خشم چینی ها از تهدید ماهواره های استارلینک برای ایستگاه فضایی این کشور

خشم چینی ها از تهدید ماهواره های استارلینک برای ایستگاه فضایی این کشور

«ایلان ماسک» بنیانگذار شرکت فضایی اسپیس ایکس بعد از شکایت چین در خصوص این که ایستگاه فضایی این کشور برای پیشگیری از برخورد با ماهواره های استارلینک، مجبور به تغییر مسیر شده، با واکنش شدید چینی ها در رسانه های اجتماعی مواجه گردید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی بی. بی. سی نیوز، پکن ادعا نمود که ایستگاه فضایی این کشور دو «برخورد نزدیک» با ماهواره های استارلینک داشته است. شکایت چین که به آژانس فضایی سازمان ملل ارسال شده، هنوز به صورت مستقل تأیید نشده است. استارلینک یک شبکه اینترنتی ماهواره ای است که توسط شرکت فضایی اسپیس ایکس اداره می شود.
بر اساس سندی که چین در ماه جاری میلادی به دفتر امور فضایی سازمان ملل ارسال کرده است، این حوادث در تاریخ یکم ژوئیه و ۲۱ اکتبر رخ داده است. پکن در سند انتشار یافته در وبسایت این سازمان اعلام نمود که به علل ایمنی، ایستگاه فضایی چین کنترل پیش گیری از برخورد پیشگیرانه را اجرا کرد.
اسپیس ایکس به درخواست رسانه ها برای اظهارنظر در این زمینه پاسخ نداد.
پس از علنی شدن این شکایت، ماسک، پروژه استارلینک و آمریکا به شدت در پلت فرم میکروبلاگینگ Weibo چین مانند توییتر مورد انتقاد قرار گرفتند. یکی از کاربران ماهواره های استارلینک را «تنها انبوهی از زباله های فضایی» توصیف کرد.
سایر کاربران نوشتند: این ماهواره ها «سلاح های جنگ فضایی آمریکایی» هستند و ماسک یک «سلاح» جدید است که توسط دولت و ارتش آمریکا تولید شده است. در پیام دیگری آمده است که خطرات استارلینک به تدریج آشکار می شود، کل نژاد بشر هزینه کارهای تجاری آنرا پرداخت خواهند کرد.
محققان در مورد خطرات برخورد در فضا ابراز نگرانی کرده اند و از دولت های جهان خواسته اند تا اطلاعاتی را در مورد ۳۰ هزار ماهواره برآورد شده و سایر زباله های فضایی که در مدار زمین درحال چرخش هستند، به اشتراک گذارند.
اسپیس ایکس تابحال تقریباً هزار و ۹۰۰ ماهواره را بعنوان بخشی از شبکه استارلینک پرتاب کرده است و می خواهد هزاران ماهواره دیگر را مستقر کند. ماه گذشته، سازمان فضایی آمریکا «ناسا»، به سبب نگرانی از برخورد زباله های فضایی به صورت ناگهانی یک پیاده روی فضایی از ایستگاه فضایی بین المللی را به تعویق انداخت.


منبع:

1400/10/07
21:43:14
5.0 / 5
582
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website