رییس دانشگاه صنعتی شریف:

دانشگاه ها باید زیرساخت ها و شرایط رشد دانش بنیان ها را فراهم نمایند

دانشگاه ها باید زیرساخت ها و شرایط رشد دانش بنیان ها را فراهم نمایند

به گزارش لینک وبسایت رئیس دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: دانشگاه ها، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم در جهت تحقق شعار سال ۱۴۰۱ با عنوان «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» باید بسترها و زیرساخت های رشد دانش بنیان ها و پشتیبانی از تولید داخلی را فراهم نمایند.


رسول جلیلی در گفتگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درباره نامگذاری سال جدید توسط رهبر معظم انقلاب با عنوان تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین اضافه کرد: یک دهه است که از جانب رهبر معظم انقلاب اسلامی، تولید کلمه محوری و شعار سال انتخاب می شود که نشان از اهمیت و جایگاه تولید داخلی در اقتصاد کشور دارد.
وی تصریح کرد: در آستانه قرن جدید بدون شک دانش بنیان ها شاکله اصلی تولید و کارآفرینی هستند که انتخاب این شعار در سال ۱۴۰۱ بعنوان سال شروع قرن پانزدهم بسیار به جا و دقیق است.
رییس دانشگاه صنعتی شریف افزود: نامگذاری سال جاری در حالی انتخاب شده است که جمهوری اسلامی ایران، یک دهه تجربه در این عرصه دارد و این دانشگاه در این تجربه طلایی، همراهی بسیار خوبی داشته است.
جلیلی همینطور اظهار داشت: دانشگاه صنعتی شریف به علت فعالیتهای موثر خود توانسته است در کنار آموزش و پژوهش، نهادهای در رابطه با کار و کارآفرینی و همینطور کارآفرینی دانش بنیان ها را در داخل و کنار این مرکز آموزش عالی راه اندازی کند.
وی اضافه کرد: در دانشگاه صنعتی شریف درس کارآفرینی، مراکز نوآوری، مراکز رشد و مراکز خدمات فناوری فعالیت می نمایند و در کنار دانشگاه و در رابطه با دانشگاه پارک علم و فناوری و ناحیه نوآوری شریف را داریم.
رییس دانشگاه صنعتی شریف افزود: اگر امروز نقشه دانشگاه صنعتی شریف در غرب تهران را بنگرید حدود ۲۰ هکتار فضای آموزشی و پژوهشی و نوآوری بعنوان پردیس اصلی و جغرافیای این دانشگاه وجود دارد و در کنار آن ۲۵۰ هکتار یعنی حدود ۱۲ برابر ناحیه نوآوری شریف فعال است.جلیلی تصریح کرد: هدف این دانشگاه از طریق اندازی ناحیه نوآوری شریف این است که در دهه پیش رو بتوانیم ترکیب خوبی از نهادهای لازم برای تولید دانش بنیان برای فارغ التحصیلان و دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی شریف و حتی دیگر دانشگاه های کشور که تمایل دارند کار دانش بنیان در این ناحیه داشته باشند را فراهم نموده باشیم.
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه این اتفاق بیفتد پارک علم و فناوری شریف را بعنوان کانون نهایی رشد دهنده این سری از فعالیت ها بیشتر از پیش توسعه می دهیم تا هم فضای دانش بنیانی به شکل متوازن توسعه یابد و هم اعتماد حوزه مصرف (کارفرمایان و دولت) جلب شود.
رییس دانشگاه صنعتی شریف افزود: بنده خویش را موظف به توسعه فرهنگ دانش بنیان ها در کنار دانشگاه صنعتی یعنی ترسیم بخشی از نقشه راه پس از تحصیل دانشجویان مقاطع مختلف می دانم و امکان تحقق و استمرار این نقشه راه زندگی را برای جوانان نخبه و علاقه مند توسعه کشور فراهم می نماییم.
جلیلی ابراز امیدواری کرد که با تحقق جدی شعار سال جاری بتوانیم در انتهای سال ۱۴۰۱ پرونده و عملکرد خوبی از دانشگاه صنعتی شریف به مردم ارائه دهیم.
وی همینطور درباره تحقق شعار سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم با شعار سال به صورت عمقی عمل نماییم از یک طرف دانشگاه ها، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم است که باید بسترها و زیرساخت های رشد و نمو تحقق دانش بنیان ها در فناوری و محصول را فراهم نمایند و از سوی دیگر پشتیبانی از تولیدات دانش بنیان داخلی (یعنی مصرف و جایگزینی آن با محصولات خارجی) از جانب همه باشد.
رییس دانشگاه صنعتی شریف افزود: اگر نوآوری و فناوری حاصل نوآوری تحقق پیدا کرد و به محصول تبدیل شد و قابل ارائه به دستگاه ها و مردم و سازمان ها و شرکت ها و وزارت خانه شد، وظیفه اصلی طرف تقاضا و طرف مصرف این است که با خرید آن از آن محصول حمایت کند.
جلیلی خاطرنشان کرد: وظیفه اصلی طرف تقاضا این است که فناوری و محصول داخلی دانش بنیان را بطور قطع و بدون هیچ معطلی جایگزین محصول خارجی کند. اگر بخش اول به صورت کامل محقق شود و بخش دوم یعنی خرید و جایگزینی و ترجیح محصول داخلی نسبت به محصول داخلی اتفاق نیفتد، تحقق شعار با مشکل روبرو می شود و طلایه داران دانش بنیانی، به جای امیدواری با نومیدی و یاس مواجه می شوند.
وی با بیان اینکه هر فعالیت دانش بنیانی با ریسک مواجه می باشد، اظهار داشت: همه فعالیتهای دانش بنیان ها حتما به موفقیت نمی انجامد که این هم یک فرایند کاملا طبیعی بوده و این ریسک پذیرفتنی است اما محصولی که موفق و به بازار عرضه می شود باید مورد استقبال مردم قرار بگیرد.
رییس دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: چرخه دانش بنیانی از یک حمایت اولیه دانشگاهی و دولتی یا بخش های بزرگ صنعتی آغاز می شود اما پس از آن باید چرخه اقتصادی خودگردان داشته باشد. این چرخه خودگردان اقتصادی مستلزم خرید توسط مصرف کننده است.
جلیلی تصریح کرد: بنابراین، وظیفه دولت پشتیبانی از محصولات دانش بنیان است. در سال ۱۴۰۱ برای تحقق جدی این شعار باید وزارت خانه ها و سازمان های بزرگ تصمیم بگیرند که با وجود هر میزان محصول دانش بنیان تولید داخلی جلوی ورود محصول معادل یا مشابه خارجی را بگیرند و هیچ توجیهی وجود نداشته باشد که اصرار بر خرید محصول خارجی مشابه داشته باشند در حالیکه محصولات یک شرکت دانش بنیان روی دستش مانده باشد.
به گزارش لینک وبسایت به نقل از خبرگزاری ایرنا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت شروع سال ۱۴۰۱، سال جدید را سال «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین» نام گذاری کردند.
ایشان در این پیام نوروزی بر تولید دانش بنیان و متّکی بر دانش و پیشرفت های علمی و همینطور تولید اشتغال آفرین تاکید نمودند.


منبع:

1401/01/07
21:28:07
5.0 / 5
401
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website