نخستین شهاب باران سال ۲۰۲۲ میلادی را دوشنبه شب تماشا کنید

نخستین شهاب باران سال ۲۰۲۲ میلادی را دوشنبه شب تماشا کنید

سال جدید میلادی با بارش شهابی ربعی یا کوادرانتی شروع می شود و انتظار می رود دوشنبه شب سوم ژانویه (۱۳ دی) برای ساکنان آمریکای شمالی به اوج خود برسد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی روزنامه دیلی میل، این بارش شهابی دوشنبه شب، سوم ژانویه (۱۳ دی) ساعت ۲۰: ۴۰ به وقت گرینویج (۰۰: ۱۰ صبح سه شنبه به وقت تهران) به اوج خود می رسد و دوستداران آسمان می توانند شاهد بارش ۵۰ شهاب در ساعت در آسمان شب باشند. به نظر می آید سرچشمه این بارش شهابی در صورت فلکی چکمه ها در نزدیکی دب اکبر باشد.
بارش شهابی ربعی که به آن بارش شهابی کوادرانتی و بارش شهابی نطاق هم گفته می شود یکی از پربارترین بارش های شهابی سال است. آهنگ ساعتی سرسویی این بارش در زمان اوج، به حول و حوش ۹۰ می رسد و در نتیجه این بارش معمولا دومین یا سومین بارش شهابی بزرگ سال است.
آهنگ یا نرخ ساعتی سرسویی یعنی تعداد شهاب هایی که در صورت قرار داشتن کانون بارش شهابی در سرسو در جایی با افق کاملاً باز و صاف و حدّ قدر ۶٫۵ در طول یک ساعت با چشم غیر مسلح قابل دیدن هستند.
سرعت میانگین شهاب های این بارش در مقابل زمین در حدود ۴۱ کیلومتر در ساعت است که نسبت به خیلی از بارش های شهابی سرعت کمی به شمار می آید که خود سبب کم تر شدن آهنگ ساعتی سرسویی این بارش است. این بارش معمولا در روز ۱۱ دیماه یا روز کریسمس شروع می شود و در روز ۱۳ دی به اوج می رسد و در روز ۱۷ دی آخر می یابد.
بازه زمانی بارش شهابی کوادرانتی بر خلاف بعضی از بارش های شهابی مانند بارش شهابی برساوشی که بازه زمانی خیلی بلندی دارند، خیلی کوتاه است. کوتاه بودن بازه زمانی این بارش نشان دهنده نازک بودن توده ذرات منشأ این بارش است و اگر مدار سیاره زمین کمی جابه جا شود آهنگ ساعتی سرسویی این بارش به شدت کم و زیاد خواهد شد.
برخلاف اغلب بارش های شهابی که از بقایای دنباله دارها سرچشمه می گیرند، کوادرانتی از سیارک ۲۰۰۳ EH۱ می آیند که امکان دارد یک «دنباله دار مرده» باشد.
براساس اعلام سازمان فضایی ناسا، به جهت اینکه بتوانید شهاب های بیشتری از این بارش را مشاهده کنید، باید یک منطقه آسمان تاریک را با حداقل آلودگی نوری و یک افق روشن پیدا کنید. این بارش در سرتاسر جهان در آسمان شب قابل مشاهده می باشد.


1400/10/14
12:59:50
5.0 / 5
524
تگهای خبر: آموزش , اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website