۷ استارتاپ فعال نانویی به سرمایه گذاران عرضه شدند

۷ استارتاپ فعال نانویی به سرمایه گذاران عرضه شدند

هفت استارتاپ فعال حوزه فناوری نانو در قالب برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور به همت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به سرمایه گذاران معرفی گشتند.


به گزارش خبرنگار علم و آموزش ایرنا، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بمنظور کمک به تامین مالی برخی از استارتاپ های فعال حوزه نانو، امروز یکشنبه رویداد ارائه این استارتاپ ها را به سرمایه گذاران و بهره برداران بالقوه بصورت حضوری و مجازی برگزار کرد.
در این رویداد هفت استارتاپ حوزه فناوری نانو فعالیت و محصول خودرا به سرمایه گذاران ارائه می کنند. فناوران اصلی تیم های فعال در این رویداد از فارغ التحصیلان دکتری ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند که در قالب برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور به ایران بازگشته اند و مبادرت به توسعه محصول کردند.

پوشش سوپرآب گریز
پوشش های سوپرآب گریز پلی یورتانی یکی از محصولاتی است که توسط استارتاپ مارال پوشش نانو ارائه شده است.
محصولات تولید شده این استارتاپ، فرمولاسیون های مختلف از پوشش های فوق آب گریز پلی یورتانی است. این پوشش ها به خاطر خاصیت آسان تمیزشوندگی (دارای زاویه تماس آب با سطح بالای ۱۴۵ درجه) آب را بطور کامل از خود دور کرده و در مقایسه با پوشش تجاری پلی یورتان جذب آب را تا ۸۰ درصد و میزان نفوذ یون کلر را به کمترین مقدار ممکن می رساند که این مساله نیز به کاهش خوردگی کمک شایانی می کند.
پوشش های ذکر شده از دو بخش اصلی (پلی ال) و سخت کننده (پلی ایزوسیانات) تشکیل شده است که باید پیش از اعمال بر روی سطح، به نسبت مناسب با هم مخلوط شوند.
گریدهای مختلف از محصولات این شرکت، در زمینه های مختلفی چون پوشش زیر خودرو (سنگین/سبک/معادن)، پوشش ضدخزه برای استخرهای پرورش ماهی، پوشش ضدخوردگی در صنایع پتروشیمی، پوشش محافظ ضدآب دربهای چوبی و پوشش ضدخوردگی در صنایع کاغذسازی کاربرد دارند.
استخرهای کشاورزی و پرورش ماهی، زیر ماشین های سنگین، سواری در مناطق مرطوب و آفرود، این محصول در سازه های بتنی در شبکه برق و صنعت پتروشیمی کاربرد دارد.
امیر حسین سید مهدی عضو این استارتاپ اظهار داشت: ۱.۸ میلیارد تومان سرمایه برای توسعه تجهیزات و بازاریابی و هزینه منابع انساتی برای این محصول دانش بنیان نیاز است.

