برنامه چین و روسیه برای ساخت ایستگاه تحقیقاتی در کره ماه

برنامه چین و روسیه برای ساخت ایستگاه تحقیقاتی در کره ماه

لینک وبسایت: چین اعلام نمود که انتظار دارد تا آخر سال جاری میلادی توافقنامه فضایی با روسیه امضا کند که شامل ساخت یک مرکز تحقیقاتی مشترک در ماه می شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی اوراسیا تایمز، مقامات چینی اعلام نمودند که به شدت درگیر مذاکرات هستند و اساساً به اجماع رسیده اند. امضای توافقنامه در اسرع وقت امسال میلادی کاملاً امکان پذیر است.
این دو کشور قصد دارند ساخت ایستگاه بین المللی تحقیقات قمری را تا سال ۲۰۲۶ شروع کنند و زیرساخت های اساسی را تا سال ۲۰۳۵ به انتها خواهند رساند. این ایستگاه قادر به انجام کارهای تحقیقاتی چند رشته ای خواهد بود. منطقه ساخت و ساز پیش از سال ۲۰۲۵ انتخاب می شود.
این موضوع در همان روزی اعلام گردید که اداره ملی فضایی چین گزارشی را منتشر نمود که در آن آینده برنامه فضایی این کشور و همین طور دستاوردهای اخیر آن ترسیم شده بود. در این گزارش آمده است: «صنعت فضایی یک عنصر حیاتی از استراتژی کلی ملی است و چین از اصل اکتشاف و استفاده از فضای بیرونی برای اهداف صلح آمیز حمایت می کند».
خبرگزاری اسپوتنیک روسیه روز سه شنبه گزارش داد که پایگاه فضایی آینده می تواند شامل یک فضاپیمای ذخیره با قابلیت بلند شدن از سطح ماه باشد.
«ولادیمیر سولوویف»، فضانورد بازنشسته روسیه، اظهار داشت: امکان وجود نوعی وسیله نقلیه ذخیره در سطح ماه برای بلند شدن از سطح این قمر زمین یک ایده جدید و مهمست و در صورت وجود یک فضاپیما ذخیره در سطح ماه که بتواند از این قمر زمین بلند شود، اوضاع در این کره برای فضانوردان آرام تر خواهد بود.
اسپوتنیک همین طور گزارش داد که کشورهای عضو آژانس فضایی اروپا برای مشارکت در ساخت این تاسیسات دعوت شده اند. این سازمان اعلام نمود که هنوز تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است.
در ماه سپتامبر، کشورهای چین و روسیه به طور مشترک میزبان برگزاری یک کارگاه در حوزه ساخت این ایستگاه قمری بودند. کارشناسانی از فرانسه، ایتالیا، هلند، آلمان، مالزی و تایلند نیز به این کارگاه دعوت شده بودند.


منبع:

1400/11/10
13:40:30
5.0 / 5
644
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Link website