رییس پژوهشگاه فضایی مطرح كرد:

کسب 2 رتبه برتر در جشنواره خوارزمی توسط پژوهشگران پژوهشگاه فضایی

کسب 2 رتبه برتر در جشنواره خوارزمی توسط پژوهشگران پژوهشگاه فضایی

به گزارش لینک وبسایت رئیس پژوهشگاه فضایی ایران اعلام نمود: جوانان متخصص این پژوهشگاه در سی و پنجمین جشنواره بین المللی خوارزمی با کسب ۲ رتبه برتر در این جشنواره درخشیدند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین صمیمی اظهار داشت: جوانان متخصص و متعهد پژوهشگاه فضایی ایران موفق شدند در ۲ سال پی در پی، رتبه های ارزشمندی را در این جشنواره بین المللی کسب کنند.
وی اضافه کرد: در سی و چهارمین دوره جشنواره بین المللی خوارزمی 2 رتبه برتر در طرح های توسعه ای و پژوهش های کاربردی و در این جشنواره هم رتبه دوم نوآوری با عنوان «طراحی و ساخت بستر آزمون بارگذاری فشار صوت» و رتبه دوم پژوهش های کاربردی با عنوان «آشکارساز قابل حمل ترکیبات شیمیایی ممنوعه برای ارتقای امنیت اجتماعی» به پژوهشگاه فضایی ایران اختصاص یافت.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران درباره طرح «طراحی و ساخت بستر آزمون بارگذاری فشار صوت» اظهار داشت: مطابق استاندارد بین المللی ECSS، انجام آزمون بارگذاری آکوستیک محیط بازتابنده بعنوان یکی از آزمون های محیطی مشروط به وجود شرایطی از قبیل میزان آلودگی صوتی بخش داخلی فیرینگ حامل، اجبار شده است. در این آزمون، پاسخ و عملکرد تجهیزات در رویارویی باانرژی آکوستیک به وجود آمده در طول عملیات پرتاب موردبررسی قرار می گیرد.
صمیمی با اعلان اینکه این طرح موفق به ثبت پنج مورد اختراع و کسب سه تأییدیه علمی شده است، درباره اهمیت آن گفت: اثبات شده که صوت بعنوان یک منبع انرژی با ذات موج اتفاقی، تمامی تجهیزات را تحت تاثیر قرار داده و با عنایت به ضریب جذب مواد می تواند سبب تخریب بعضی از قطعات شود، بخصوص تجهیزات حساس ماهواره ها ازجمله سلول های خورشیدی، عملگرهای مکانیکی و مدارهای مخابراتی و الکترونیکی در مقابل این منبع انرژی بسیار حساس هستند. از این رو، آزمون بارگذاری فشار صوت یکی از آزمون های مهم محیطی به شمار می آید.
وی در ادامه درباره طرح «آشکارساز قابل حمل ترکیبات شیمیایی ممنوعه برای ارتقای امنیت اجتماعی» اشاره کرد: با توجه به این که آشکارساز طراحی شده از نوع آشکارسازهای شیمیایی است، تمامی نمونه ها قبل از آنالیز باید به فاز گازی تبدیل شوند. تبخیر معمولا با افزایش دما و واجذب حرارتی صورت می پذیرد.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران اضافه کرد: از راه کنترل و برنامه ریزی پهنای پالس اعمالی، توان حرارتی تحویلی با عنایت به دمای تبخیر مواد مختلف قابل کنترل و برنامه ریزی بوده و از این رو میتوان عمل جداسازی را بدون صرف زمان و تجهیزات ویژه (برخلاف آنچه در کروماتوگراف های گازی معمول وجود دارد) بعنوان رسانید.
صمیمی همینطور اظهار داشت: طرح اول در جهت ارتقای زیرساخت های آزمون موردنیاز بخش فضایی تعریف و اجراشده و پروژه دوم نمونه بسیار موفقی از سرریز دانش فضایی به سایر صنایع است.
به گزارش لینک وبسایت به نقل از خبرگزاری ایرنا، در سی و پنجمین جشنواره بین المللی خوارزمی، تعداد ۲۰۰ طرح داخلی و ۵۰ طرح خارجی به مرحله داوری رسید که ازاین بین، ۱۲ طرح شامل ۹ طرح داخلی و ۳ طرح خارجی برگزیده شده اند.
جشنواره بین المللی خوارزمی برجسته ترین رویداد علمی کشور است. این مسابقه علمی یکی از ابزارهای انگیزشی برای پیشرفت علمی در ایران است و باعث کشف استعدادها و طرح های برحسته علمی و صنعتی می شود.
در سال ۱۳۶۶ این جشنواره برای نخستین بار زیر نظر سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران که زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات است، شروع شد و در سال ۱۳۶۸ تصمیم گرفت طرح های دانش آموزی هم در سومین دوره جشنواره خوارزمی، حضور پیدا کنند.


منبع:

1400/12/17
10:51:53
5.0 / 5
449
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Link website