وزیر ارتباطات در گفت وگوی اختصاصی با لینك وبسایت:

محتوای طرح صیانت تغییر کرده اما اشکالاتی دارد

محتوای طرح صیانت تغییر کرده اما اشکالاتی دارد

به گزارش لینک وبسایت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تکیه بر این که حالا زیست اصلی مردم در فضای مجازی صورت می گیرد ازاین رو باید برای آن قاعده و قانون تعیین شود، اظهار داشت: عنوان و محتوای این طرح تغییر کرده است اما همچنان اشکالاتی دارد که امیدواریم با تعامل دولت و مجلس این اشکالات هم برطرف شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، چند ماه است که طرحی معروف به «طرح صیانت از فضای مجازی» در مجلس شورای اسلامی مطرح شده که یکی از بحث برانگیزترین طرح های اخیر به حساب می آید.
طرحی که با واکنش گسترده کاربران، مسئولان و حتی برخی نمایندگان مجلس روبرو شده و واکنش هایی عموما منفی به دنبال داشته است. در این میان مدافعان، هدف طرح را نه محدودسازی که راهی برای ساماندهی فضای اینترنت دانسته اند.
این طرح، اولین بار روز ششم تیر ماه ۱۴۰۰ با عنوان «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» عنوان شد بعد از آن عنوان این طرح در کنار برخی تغییراتی محتوایی به طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» تغییر یافت.
کلیات این طرح سوم اسفند ماه جاری با اکثریت آرا تصویب گردید اما معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی با صدور نامه ای، مصوبه طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در کمیسیون ویژه مجلس را باطل اعلام نمود.
عنوان و محتوای طرح صیانت تغییر کرده
عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، درباره طرح صیانت و در اشاره به چالش هایی که پیش روی این طرح وجود دارد، اظهار داشت: قبل از این که جلسه رای اعتماد من در مجلس برگزار شود، درگیر این مورد بودم و در جریان نسخه ۲۴ تیر ماه این طرح، قرار داشتم. زمانی هم که وارد وزارت ارتباطات شدم، نخستین جلساتی که برگزار کردم، جهت بررسی این طرح بود.
وی اشاره کرد: کارگروهی داخل وزارت خانه تشکیل دادیم و از صدا و سیما، مرکز ملی فضای مجازی، سازمان تبلیغات اسلامی و دستگاههای مرتبط دعوت کردیم تا در این جلسات حضور پیدا کنند. بعد از برگزاری جلسات، یک نسخه جدید طرح صیانت را از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی عرضه کردیم. حالا عنوان و محتوای طرح معروف به صیانت، تغییر کرده و رفع اشکالات این طرح مبتنی بر تعامل بین دولت و مجلس است.


طرح صیانت همچنان اشکالاتی دارد
زارع پور ضمن اشاره به اینکه نسخه جدید طرح صیانت به واسطه همین تعامل بهبود یافته است، اظهار داشت: البته این طرح هنوز مشکلاتی دارد که باید برطرف شود.
وزیر ارتباطات در پاسخ به اینکه آیا تشکیل کمیسیون صیانت، موازی کاری با کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور است، تصریح کرد: خیر، موازی کاری صورت نمی گیرد. در کمیسیونی که برای طرح صیانت پیشبینی شده، یک نظام چهار سطحی برای تنظیم گری فضای مجازی پیشنهاد کرده ایم که در راس آن شورایعالی فضای مجازی قرار دارد.
وی تصریح کرد: سطح بعدی، کمیسیونی است که همراه با یک دبیرخانه دائمی در شورایعالی فضای مجازی تشکیل می شود. ذیل آن تنظیم گران بخشی پیشبینی شده اند که یکی از آنها کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور است.
زارع پور خاطرنشان کرد: مصوبات کمیسیون تنظیم مقرارت و ارتباطات رادیویی، قانونی می باشد اما باید با ضوابطی که شورایعالی فضای مجازی از راه کمیسیون تنظیم مقررات خود ابلاغ می کند، همسو باشد. هدف این کمیسیون یکپارچگی در تنظیم گری فضای مجازی در کشور است. اینطور نباشد که ما بعنوان متولی ارتباطات کشور، قاعده ای را وضع نماییم که حوزه محتوا گرفتار مشکل شود یا برعکس وزارت ارشاد یا صدا و سیما بعنوان رگولاتورهای بخشی، قواعدی را وضع کنند که مشکلاتی در حوزه ارتباطات پیش بیاید.
وزیر ارتباطات در ادامه اضافه کرد: روند نگارش طرح صیانت، روند رو به رشدی بوده و اشکالات جدی آن برطرف شده است اما همچنان اشکالاتی وجود دارد که با روحیه تعاملی که در کمیسیون ویژه مجلس وجود دارد، من بسیار خوشبین هستم که این اشکالات برطرف شود.


