کشف بزرگترین باکتری جهان

کشف بزرگترین باکتری جهان

پژوهشگران بزرگترین باکتری جهان را که طول یک سلول آن به 2 سانتی متر می رسد، شناسایی نمودند. این باکتری با چشم غیرمسلح نیز دیده می شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از ساینس، این باکتری گونه ای جدید است که دارای خاصیت های غیرعادی بوده و به همین علت به مثابه یک حلقه گم شده ارتباطی در سلول های پیچیده مشابه آنچه در بدن انسان وجود دارد، شمرده می شود.
اغلب گونه های باکتری اندازه ای بین یک تا پنج میکرومتر دارند و بزرگترین گونه شناخته شده تا حالا Thiomargarita namibiensis است که طول آن به ۰.۷۵ میلی متر می رسد. اما گونه ای که بتازگی کشف شده همه چیز را در این عرصه تغییر داده است. اندازه متوسط اینگونه جدید که در حقیقت یک باکتری تک سلولی است، به ۰.۹ سانتیمتر می رسد و بزرگترین نمونه مشاهده شده آن ۲ سانتی متر طول دارد. یک واحد از این سلول از پشه هایی که در خانه شما زندگی می کنند، بزرگتر است.
مهمترین چالشی که تا حالا تصور می شد مانع رشد باکتری ها می شود، نیاز آنها به تبادل مواد مغذی و ضایعات با فضای خارج از غشای سلولی آنها است. در حقیقت با افزایش اندازه سلول این مواد باید مسافت زیادی را درون آن طی کنند و این امر دسترسی سلول به مواد مغذی و دفع ضایعات را مختل و در نتیجه بقای آنرا تهدید می کند.
این باکتری دارای یک کیسه آب است که حدود ۷۵ درصد از حجم آنرا تشکیل می دهد و محتوای سلولی آنرا به سمت غشای خارجی تحت فشار قرار می دهد. بدین ترتیب نیازی نیست که مولکول های مورد نیاز سلول که از غشا وارد آن می شوند، تمام عرض سلول را طی کنند. همین طور ضایعات تولید شده توسط سلول نیز به سبب نزدیکی محتوای سلولی به غشا، بسادگی از آن خارج می شوند.
اندازه فیزیکی این باکتری تنها خاصیت عجیب آن نیست. تجزیه و تحلیل ژنتیکی باکتری نشان میدهد ژنوم آن نیز بسیار بزرگ بوده و دربرگیرنده ۱۱ میلیون پایه و حدود ۱۱ هزار ژن است که حدودا سه برابر ژن های موجود در باکتری ها است.
علاوه بر این دی ان ای باکتری درون غشا محصور شده است که یک خاصیت غیرعادی برای تک سلولی ها و یک خاصیت متداول برای اشکال حیات پیچیده است. این خصوصیت مرز بین دو طبقه بندی گونه های حیات شامل prokaryotes و eukaryotes را محو می کند.
گزارش کامل این تحقیقات در bioRxiv در دسترس قرار گرفته است.

1400/12/15
10:00:27
5.0 / 5
377
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website