سیستم موقعیت یاب ایرانی ویژه آتش نشانان طراحی شد

سیستم موقعیت یاب ایرانی ویژه آتش نشانان طراحی شد

به گزارش لینک وبسایت شرکت دانش بنیان ایرانی با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی موفق به طراحی و راه اندازی سیستم «موقعیت یابی ویژه آتش نشانان و نیروهای امدادی» در مواقع حادثه در کشور شد.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا، امین درخشان مدیرعامل شرکت دانش بنیان داده پرداز تاراتک شرق در مورد این محصول اظهار داشت: با عنایت به اعلام نیاز از جانب سازمان آتش نشانی و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری مشهد طی سال گذشته، سیستم «موقعیت یابی ویژه آتش نشانان» را برای نخستین بار طراحی کردیم.
وی بیان نمود: این سیستم این توانایی را به مدیر عملیات نجات می دهد که وقتی این افراد وارد محیط های پرخطر می شوند و اطلاعاتی از وضعیت حادثه ندارند، در صورت نیاز و در اسرع وقت به آنها امدادرسانی شود.
درخشان اضافه کرد: این سیستم قابلیت تعیین موقعیت آتش نشان در داخل ساختمان و انتقال وضعیت سلامت و علائم حیاتی افراد حادثه دیده را دارد، کار تحقیق و توسعه این فناوری طی دو سال انجام شده و با بهره گیری از این سیستم، می توانیم در همه طبقات تا یک طبقه زیرزمین، موقعیت آتش نشانان را در هنگام وقوع حادثه مشخص و ردیابی نماییم.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اشاره کرد: علائم حیاتی و موقعیت فرد از نظر نشسته یا ایستاده بودن در هنگام وقوع حادثه با کمک این سیستم قابل ردیابی است. این سیستم می تواند ضربان قلب و سطح اکسیژن افراد را گزارش دهد و آتش نشانان هم می توانند از راه دکمه ای که روی لباس این افراد تعبیه شده است، اطلاعات محیط حادثه را به بیرون انتقال دهند.
درخشان، بازار سیستم «موقعیت یابی ویژه آتش نشانان» را شامل همه سازمان های آتش نشانی و امدادی شامل هلال احمر، مجموعه های نظامی، امنیتی، پالایشگاه ها، پتروشیمی و صنایع فولادی عنوان نمود.
وی با تاکید بر این که با بررسی های انجام شده، این محصول مشابه خارجی ندارد، گفت: در سال ۲۰۲۱، وزارت امنیت داخلی آمریکا در یک کار مشترک با ناسا و دانشگاه صنعتی کالیفرنیا مبادرت به رونمایی از محصولی کرد که شبیه محصول ما است. محصول آمریکایی هنوز فرآیند تجاری سازی و فروش را انجام نداده است و صرفاً در مرحله آزمایشی قرار دارد.
براساس اعلام روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، درخشان با اعلان اینکه سیستم موقعیت یابی آتش نشانان یک محصول دانش بنیان است، اضافه کرد: برای طراحی این سیستم از سه فناوری شتاب سنجی، اینترنت اشیاء و ثبت علائم حیاتی استفاده شده است. این محصول برای توسعه فناوری و تحقیق و توسعه جهت کاهش خطا و افزایش قابلیت استفاده برای آتش نشان ها احتیاج به حمایت دارد.
وی با تاکید براینکه این محصول در داخل کشور بسیار جای کار دارد، اظهار داشت: در کشور از حدود ۳۰ هزار نیروی آتش نشان برخورداریم که ضروریست برای این افراد که در محیط های پرخطر قرار می گیرند، تدابیر بیشتری در حوزه سلامت و ایمنی اندیشیده شود. این محصول می تواند جان این افراد را حفظ کند و در مواقع حادثه، امکان موقعیت یابی دقیق و پایش سلامت آنها فراهم گردد.
درخشان در مورد صادرات این محصول هم اظهار داشت: برای صادرات منتظر ثبت پتنت محصول با حمایت صندوق نوآوری هستیم که امید است تا دو ماه آینده این مهم محقق شود. ضمن این که صحبت ها و مذاکرات اولیه با چندین کشور اروپایی و کشورهای منطقه اوراسیا برای صادرات محصول صورت گرفته و همچنان درحال رایزنی هستیم.
مدیرعامل شرکت داده پرداز تاراتک شرق تصریح کرد: برای طراحی و توسعه این محصول تابحال از تسهیلات نمونه سازی و هم خدمات توانمندسازی و توسعه بازار صندوق نوآوری نظیر خدمات آموزشی و شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی بهره برده ایم.


منبع:

1400/12/09
23:35:17
5.0 / 5
474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website