نگرانی ستاره شناسان؛

خطر ماهواره های استارلینک زمین را تهدید می کند

خطر ماهواره های استارلینک زمین را تهدید می کند

حضور گسترده ماهواره های استارلینک در فضا برای ارائه خدمات اینترنت پرسرعت عکاسی و رصد آسمان را دشوار کرده و به آلودگی بصری دامن زده اند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از نیواطلس، نتایج یک بررسی نشان میدهد ماهواره های استارلینک شرکت اسپیس ایکس، که در مدار پایینی زمین درحال گردش هستند تا بدان حد زیاد هستند که از این پس در یک پنجم تصاویر تهیه شده از فضا قابل مشاهده خواهند بود.
از آنجا که تعداد ماهواره های این شرکت در مدار پایین زمین طی دو سال قبل به سرعت رشد کرده، پژوهشگران دریافته اند که حالا تقریباً یک پنجم مشاهدات مهم فضایی تحت تأثیر منفی این ماهواره ها هستند. بااینکه آنها تأثیرات علمی کلی آنها هم اکنون ناچیز است، اما این روند در آینده تغییر خواهدنمود.
اسپیس ایکس پرتاب ماهواره های استارلینک خودرا در سال ۲۰۱۹ شروع کرد و در همان سال ستاره شناسان متوجه شدند که رگه های درخشانی از نور برای نخستین بار در تصاویرشان ظاهر می شود. از آن زمان، نگرانی ها در مورد این که چگونه این ماهواره ها ممکنست آسمان تاریک و آرامی را که دانشمندان برای مطالعه جهان به آن تکیه می کنند، به خطر بیاندازند، یا حتی مانع از شناسایی سیارک های خطرناک نزدیک به زمین شوند، بالا رفته است.
امروزه، تقریباً ۱۸۰۰ ماهواره استارلینک در ارتفاع حدود ۵۵۰ کیلومتری به دور زمین می چرخند، و تجزیه و تحلیل تصاویر جمع آوری شده توسط رصدخانه پالومار دانشگاه کل تک در نزدیکی سن دیه گو بین نوامبر ۲۰۱۹ و سپتامبر ۲۰۲۱ نشان میدهد که آنها کیفیت مطالعات و بررسی های فضایی را تحت تأثیر قرار می دهند.
این رصدخانه هر دو روز یک دفعه آسمان شب را بررسی می کند و اطلاعات مربوط به مشاهدات اجرام کیهانی مانند ابرنواخترها و سیارک های نزدیک به زمین را جمع آوری می کند. این تجزیه و تحلیل در مجموع ۵۳۰۱ رگه نور به وجود آمده توسط ماهواره های استارلینک را نشان داد که تقریباً بر یک پنجم رصدهای آن تأثیر منفی گذاشت. این مشاهدات در سپیده دم یا غروب انجام می شود و برای شناسایی سیارک هایی که نزدیک به خورشید و در همسایگی زمین حرکت می کنند، حیاتی هستند.
تأثیرگذاری این ماهواره ها از ۰.۵ درصد تصاویر در سال ۲۰۱۹ به ۲۰ درصد تصاویر در سال ۲۰۲۱ رسیده است و با اعزام ده هزار ماهواره استارلینک به فضا تا سال ۲۰۲۷ این شرایط بدتر نیز خواهد شد.

1400/10/29
19:10:55
5.0 / 5
569
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website