انعقاد 15 قرارداد فناورانه نانو با صنایع به ارزش 100 میلیارد تومان

انعقاد 15 قرارداد فناورانه نانو با صنایع به ارزش 100 میلیارد تومان

لینک وبسایت: دبیر کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از انعقاد 15 قرارداد فناورانه نانو با صنایع کشور در زمینه های مختلف به ارزش اولیه 100 میلیارد تومان در مدت برگزاری چهار روزه نمایشگاه دستاوردهای نانو آگاهی داد.


به گزارش خبرنگار علم وآموزش ایرنا، علی اصغر نجیمی روز سه شنبه در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای حوزه نانو در جمع خبرنگاران اضافه کرد: تا حالا ستاد نانو ۱۲ دوره نمایشگاه نانو فناوری را بصورت عمومی برگزار کرده است. در دو سال اخیر به سبب انتشار ویروس کرونا، نمایشگاه نانو در مهر ماه که اوج پیک کرونا در کشور بوده است، برگزار نشد.
وی بیان کرد: از سال قبل نمایشگاه بصورت اختصاصی برای آشنایی وزرا و مسئولان، معاونان وزیر و مدیر کل ها و همین طور مدیران صنایع برای آشنایی با محصولات جدید حوزه نانو و کاربردهای آن در بخش های مختلف صنعتی برگزار شده است.
دبیر کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: ایجاد ارتباط میان مسئولان با شرکت های فناور و دانش بنیان و ارائه دغدغه های حوزه های فناوری از اهداف برگزاری نمایشگاه نانو بصورت اختصاصی است. با این رویکرد اتفاقات خوبی در این عرصه رخ داده است.
وی اظهار داشت: پیگیری جهت استفاده از فناوری سیستم جاذب بو برای پروژه پردیس تهران نمونه ای از این ایجاد ارتباط است که در این نمایشگاه رخ داده است.
نجیمی افزود: مسئولان و صنایع با خیلی از دستاوردهای فناورانه شرکت های دانش بنیان آشنا نیستند، بعنوان نمونه یکی از چالش های کشور آلودگی هوا و مازوتی است که در نیروگاه ها سوزانده می شود. این در حالیست که یک شرکت دراین زمینه دستاوردهای قابل توجه و تجاری شده ای دارد، ولی وزارت نفت در جریان این محصول نبود و نمی دانستند که چنین ظرفیت بومی در کشور، تجاری سازی شده است.
وی اشاره کرد: بدین سبب یکی از اهداف برگزاری این نمایشگاه این آشنایی بخش های مختلف کشور با این دستاوردها و پتانسیل نیروی انسانی کشور است. در ستاد نانو برنامه ای با عنوان شبکه تبادل داریم که ماموریت آن دریافت تقاضاهای صنعتی و ارائه راهکارهای فناورانه است که بوسیله ایجاد تعامل میان دو طرف تقاضا و عرضه، چالش های صنعتی مرتفع شود.
نجیمی با تاکید بر این که تا حالا ۳۵۰۰ تقاضا دریافت شده و از این تعداد ۶۰۰ مورد آن به عقد قرارداد منجر گردیده است، اظهار داشت: این برنامه از سال ۹۵ شروع شد. به جهت اینکه این برنامه برای کل شرکت های دانش بنیان تسری یابد، برای این نمایشگاه از ۴۰۰ شرکت صنعتی بزرگ دعوت شد و امید است در این رویداد تعامل بین تیم های فناور و شرکت های بزر صنعتی ایجاد شود.
این مسوول اظهار داشت: در این نمایشگاه ۲۰۰ محصول منتخب نانو فناوری در زمینه های انرژی، خودرو، رنگ و رزین، صنایع کشاورزی، ساختمان، آب و محیط زیست و خودرو عرضه شده است، ۵۵ محصول جدید نانویی که در یک سال قبل تجاری سازی شده بودند، ارائه شده است
وی با اشاره به این که در کل چهار روز برگزاری نمایشگاه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان قرارداد منعقد خواهد شد، اظهار داشت: بیشترین حجم قرارداد مربوط به طرح گوگرد زدایی از سوخت است، در ضمن این مبلغ حجم اولیه قراردادها است و وقتی شرکت صنعتی با شرکت فناور قرارداد می بندد، در ابتدا با حجم کوچک و بعدها در قالب قراردادهای بزرگ با ارزش بالاتر صورت می گیرد.
نمایشگاه دستاوردهای حوزه نانو ۲۷ دی ماه در خانه نوآوری و فناوری ایران در نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شد. این نمایشگاه تا ۳۰ دی ماه امسال برپا است.


منبع:

1400/10/29
08:52:13
5.0 / 5
554
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website