یک تیم هستیم به یکدیگر کمک می نماییم و هم افزایی خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: دانشگاه های دولتی، غیرانتفاعی، آزاد و دانشگاه های وابسته به وزارت بهداشت فرقی نمی کنند؛ ما همه یک تیم هستیم و ما در مدیریت در دولت سیزدهم هیچ وقت دنبال تقابل نخواهیم بود. ما دنبال تعامل و تکامل هم افزا هستیم؛ بدین سبب ارتباط پارک های علم و فناوری ما با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باید بسیار محکم تر و اثربخش تر از گذشته باشد.
وزیر علوم افزود: نه فقط حساسیتی نداریم بلکه تشویق و تشویق هم می نماییم. بنا بر این پارک فناوری پردیس که متعلق به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است، بعنوان الگوی خود قرار دادیم و از تجربیات آنها استفاده می نماییم.
وی اظهار داشت: درخواست من این است که ارتباطات روسای پارک ها با دانشگاه های استان بسیار قوی و صمیمانه باشد؛ در بخشنامه مدیریت آموزش عالی که بتازگی درحال بازبینی است، شورای پارک ها را تشکیل خواهیم داد. روسای دانشگاه ها در شورای پارک و روسای پارک ها در شورای دانشگاه ها عضو حقوقی خواهند بود. همین طور مکاتبه کردیم و پیگیر هستیم که روسای پارک ها عضو حقوقی شورای برنامه ریزی نیز باشند.
زلفی گل گفت: اگر استانی رئیس پارک را دعوت نمی کند، به ما اطلاع دهند تا با استاندار مربوطه صحبت نماییم. به هر حال در بخشنامه مدیریت آموزش عالی جدیدی که را طراحی می نماییم، ارتباط بین روسای پارک ها و روسای دانشگاه ها و سیستم و مجموعه و زیست بوم آموزش عالی را کاملاً با هم مرتبط می نماییم و اهتمام می نماییم که بصورت نظام مند این ارتباط برقرار باشد.
وی افزود: هر جا ارتباطات نظام مند باشد، مطمئن باشید که با جابجا شدن افراد این نظام به هم نمی ریزد. بنا بر این نخستین کاری که در دستور کار است، این است که بخشنامه مدیریت آموزش عالی را بازبینی نماییم. شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگروه هایی دارند که روی این مساله کار می کنند و دکتر خیرالدین مسئول بازبینی بخشنامه مدیریت بودند که کارهای خوبی انجام دادند.
زلفی گل اظهار داشت: اهتمام می نماییم که در یکی دو ماه آتی این بخشنامه نهایی، مصوب و ابلاغ شود. بعد از ابلاغ بخشنامه، قدرت روسای پارک علم و فناوری افزایش می یابد و شما می توانید ارتباطات قوی تری با سایر مجموعه ها که به صورتی با پارک مرتبط هستند، برقرار کنید.
وی با تاکید بر لزوم بازبینی وظایف پارک ها، اضافه کرد: اگر دو تا دایره رسم نماییم و در یکی از دایره های کوچکتر که مرکز دایره بزرگتر قرار گرفته است، بنویسیم پارک علم و فناوری و دایره بزرگتر را به بخش هایی تقسیم نماییم، مشاهده می نماییم که سهم بخش های دیگر پارک علم و فناوری چه مقدار است و مشخص می شود که ارتباط پارک علم و فناوری مقرر است با مراکز رشد، علم و فناوری و نوآوری و آموزش و پژوهش، با بحث عرضه و تقاضا، با تولید و با اشتغال و کارآفرینی باید چگونه باشد.
زلفی اظهار داشت: به هر حال ما نیاز داریم که شرح وظایف پارک های علم و فناوری را بازبینی نماییم و تجربیاتی را که سال ها کسب شده است، تدوین کنیم؛ چونکه نوع نگاه به پارک های علم و فناوری با نوع نگاهی که چند سال پیش بوده متفاوت می باشد. تجربیات خیلی خوبی کسب کردیم و الگوهای بسیار موفقی داریم.
وی افزود: یکی از برنامه های ما برگزاری تورهای فناوری است که می تواند در ابعاد ملی و فراملی صورت گیرد. روسای پارک ها و دانشگاه ها تورهای فناوری و نوآوری را باید جدی بگیرند و بعنوان یک ماموریت مورد توجه قرار دهند.
وزیر علوم اظهار داشت: وظایف پارک ها در بحث نوآوری و ایده ها این است که آموزش های تیمی و بحث پژوهش، عرضه و تقاضا، حمایت و نظارت، تولید، کارآفرینی و موارد دیگر را جمع بندی و در اختیار روسای پارک ها قرار دهند چونکه روسای پارک ها همیشه ثابت نیستند و امکان جابجایی است؛ بدین سبب انتقال تجربیات بسیار مهمست که حتما این کار صورت گیرد.
وی با تاکید بر این که باید از تجربیات موجود به خوبی استفاده شود، اضافه کرد: باید طراحی فرآیندی و برآیندی نماییم که یک ایده به جهت اینکه تبدیل به محصول شود، چه فرآیندی را باید طی نماید. چونکه افراد صاحب ایده نیاز به تجربه و آموزش دارند.
زلفی گل گفت: بحث شتابدهنده ها بسیار مهم است؛ بدین سبب پارک ها باید به آن توجه ویژه داشته باشند. بحث دیگر این است که چگونه ایده ها را جذب نماییم. ارتباط ما با دانشگاهیان و خصوصاً دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا چگونه باشد. چه برنامه هایی در دانشگاه با مشارکت دانشگاه ها اجرا نماییم که دانشجویان علاقمند شوند که فکر کنند، خلاقیت داشته باشند و ایده در ذهن آنها شکل بگیرد. همین طور وقتی محتوای درسی خودرا مطالعه می کنند، با چه دیدی مطالعه کنند که سوال برای آنها ایجاد شود. وقتی برای انسان سوال به وجود آمد و برای هر سوال پاسخ پیدا شد، چند سوال دیگر شکل می گیرد و این مساله منشاء ایجاد ایده می شود. یعنی خلق ایده هم نیاز به آموزش و دانش دارد. کسی که دانش لازم را نداشته باشد، نمی تواند ایده های موثری داشته باشد.
وی اظهار داشت: میزان ایده هایی که یک فرد دارد حتما با دانش تخصصی آن اتباط دارد؛ بدین سبب نیاز است که به دانشجویان آموزش دهیم و افراد موفقی که ایده را تبدیل به محصول کردن بعنوان الگو معرفی نماییم.
وزیر علوم با تاکید بر این که نیاز به فرهنگ سازی دراین زمینه داریم، اضافه کرد: جامعه دانشگاهی فرهنگ خاص خودرا دارد و با جاهای دیگر جامعه متفاوت می باشد. فرهنگ حاکم بر پارک ها هم متفاوت می باشد. این فرهنگ را هم باید تسری دهیم و هم پویش، پالایش و پیرایش انجام دهیم و از ظرفیت های رسانه ها برای همگانی کردن نوع نگاه به پارک ها استفاده کنیم؛ بدین سبب بحث فرهنگی در پیشرفت امور پارک بسیار مهمست و نباید از آن غافل شویم.
نشست روسای پارک های علم و فناوری کشور امروز دوشنبه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در وزارت علوم شروع شد.منبع:

1401/01/23
10:22:37
5.0 / 5
442
تگهای خبر: آموزش , سیستم , فناوری , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Link website