فرصت پیش روی ایران برای حضور در جمع ۱۰ کشور برتر هوش مصنوعی جهان

فرصت پیش روی ایران برای حضور در جمع ۱۰ کشور برتر هوش مصنوعی جهان

عضو هیات علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران اظهار داشت: پنجره فرصت در زمینه هوش مصنوعی که پیش روی ایران و سایر کشورها گشوده شده، فرصت خیلی مهمی است تا با کمی حمایت به آسانی جزو 10 کشور برتر در حوزه هوش مصنوعی قرار گیریم.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، رهبر معظم انقلاب در دیدار با تعدادی از نخبگان علمی کشور بر اهمیت و ارجمندی نخبگان نزد ملت و نظام اسلامی صحبت کردند.
ایشان تاکید کردند که دانشمندان ما باید بتوانند برای آینده علمی کشور برنامه ریزی کنند، در حقیقت نقطه مطلوب ما در نظر ایشان زمانی است که سایر کشورها و فرهنگ ها برای فراگیری علوم و فنونی که به دست متخصصان ایرانی خلق شده است، به فراگیری زبان فارسی نیاز پیدا کنند.
ایشان تاکید کردند که در علم باید آفرینشگر باشیم. در حقیقت به جهت اینکه علم بتواند پاسخی برای بحران های کشور داشته باشد، نیازمند آنست آفرینشگرانه آنرا بشناسیم و به کار گیریم. باتوجه به بحران های امروز نظیر آب، ترافیک، مشکلات زیست محیطی، لطمه های اجتماعی، تخلیه روستاها، ضعف در نظام پولی، مالی، مالیاتی، بانکی، نظام تولید و توزیع ثروت و همگی آنها باید به برکت علم و آفرینشگری در این عرصه راهکارهای لازم را استخراج کرد.
از دیدگاه رهبری هوش مصنوعی در بین فنون عالیه جهان برای مدیریت کشور و حل بحران ها، جایگاهی آینده ساز دارد، بنا بر این ایشان تاکید دارند که با دریافت خط مشی ها باید آن گونه کار نماییم که در چند سال آینده جزو ۱۰ کشور برتر هوش مصنوعی جهان باشیم.
در حال حاضر سهم هوش مصنوعی از تولید ناخالص داخلی یک درصد است که مطلوب است این میزان به پنج درصد برسد.
در همین راستا مهدی محمدی عضوهیات علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران روز جمعه درباب وضعیت فعلی ایران در حوزه استفاده از فناوری هوش مصنوعی در گفت وگویی با خبرنگار علم وآموزش ایرنا گفت: در سطوح مختلفی می توانیم، ارزیابی از وضعیت کشور در حوزه هوش مصنوعی داشته باشیم. نخستین سطح در حوزه تولید مقالات علمی بین المللی است، دراین زمینه متوسط رتبه ما از نظر مقالات در پایگاه وب آو ساینس رتبه ۱۴ جهان است و از منظر مقالات در پایگاه سایمگو در سالهای اخیر در رتبه ۱۵ تا ۱۶ دنیا قرار داشته ایم.
وی بیان کرد: باتوجه به این آمار می توان گفت رتبه تولیدات علمی در این عرصه خیلی بد نیست و با کمی حمایت به آسانی جزو ۱۰ کشور برتر در حوزه هوش مصنوعی قرار می گیرد.
عضو هیات علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با اعلان اینکه متاسفانه اشتباهی در سالهای قبل در حوزه اعلام رتبه کشور در حوزه تکنولوژیهای جدید رخ داده است، اظهار داشت: در رتبه بندی های تکنولوژی های جدید در کشور به دنبال اعلام شاخص مقاله بوده ایم، بطور مثال در حوره فناوری نانو، رتبه چهارم دنیا هستیم، اما فقط از نظر تولید مقالات به این شکل است و از نظر تولید محصولات نانویی یا اقتصاد نانو تکنولوژی در این جایگاه قرار نداریم.
محمدی افزود: در زمینه هوش مصنوعی نیز همین گونه است، اگر شاخص درست به جهت اینکه ارزیابی درست نداشته باشیم، مسیر به بیراهه می رود.
وی با اعلان اینکه در ارزیابی رتبه کشور در تکنولوژی های جدید فقط تولید مقالات علمی را درنظر می گیریم، اظهار داشت: باید بتوانیم اثرگذاری فناوری بر صنایع مختلف و اقتصاد هوش مصنوعی را در رتبه بندی جهانی خود اعمال نماییم.

