تلاش پژوهشگران برای یافتن ساده ترین روش تولید واکسن کرونا

تلاش پژوهشگران برای یافتن ساده ترین روش تولید واکسن کرونا

لینک وبسایت: پژوهشگران شرکت بیونتک با همکاری پژوهشگران دانشگاه صنعتی مونیخ و با بهره گیری از زیرساخت های مجهز این دانشگاه به بررسی فرمولاسیون های مختلف نانوذرات حاوی mRNA پرداختند تا ساده ترین روش تولید این نانوذرات را با اثربخشی درمانی بالا برای تولید واکسن ضدکرونا پیدا کنند.


به گزارش گروه علم وآموزش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، منبع تابش نوترونی Hein Maier-Leibnitz (FRM II) در دانشگاه صنعتی مونیخ (TUM) نقش مهمی در بررسی نانوذرات mRNA مشابه نمونه های مورد استفاده در واکسن های کووید-۱۹ شرکت بیونتک (BioNTech) و مودرنا (Moderna) ایفا می کند.
محققان Heinz Maier-Leibnitz Zentrum (MLZ) از شار بالای نوترون برای توصیف فرمول های مختلف برای واکسن mRNA و در نتیجه ایجاد زمینه ای برای بهبود کارایی واکسن استفاده کردند.
ایده استفاده از RNA پیامرسان (mRNA) بعنوان یک ماده فعال ایده ای درخشان است، این مولکول حاوی طرح اولیه پروتئین هایی است که سپس توسط سلول سنتز می شوند، این امر بطور کلی ارائه طیف بسیار گسترده ای از پروتئین های موثر درمانی مختلف را ممکن می سازد.
در مورد واکسن کووید-۱۹، اینها پروتئین های سنبله های روی سطح ویروس کرونا هستند که برای واکسیناسیون استفاده می شوند. پروتئین ها به سلول های ایمنی ارائه می شوند، سپس سیستم ایمنی بدن انسان در مقابل این پروتئین های خارجی و در نتیجه در مقابل ویروس کرونا از بدن دفاع می کند. خود mRNA تنها بعد از چند ساعت بطور کامل تجزیه می شود، واقعیتی که برای ایمنی این واکسن ها مفیدست.
برای تولید واکسن، mRNA باید بطور مناسب بسته بندی شود تا از تجزیه آن در راه رسیدن به سلول توسط آنزیم های موجود در بدن انسان جلوگیری شود، این کار با بهره گیری از نانوذراتی انجام می شود که می تواند از مخلوطی از لیپیدها یا پلیمرها تشکیل گردد.
لیپیدها مولکول های چربی شبیه به مولکول های غشای سلولی هستند و به ورود mRNA در داخل سلول کمک می کنند. سپس این لیپیدها و زیست پلیمرها توسط بدن تجزیه یا دفع می شوند.
برای این منظور، تیم فرمولاسیون شرکت بیونتک به رهبری دکتر هاینریش هاس با گروهی به سرپرستی پروفسور پیتر لانگگوث از بخش فناوری دارویی در موسسه علوم دارویی و زیست پزشکی دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس همکاری کردند. آنها مجموعه ای از فرمول بندی ها را توسعه دادند که در آنها نانوذرات شامل مخلوط های مختلفی از لیپیدها و پلیمرهای زیستی بود که قبلاً در داروسازی عملکرد آنها به اثبات رسیده بود.
به منظور مقایسه خواص نانوذرات با ترکیبات مختلف با یکدیگر، پژوهشگران نانوذرات را در معرض طیف وسیعی از تحقیقات قرار دادند، علاوه بر آنالیزهای اشعه ایکس و میکروسکوپی، این تحقیقات شامل تابش نوترون ها با بهره گیری از ابزار KWS-۲ در FRM II دانشگاه صنعتی مونیخ انجام شد.
نوترون ها در داخل نانوذرات، همچون روی هسته های هیدروژن پراکنده شده اند و به روشی مشخص از مسیر خود منحرف می شوند، این مبنایی برای نتیجه گیری در مورد توزیع آنها است.
دکتر اورل رادولسکوکه مسئول دستگاه KWS است، اظهار داشت: این روش بطور انتخابی بخش هایی از مورفولوژی پیچیده چند جزیی را بدون تغییر شیمی فیزیکی نمونه نشان میدهد.
در این تحلیل ها، تیم های تحقیقاتی به این مساله علاقمند بودند که فرمول های مختلف چگونه می توانند mRNA را به سلول منتقل کنند که به آن ترانسفکشن گفته می شود. بمنظور دریافت خواص ساختاری مورد نظر، لیپیدها و بیوپلیمرها باید با mRNA و با بهره گیری از روش های دقیقاً تعریف شده، ترکیب شوند. در اینجا این تیم تحقیقاتی توانست نشان دهد که نانوذرات مورد استفاده برای بسته بندی mRNA را می توان در یک مرحله تولید کرد که به مفهوم ساده سازی قابل توجهی در مقایسه با روش دو مرحله ای است که در ابتدا مورد بررسی قرار گرفته است.
در نهایت یک روش ساده شده برای ایجاد نانوذرات mRNA با فعالیت بهبود یافته پیدا شد. پروفسور لانگگوث می گوید: «چنین سؤالاتی درباره تولید، پیش نیاز مهمی برای امکان توسعه محصولات دارویی است. در آینده چنین مفاهیمی را می توان در توسعه عوامل درمانی جدید مبتنی بر mRNA در نظر گرفت.


منبع:

1400/10/17
14:28:11
5.0 / 5
461
تگهای خبر: آموزش , ابزار , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
Link website