تایید اثرگذاری 100 درصدی واکسن برکت بر امیکرون

تایید اثرگذاری 100 درصدی واکسن برکت بر امیکرون

واکسن برکت کمی بعد از شیوع بیماری کرونا در زمستان ۹۸، بعنوان نخستین واکسن ایرانی برای مقابله با این بیماری به همت محققان گروه دارویی «برکت» تولید شد و الان با گذشت کمتر از ۲ سال اثرگذاری این واکسن بر امیکرون تایید و برکت پلاس وارد فاز ساخته شده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، نشریه علمی «بیو ار کایو» از تاثیر ۱۰۰ درصدی واکسن جدید برکت در مقابله با سویه امیکرون آگاهی داده و اذعان داشته است؛ گروه دارویی برکت با رصد یافته های علمی و مشورت با متخصصان این حوزه، توانسته تولید واکسن اختصاصی امیکرون را یک ماه بعد از شناسایی این ویروس در کشور به نتیجه رسانده و مطالعه واکسن بروز شده را روی مدل حیوانی اجرا نماید. نتایج اولیه این مطالعات نشان دهنده خنثی سازی ۱۰۰٪ سویه امیکرون توسط واکسن جدید و بی خطری آن در مطالعات حیوانی است.
این شرکت باتوجه به سرعت بی سابقه انتشار امیکرون در سطح جامعه و هم نتایج امیدوارکننده مطالعات حیوانی، تولید انبوه واکسن مختص این سویه را آغاز نموده است. همچنین، پروتکل پیشنهادی اجرای مطالعه بالینی واکسن جهت تصمیم گیری به سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق ارائه شده است.
ظهور سویه امیکرون و انتشار گزارشات علمی در خصوص فرار این سویه از آنتی بادی های تولید شده توسط واکسن های فعلی و کاهش تاثیر گذاری آنها، نگرانی های عمده ای به وجود آورده است. همچنین، سازمان بهداشت جهانی در دی ماه، ضمن انتشار اطلاعیه ای سیاست تکرار دوزهای بوستر را رویکرد پایداری ندانسته و تولیدکنندگان واکسن را به به روزرسانی واکسن ها متناسب با سویه های غالب سفارش کرده است.
چکیده گزارش نشریه علمی «بیو ار کایو»
برکت؛ کاندید واکسن اختصاصی امیکرون، آنتی بادی های خنثی کننده قوی در مدلهای حیوانی ایجاد می کند