فضای مجازی زیست اصلی مردم است
زارع پور تصریح کرد: حالا تمام زندگی مردم به فضای مجازی وابسته شده است. در گذشته زیست اول مردم این فضا نبود. اگر فضای مجازی نباشد، زندگی روزانه مردم لنگ می شود در این شرایطی که زندگی مردم را به فضای مجازی وابسته کردیم، باید برای آن قانون و قاعده بگذاریم. اگر قاعده نباشد، گرفتار مشکل خواهیم شد.
وی اضافه کرد: زمانی که در قوه قضاییه مسئولیت داشتم، سیستم IT دادسرای جرایم کامپیوتری برعهده ما بود؛ بدون اغراق سالانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار پرونده با موضوعات زورگویی، کلاهبرداری و خشونت و تحت فشار قرار دادن مردم در این دادسرا تشکیل می شد. در چنین شرایطی ما نمی توانیم بعنوان حاکمیت از حقوق مردم دفاع نماییم چون که اغلب این جرایم در سکوهای خارجی رخ می دهد و آنها رابطه سازمان یافته ای با سیستم دولتی ما ندارند که بتوانیم به واسطه آن حقوق مردم را دنبال نماییم.
هدف طرح صیانت محافظت از اطلاعات مردم است
وزیر ارتباطات با تکیه بر اینکه نه تنها ایران که تمام کشورهای دنیا به سمت قاعده مند کردن زیست اصلی مردم در فضای مجازی رفته اند، به بحث های شکل گرفته بین اتحادیه اروپا و پلت فرم های آمریکایی اشاره نمود و اظهار داشت: حالا اتحادیه اروپا اعلام نموده که اگر داده های مردم اروپا از مرزهای جغرافیای زندگی آنها بیرون برود، به پلت فرم های آمریکایی اجازه ادامه فعالیت در اروپا داده نمی گردد.
وی اضافه کرد: آیا میتوان به بحث شکل گرفته در جهت محافظت از داده های مردم اروپا را با برچسب منفی که در کشور به طرح صیانت زده شده است، نگاه کرد؟ مسلما اروپا صرفاً می خواهد از داده های مردم خود حفاظت کند همانطور که طرح صیانت در ایران این هدف را دنبال می کند.
وزیر ارتباطات دولت سیزدهم تصریح کرد: قانون محافظت از داده های شخصی کاربران مصوب شده در اروپا جرایم بسیار سنگینی برای پلت فرم هایی که ناقض قوانین اتحادیه اروپا باشد، وضع کرده است. زیست اصلی مردم در فضای مجازی شکل گرفته و باید به درستی درباره آن قانون گذاری شود تا از مردم حفاظت کرده و از سوی دیگر از این ظرفیت برای پیشرفت کشور استفاده حداکثری نماییم.
زارع پور تصریح کرد: قاعده گذاری در فضای مجازی یک اصل است و متاسفانه آخرین قانون در این عرصه در ارتباط با جرایم کامپیوتری است که سال ۸۰ عنوان شد و حدود پنج سال طول کشید تا به تصویب برسد. ما حدودا ۲ دهه است که در این عرصه قانون نداریم و باید به فکر قانون گذاری باشیم. در کشورهای پیشرفته هر ۲ سال یکبار قانون جدید درباره فضای مجازی وضع می شود تا از مواهب آن برای دفاع از حقوق مردم استفاده کنند.
طرح صیانت
طرح مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برای اینترنت مشهور به طرح صیانت، چند بار تغییر عنوان داشته است؛ بعد از انتقاد مرکز پژوهش های مجلس به «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» تغییر پیدا کرد. «طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی»، «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» و در نهایت «طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» عناوینی دیگری است که برای این طرح درنظرگرفته شده است.
بر اساس پیش نویس این طرح، کارگروه مدیریت گذرگاه مرزی متشکل از رئیس مرکز ملی فضای مجازی (ریاست کارگروه) و نمایندگان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان پدافند غیر عامل، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، ستادکل نیروهای مسلح، سازمان اطلاعات سپاه و سازمان کارگروه تعیین محتوای مصادیق مجرمانه ایجاد می شود تا نسبت به امنیت ارتباطات و اطلاعات و مدیریت ترافیک ورودی و خروجی ایران در گذرگاه های ایمن مرزی تصمیمات لازم را اتخاذ کند.


1400/12/23
12:24:00
5.0 / 5
443
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website