ثبت فعالیت الکتریکی قلب با دستگاه دانش بنیان ایرانی

ثبت فعالیت الکتریکی قلب با دستگاه دانش بنیان ایرانی

دستگاه هولتر مانیتور قلب که فعالیت الکتریکی قلب را بصورت پیوسته و تمام وقت ثبت می کند، ازطریق یک شرکت دانش بنیان تولید شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محسن اوستا مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه هولتر تولید شده، یکی از ابزارهای مورد نیاز برای حوزه سلامت است، اظهار داشت: هولتر مانیتور قلب دستگاهی است که فعالیت الکتریکی قلب را برای حداقل ۲۴ ساعت ثبت می کند.
وی بیان کرد: هنگامی که علائمی مانند سرگیجه، غش، فشار خون پایین، خستگی طولانی مدت و تپش قلب بدون تشخیص قطعی در بیمار ظاهر می شود، به وسیله هولتر درحال استراحت یا نوار قلب بطور متوسط سیگنال بدست می آید و کنترل بیمار ادامه می یابد.
اوستا افزود: تعدادی از ریتم های غیر طبیعی قلب ممکنست فقط بطور متناوب یا فقط در بعضی شرایط خاص مانند استرس رخ دهد، آریتمی های این نوع، بوسیله نوار قلب که فقط برای چند دقیقه ادامه دارد، دشوار است. بدین سبب پزشک قلب یک پایش به وسیله هولتر را تجویز می کند تا فرصتی بهتر برای ثبت فعالیت قلب یا ریتم غیر طبیعی که ممکنست موجب ایجاد علایم شود، فراهم آورد.
وی گفت: دستگاه هولتر توسط الکترودهای سینه ای و به آسانی به بدن بیمار وصل می شود و بطور مداوم سیگنال های الکتریکی قلب بیمار را در وضعیت معمولی زندگی و در حین کارهای عادی روزانه بر روی کارت حافظه خود ثبت می کند تا پزشک تشخیص کامل تری از انواع آریتمی های احتمالی موجود داشته باشد.
اوستا اضافه کرد: ثبت اطلاعات توسط هولتر به این دلیل است که این اطلاعات در زمان طولانی تری نسبت به آن چه در محیط های درمانی انجام می شود که بطور معمول کمتر از یک دقیقه است، ثبت شده اند و از ارزش تشخیصی بالایی برخوردار می باشند. دستگاه هولتر به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت همراه شخص خواهد بود، یعنی هر کجا که بیمار برود، دستگاه هولتر به سینه او وصل است و قابل حمل خواهد بود.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: این ابزار، میزان ضربان قلب را اندازه گرفته و آنها را ثبت می کند. در این روش، دستگاه ثبت کننده که تنها به اندازه یک فلش مموری ابعاد و ۱۵ گرم وزن دارد، با بهره گیری از سه سیم به سینه فرد وصل است.
وی بیان اینکه هولتر تولید شده در داخل کشور یک دوم نمونه خارجی قیمت دارد، گفت: هولتر ساخت داخل خدمات بعد از فروش دارد؛ در صورتیکه در نمونه های خارجی این آیتم وجود ندارد.

1400/10/12
13:22:04
5.0 / 5
430
تگهای خبر: آموزش , ابزار , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Link website