برچسب الکترونیکی هوشمند
کول تگ محصول تولیدی استارتاپ فراپایــش امیــن، دومین استارتاپ ارائه شده در این رویداد جهت جذب سرمایه است. محصول کول تگ یک برچسب الکترونیکی هوشمند است که برای مانیتورینگ و پایش دما و شرایط محیطی نگهداری محصولات کاربرد دارد.
این امر ازطریق یک سیستم یکپارچه سخت افزاری و نرم افزاری اینترنت اشیاء (IoT) انجام می شود که باهدف نظارت بر شرایط محیطی و نگهداری محصولات در زنجیره سرد استفاده می شود.
این تگ ها، خروج محصول از دامنه دمایی موردنظر را ثبت و گزارش کاملی را درباب شرایط دمایی محصول در بازه زمانی مورد نیاز ارائه می کند. پس محموله های حساس به دما در ضمن جابجایی و نگهداری در انبار، با قابلیت کنترل مرکزی و ارایه داده مکانی و شرایط نگهداری پایش می شوند.
در این محصولات، از فناوری نانو در بخش سنسورها و افزایش انعطاف پذیری بسته بندی استفاده می شود. این محصول امسال برای پایش هوشمند جابه جایی ۲۰هزار واحد خون بندناف از ۳۶ مرکز در سراسر کشور به «بانک خون بندناف رویان» درحال استفاده است.
همچنین در صحت سنجی فاز اول و دوم درمان کرونا با سلول های مزانشیپی ریه در مجموعه «سل تک فارمد»، در فروردین ۱۳۹۹ مورد بهره برداری قرار گرفته است. این محصول دانش بنیان برای مانیتورینگ هوشمند، زنجیره پخش و توزیع کالا، شرایط انبار در سردخانه و یخچال های نگهداری و مغازهای، نگهداری و جابجایی مایعات حساس به دما، پایداری و صحت عملکرد خطوط تولید کاربرد دارد.
زهرا کلاهدوز از اعضای این استارتاپ ۱۰ میلیارد تومان سرمایه برای توسعه و راه اندازی خط تولید، توسعه محصولات نرم افزاری، افزایش نیروی انسانی متخصص، توسعه بازار و تبلیغات نیاز است.
کیت تشخیص پریدونتیت
کیت تشخیص فوری پریودونتیت ( بیماری لثه) محصول دیگری است که توسط استارتاپ بـه زی ســاز جهان به سرمایه گذاران معرفی گردید.
پریودونتیت از شایع ترین بیماریهای دهان و دندان در کشور و همین طور دنیاست. بیش از نیمی از جمعیت کشور گرفتار این بیماری بوده و اغلب از بیماری خود آگاه نیستند. این بیماری می تواند برای دهه ها بصورت خاموش باقی بماند و بدون درد یا سایر نشانه های بالینی پیشرفت کند و در نهایت به از دست رفتن دندان بینجامد.
همچنین، این بیماری اثرات متقابلی با بیماری هایی مثل دیابت، نارسایی های قلبی-عروقی و تنفسی داشته و تهدید کننده سلامت مادران حامله است. کیت تشخیص فوری پریودونتیت بعنوان یک رهیافت نوین می تواند در کمتر از ۱۰ دقیقه و تنها با سه قطره نمونه از بزاق فرد و بدون نیاز به تخصص، برای تشخیص بیماری به کار رود.
این کیت می تواند برای پایش روند درمان بیماری نیز به کار رود. در صورت آگاه شدن از بیماری در مراحل اولیه می توان با مراجعه به دندان پزشک متخصص و رعایت نکاتی ساده نسبت به درمان آسان و مؤثر بیماری اقدام و از نتایج دردناک و گاهی غیر قابل جبران و پرهزینه آن جلوگیری کرد.
تشخیص اولیه بیماری پریودونتایت بدون نیاز به معاینه توسط متخصص و روش های تهاجمی در زمانی کوتاه و با کمترین هزینه، فراهم کردن امکان پایش روند درمان بیماری همچون کاربردهای این محصول دانش بنیان است.
به گفته محمد عادل غیاث از اعضای این استارتاپ به ۱.۶ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد.

گلوکومتر پوشیدنی غیرتهاجمی
گلوکومتر پوشیدنی غیرتهاجمی بی وقفه محصول دیگری است که در این رویداد توسط لایـه رویـان پارت ارائه شده است. محصول مورد نظر دستگاهی برای تشخیص قند خون بصورت پیوسته بدون نیاز به نمونه گیری خون است. بنا به طراحی حسگر و کاربرد تعریف شده برای آن، می توان آنالیت عرق را مورد آنالیز قرار داد. مکانیسم تشخیصی بر پایه فعال سازی بستر حسگر و تشخیص سیگنال به وجود آمده در آنست. فناوری های موجود، آماده سازی بستر مورد نظر برای تشخیص آنالیت، ساختار پلیمری نگهدارنده و تشخیص و اندازه گیری سیگنال ایجاد شده در آنست.
بازار هدف این محصول بیماران دیابتی نوع یک و ۲، افرادی که زمینه مبتلاشدن به دیابت را دارند، پزشکان و بیمارستان ها دسترسی آنی پزشک و کادر درمان به اطلاعات بیمار در حین بستری و پس از ترخیص از بیمارستان از کاربردهای این محصول دانش بنیان است
به گفته فرهاد لرکی از اعضای این تیم ۲.۵میلیارد تومان سرمایه برای توسعه مدول های نرم افزاری و نیروی انسانی و غیره نیاز است.