سویه B.۱.۱.۵۲۹ (امیکرون) از ویروس SARS-CoV-۲ به سبب جهش های ژنتیکی متعدد، مصونیت افراد واکسینه شده در مقابل این ویروس را کاهش داده است.
به گفته سازمان جهانی بهداشت، بعید است که استراتژی واکسیناسیون برمبنای تکرار دزهای یادآور، یک روش پایدار برای جلوگیری از این پاندمی باشد. هدف این گزارش بررسی ایمنی و کارکرد آنتی بادی های خنثی کننده یک کاندیدای واکسن کووید ۱۹ مبتنی بر سویه امیکرون موسوم به BIV۱-CovIran Plus در مدلهای حیوانی موش و خوک است.
سویه امیکرون بعد از جداسازی و بررسی خصوصیات، وارد پروسه غیرفعال سازی شیمیایی و خالص سازی قرار گرفت و با بهره گیری از اجونت الوم (alum adjuvant) فرموله شد. سپس یک دز کامل انسانی از واکسن BIV۱-CovIran Plus به شکم پنج موش ماده و دو خوکچه هندی تزریق شد تا واکنش های سمی احتمالی ارزیابی شده و بررسی های پاتولوژیک صورت گیرد.
به منظور ارزیابی توان واکسن، چهار گروه ده تایی از موش ها در بازه های زمانی هفت یا ۱۴ روزه، دو دز از واکسن BIV۱-CovIran Plus یا محلول نمک فسفات با خاصیت بافری را دریافت نمودند. هفت روز بعد از تزریق دوم، آزمایشات مرسوم خنثی سازی ویروس روی سرم به دست آمده از موش های واکسینه شده، انجام گرفت. اما هیچ نوع شواهدی از علائم بالینی غیرطبیعی ماکروسکوپیک یا میکروسکوپیک بافت در مدلهای حیوانی به دست نیامد.
در تمام نمونه های به دست آمده از گروهی که دو دز واکسن BIV۱-CovIran Plus را در فاصله هفت روز دریافت نمودند، سرم با غلظت بیشتر از ۳۲/۱ برابر توانایی خنثی سازی سویه امیکرون را داشت. همین طور در تمام نمونه های به دست آمده از گروهی که دو دز از واکسن را در فاصله ۱۴ روز دریافت نمودند، سرم با غلظت بیش از ۶۴/۱ برابر سویه امیکرون را خنثی کرد.
علاوه بر این ۶۰ درصد نمونه ها در این گروه قابلیت خنثی سازی امیکرون را با غلظت ۱۲۸/۱ برابر داشتند. در تمام نمونه های گروه کنترل، شکل گیری CPE مورد مشاهده قرار گرفت و هیچ نوع فعالیت خنثی سازی در هیچ غلظتی مشاهده نشد. مدلهای حیوانی به خوبی توانستند BIV۱-CovIran Plus را تحمل کنند و هیچ نوع نگرانی ایمنی در مورد آنها ایجاد نشد. علاوه بر این کاندیدای واکسن خنثی سازی محافظتی در مقابل سویه امیکرون ایجاد کرد.
گزارش های بعدی بر استفاده از واکسن به روز شده بعنوان دز یادآور و توانایی کاندیدای واکسن در نابودسازی گونه های دیگر SARS-CoV-۲ متمرکز خواهد بود.واکسن کووایران برکت
واکسن کوو ایران برکت، اولین واکسن ایرانی کرونا است که موفق به دریافت مجوز اضطرای شد و درحال توزیع در مراکز واکسیناسیون و تزریق به هموطنان است.
فاز انسانی این واکسن ایرانی؛ ۹ دی ماه ۱۳۹۹ با تزریق به دختر رییس قبلی ستاد اجرائی فرمان امام شروع شد. تعداد داوطلبان این مرحله ۵۶ نفر بودند که همه آنها طی دو مرحله واکسن خودرا دریافت نمودند.
مرحله اول مطالعات بالینی اولین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) که از ۹ دی ماه ۱۳۹۹ شروع شده بود تا روز ۳۰ بهمن همین سال با تزریق واکسن به تمام داوطلبان، پایان یافت.
تا ۱۴ اسفند ماه آخرین نمونه خونگیری از داوطلبان انجام و نتایج نهایی فاز یک تست انسانی در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گرفت.
فاز دوم مطالعات بالینی اولین واکسن ایرانی کرونا تولید شده در ستاد اجرائی فرمان امام (ره) به نام " کوو ایران برکت" ۲۵ اسفند ماه با تزریق بر روی دو داوطلب شروع شد.
تعداد داوطلبان این مرحله ۲۸۰ نفر بودند که از این تعداد ۲۰۰ نفر کمتر از ۵۰ سال و بقیه داوطلبان بیش از ۵۰ سال داشتند و با تزریق ۲ دز واکسن به همه داوطلبان، این واکسن مرحله دوم کارآزمایی بالینی خودرا با مو فقیت پشت سر گذاشت.
مطالعات بالینی مرحله سوم واکسن "کوو ایران برکت" پنجم اردیبهشت در هتل ارم تهران شروع و طی آن این واکسن به سه داوطلب، دکتر مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و متخصص بیماریهای عفونی، حسینعلی شهریاری نماینده مردم سیستان و بلوچستان و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و محمدعلی امیرزرگر ایمونولوژیست و استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران تزریق شد.
مجوز استفاده اضطرار مصرف عمومی این واکسن اواخر خرداد ماه سال جاری بعد از گذر موفقیت آمیز از مرحله سوم کارآزمایی بالینی صادر شد و این محصول کاملا ایرانی برای تزریق به مردم در اختیار مراکز واکسیناسیون قرار گرفت.
فازهای مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت روی ۱۲ تا ۱۸ ساله ها هم آذر ماه سال ۱۴۰۰ با دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو، شروع شد.منبع:

1400/11/28
19:42:48
5.0 / 5
515
تگهای خبر: آموزش , خدمات , شركت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website