پزشک مخترع مازندرانی موفق به تولید پروتیین خوراکی از پلاستیک شد

پزشک مخترع مازندرانی موفق به تولید پروتیین خوراکی از پلاستیک شد

به گزارش لینک وبسایت پزشک مخترع ایرانی برای اولین بار در دنیا موفق به طراحی و ساخت سیستم رآکتوری فوق پیشرفته ای شد که می تواند با تجزیه پلاستیک آنرا به بیوپروتئین های خوراکی تبدیل کند و با این اختراع توانست مدال طلای هفدهمین دوره مسابقات جهانی اختراعات کره جنوبی را از آن خود کند.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر حامد میلانی مخترع و پژوهشگر اهل ساری که چندی قبل با ساخت رآکتور بیولوژیکال توانست سرعت تجزیه پلاستیک را برای اولین بار به ۱۴ ساعت برساند و سوخت مورد نیاز فضاپیماها را تولید نماید، در ادامه پروژه پژوهشی خود موفق به تولید پروتئین از پلاستیک شد. مدال طلای هفدهمین دوره مسابقات جهانی اختراعات کره جنوبی (SIIF۲۰۲۱) را که یکی از مهم ترین و معتبرترین رویدادهای بین المللی جهان در زمینه نوآوری و اختراعات است، به این طرح اهدا شد.
پزشک مخترع مازندرانی درباره این پروژه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح سیستم بیورآکتوری مبدل مونومرهای پلاستیک به پروتئین خوراکی از سه رآکتور نسل جدید تشکیل شده که می تواند انواع مختلف پلاستیک را در مدت ۱۴ ساعت که کوتاه ترین زمان تجزیه پلاستیک در دنیاست، به مونومرهای سازنده تبدیل کند.
میلانی اظهار نمود: در بخش ابتدایی این سیستم رآکتورنانوبیولوژیکالی تعبیه شده که در آن از تکنیک جدید استابیلیزیشن، روی مخمر ساکارومیسزسرویزیا و همینطور بر نانو ذرات اکسید آهن و نانولوله های کربنی استفاده شده است و ضایعات پلاستیکی را به مونومرهای سازنده تبدیل می کند.
وی اضافه کرد: در بخش دوم رآکتور فرمنتوری طراحی شد که با استفاده از ایزوله های باکتریایی، کربن را به پروتئین خوراکی تبدیل می کند که یک پروتئین زیستی است و سطح بالایی از اسیدآمینه های ضروری مانند لیزین، متیونین و ترئونین دارد.
این پژوهشگر و مخترع اهل مازندران با بیان اینکه تا کنون فقط چند کشور همچون آمریکا به فناوری نوین بیولوژیکی برای تبدیل پلاستیک به پروتئین دست پیدا کردند، خاطرنشان کرد: ما توانستیم علاوه بر دستیابی به این دانش، برای اولین بار در دنیا رآکتور نانو بیولوژیکالی بر پایه استفاده از آنزیم طراحی نماییم که در مقایسه با روش های موجود گذشته دارای سرعت بالا برای تجزیه انواع مختلف پلاستیک، کارآیی بالاتر، بی نیازی به سیستم استریل، کنترل راحتتر فرایند و قابلیت استفاده مجدد از سیستم آنزیمی است. این روش پیشگامانه ضمن کاهش صدمه های زیست محیطی ناشی از تولید زباله های پلاستیکی، امکان تأمین مواد غذایی بی خطر و پایدار را هم فراهم می آورد.

میلانی تصریح کرد: در بخش سوم بیورآکتوری تعبیه شده که می تواند مونومرهای پلاستیک را به بوتانول یعنی سوخت مصرفی فضاپیماها و سوپرجت های مافوق صوت تبدیل کند که طرح تهیه ابَرسوخت به این روش چندی قبل مدال طلای مسابقات جهانی اختراعات لهستان (IWIS۲۰۲۱) را به دست آورد.
وی اظهار نمود: برخورداری از دانسیته انرژی بالا، کاهش ۶۵ تا ۹۰ درصدی میزان آلایندگی صنعت حمل و نقل هوایی و تولید گازهای گلخانه ای، کاهش مقدار سوخت مصرفی در هر مأموریت فضایی، برخورداری از ضریب ایمنی بالا، دمای اشتعال بالا و نقطه انجماد پایین (تا منفی ۸۹ درجه سانتیگراد) و رسوب نکردن سوخت مصرفی از مزایای استفاده از سوخت نوین زیستی است.
هفدهمین دوره مسابقات جهانی اختراعات کره جنوبی با همکاری فدراسیون جهانی مخترعین(IFIA)، فدراسیون مخترعین اروپا(AEI)، سازمان توسعه اختراعات و فناوری کره جنوبی(KIPA) و سازمان مالکیت فکری ملل متحد (WIPO) با حضور ۶۲۵ مخترع از کشورهای مختلف از یکم تا چهارم دسامبر در شهر سئول کره جنوبی برگزار شد.
میلانی چندی قبل در فرایند اختراع صابون آنتی باکتریال و آنتی فونگال بر پایه گیاه تایمز، موفق به کشف گونه جدیدی از باکتری ها شد که بعد از عرضه کردن آن به بانک جهانی ژن و داوری های انجام شده، این باکتری به نام او و نام اختصاصی Staphylococcus hominis H.Milani و کد MZ۷۶۸۹۵۳ در پایگاه مرکز ملی بیوتکنولوژی ایالات متحده امریکا (NCBI) به ثبت رسید.
همچنین ابرسوختی که در پروژه این پژوهشگر به دست آمد «میلانی ایکسMilaniX» نامگذاری شده است. اوایل پاییز سال جاری هم مدال نقره مسابقات جهانی اختراعات ترکیه (آی اس آی اف ۲۰۲۱ (ISIF به این پزشک و پژوهشگر جوان رسید.

1400/10/03
20:23:36
5.0 / 5
511
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website