نانوپودر ترمیم کننده نقایص استخوانی
نانوپودر ترمیم کننده نقایص استخوانی از دیگر محصولات ارائه شده در این رویداد سرمایه گذاری است. پودر استخوانی سنتزی (نانو ایمپلنت) تولید شده در این استارتاپ شامل ذرات کریستالی هیدروکسی آپاتیت است که از نظر اندازه، شیمی و مورفولوژی شبیه ذرات هیدروکسی آپاتیت موجود در استخوان انسان است و بنا بر این از زیست سازگاری بالایی برخوردارست.
وجود سیلیکا در این ساختار سبب افزایش رگ زایی و تسریع استخوان سازی می شود و می تواند برای رفع نقایص استخوان مورد استفاده قرار گیرد.
به گفته وحیده نصرتی بازار هدف این محصول جامعه دندانپزشکان و متخصصان ارتوپد است. استخوان سازی مناسب، سرعت بهبود مطلوب، منابع نامحدود، قیمت مناسب و تنوع در تولید اشکال دارویی از مزایای این محصول است.

کیت تشخیص فوری آنتی بیوتیک در شیر
کیت تشخیص فوری آنتی بیوتیک در شیر محصول استارتاپ فرتاک طب از دیگر محصولاتی است که در این رویداد اریه شده است. کیت های تشخیص فوری آنتی بیوتیک ها در شیر، یک روش سریع برای سنجش آلودگی نمونه های شیر به آنتی بیوتیک های دو گروه تتراسایکلین و بتالاکتام ها است. این آزمایش می تواند در محل، برای کنترل روزانه یا در آزمایشگاه ها برای تجزیه و تحلیل مجموعه ای از نمونه های شیر استفاده گردد.
برای انجام این آزمایش نیازی به متخصص و تجهیزات آزمایشگاهی نیست. علاوه بر پتانسیل و لزوم استفاده از این محصول در دامداری ها، فروشگاه های عرضه محصولات لبنی سنتی و محله ای جمع آوری شیر، هم اکنون در کارخانه های لبنی بطور روزانه و به میزان زیادی استفاده می شود و در صورت استفاده نکردن از این محصول و وجود آنتی بیوتیک در شیر، پروسه تولید محصولات تخمیری با چالش هایی مواجه می شود.
به گفته محدثه حاجی عبدالوهاب این محصول برای تشخیص فوری آنتی بیوتیک ها در شیر کاربرد دارد و برای توسعه بازار این محصول به ۱.۶میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

پوشش مقره ولتاژ بالا تقویت شده با فناوری نانو
پوشش مقره ولتاژ بالا، تقویت شده با فناوری نانو توسط شرکت بسپار سیلیکون ژیکان آخرین محصول ارائه شده در این رویداد برای جذب سرمایه است.
زندگی در قرن حاضر بدون جریان برق امکانپذیر نیست و شبکه انتقال قدرت یکی از با اهمیت ترین و راهبردی ترین صنایع کشورها است. یکی از با اهمیت ترین اجزای این صنعت، مقره های الکتریکی است که وظیفه نگهداری خطوط انتقال قدرت را دارند. مقره ها باید غیرهادی باشند ولی با قرارگیری در معرض آلودگی (گرد و غبار)، سطح مقره هادی می شود که همین مشکل، سبب آتش گرفتن و خرابی آنها می شود.
حدود ۳۳ درصد از خاموشی های دنیا ناشی از خرابی مقره ها است و حتی در ایران بخاطر شرایط آب و هوایی، از این مقدار نیز بیشتر است. در صورت استفاده از پوشش تقویت شده با نانوی شرکت بسپار سیلیکون ژیکان، می توان مقره ها را نسبت به این آلودگی ها ایمن کرد تا شاهد هیچ خاموشی ناشی از خرابی مقره ها داخل کشور نباشیم.
به گفته نیما حق شناس از اعضای این تیم ۳ میلیارد تومان برای توسعه بازار این محصول نیاز است.


منبع:

1400/12/16
09:12:14
5.0 / 5
423
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website