به منظور بررسی رفتار هوشمندانه؛

سلول های آزمایشگاهی مغز پینگ پونگ بازی می کنند

سلول های آزمایشگاهی مغز پینگ پونگ بازی می کنند

لینک وبسایت: در یک تحقیق جدید صدها هزار سلول مغز انسان که در آزمایشگاه کشت شده اند،  برای فعالیتی خاص به کار می روند، آنها تمام روز مشغول بازی ویدئویی پونگ (Pong) می شوند.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از دیلی میل، پژوهشگران استرالیایی در « کورتیکال لبز» به سلول های مذکور در ۵ دقیقه این بازی را آموزش دادند. جالب آنکه مدت زمان آموزش به سلول های مغز بسیار سریع تر از آموزش به هوش مصنوعی است که ۹۰ دقیقه طول می کشد.
سیستم مذکور « دیش برین» (Dish Brain) نام دارد و شامل سلول های مغزی است که روی طیفی از میکروالکترودها کشت شده اند. این میکروالکترودها قادر به تحریک سلول ها نیز هستند. پژوهشگران برای آموزش به مغزهای کوچک از یک نسخه تک بازیکن بازی کامپیوتری استفاده کردند و سیگنال هایی الکتریکی به آرایه های میکروالکترود چپ یا راست ارسال کردند که نشان می داد توپ در کجا قرار دارد. در مرحله بعد مغز اعصابی را فعال می کرد تا باتوجه به موقعیت توپ راکت هایی را به عقب و جلو حرکت دهد. در حین بازی پونگ، الگوهای فعالیت در نورون ها توسط مینی مغزها و در حینی تعیین شد که راکت ها به چپ یا راست حرکت می کردند. دنیای مجازی که بازی ویدئویی در آن انجام می شود نسبت به فعالیت ها واکنش نشان میدهد و از طرف دیگر بازخورد الکترودها به مغزهای کوچک کمک می نماید تا شیوه عملکرد پاروها را بیاموزد. برت کاگان محقق ارشد کورتیکال لبز و پژوهشگر ارشد این تحقیق می گوید: به نظرم عادلانه است که آنها را مغزهای سایبورگی بنامیم. گاهی اوقات از آنها بعنوان ماتریکس های زنده نام برده می شود. او اشاره می کند هرچند مغزهای کوچک سریع تر از هوش مصنوعی می آموزند، اما هنگام انجام بازی ویدئویی به اندازه این فناوری ماهر نیستند. این ارگانوئیدها در مقابل کامپیوتری مانند «دیپ مایند» (Deep Mind) می بازند. پژوهشگران با بهره گیری از سیستم «دیش برین» نشان دادند یک لایه از نورون های قشر مغزی در آزمایشگاه می توانند خودرا سازماندهی کنند و رفتاری هوشمندانه و حساس در دنیای بازی شبیه سازی شده داشته باشند.


منبع:

1400/09/28
12:06:45
5.0 / 5
575
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website