جایگاه ۳۰تا ۵۰ اقتصاد هوش مصنوعی ایران در دنیا
وی با اشاره به این که مقاله علمی یک شاخص از ده ها شاخصی است که می تواند عملکرد یک سیستم نوآورانه را در یک حوزه تکنولوژی جدید مثل هوش مصنوعی نشان دهد، اظهار داشت: در کنار تولید مقالات علمی باید ارزش اقتصادی محصولات حاصل از هوش مصنوعی، اثرگذاری هوش مصنوعی بر صنایع مختلف و اقتصاد هوش مصنوعی را اندازه گیری نماییم و فاکتورهای دیگر مثل تعداد پتنت و اختراعاتی که در زمینه هوش مصنوعی در سطح بین المللی ثبت کرده ایم، می تواند مبنا باشد.
دبیر سابق ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: اگر فاکتورهای دیگر را کنار هم بگذاریم رتبه ما خیلی خوب نیست و کشور از منظر اقتصاد هوش مصنوعی در رتبه ۳۰ تا ۵۰ دنیا قرار دارد.
محمدی که بتازگی مسئولیت دبیری ستاد اقتصاد دیجیتال را واگذار کرده و به منصب هیات علمی دانشگاه تهران بازگشته است، عنوان کرد: بیش از هشت مرکز شتاب دهی و نوآوری تخصصی در زمینه هوش مصنوعی داریم که به استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان این حوزه کمک می کنند. ۲ صندوق تخصصی حمایتی از حوزه هوش مصنوعی راه اندازی شده که هر دو در ابتدای راه هستند و هنوز منابع مالی آنها بطور کامل تخصیص داده نشده است.


توسعه ۳۲۰ محصول توسط شرکت های دانش بنیان حوزه هوش مصنوعی
عضو هیات علمی دانشگاه تهران اضافه کرد: شرکت های دانش بنیانی که در زمینه هوش مصنوعی فعال می باشند، بیش از ۳۲۰ محصول و خدمت هوش مصنوعی در کشور توسعه داده اند که پایه این خدمات و محصولات عمدتاً برمبنای فناوری های پایه هوش مصنوعی است؛ بطور مثال برمبنای تحلیل تصاویر، خدماتی از قبیل دریافت تایید احراز هویت برای ثبت نام کد بورسی عرضه نموده اند بوسیله هوش مصنوعی انجام می شود.
وی اظهار داشت: یک سری از محصولات و خدمات بوسیله تحلیل تصاویر، یک سری بوسیله تحلیل صوت هستند که به آنها دستیاران صوتی هوشمند می گوییم یا بوسیله تحلیل محتوا متون حجیم و زیاد در شبکه های اجتماعی است.
محمدی تصریح کرد: تمام نرم افزارهای اصلی بزرگ دانش بنیان مانند آپارات، فیلیمو و غیره هم اکنون از سیستم های هوش مصنوعی استفاده می نمایند و حجم اقتصادی که در حال شکل گیری و رشد است هنوز به ابعادی نرسیده که بتوانیم به یک اقتصاد قوی از منظر هوش مصنوعی اشاره نماییم.
وی تصریح کرد: تا سال ۲۰۳۰ حجم اقتصادی هوش مصنوعی به ۱۶ تریلیون دلار خواهد رسید که چیزی حدود ۱۶ درصد تولید ناخالص داخلی جهان است. اگر بخواهیم ۱۶ درصد اقتصاد کشور را به این عدد برسانیم، باید خیلی بیشتر از این ها حجم اقتصاد هوش مصنوعی باشد و حمایت های گسترده تری باید اتفاق بیفتد.
محمدی درباب حجم فروش شرکتها در بازار اضافه کرد: از ۳۲۰ محصول در حوزه هوش مصنوعی، بخش عمده آنها محصولاتی است که برمبنای آنها شرکت ها، دانش بنیان شده اند، یعنی محصول وارد بازار شده است، اما چون خیلی از این محصولات در ابتدای راه هستند حجم اقتصادی خیلی زیادی تولید نکرده اند، تعدادی از آنها که شامل شرکت های بزرگ دانش بنیان فعال در حوزه هوش مصنوعی هستند، توانستند حجم اقتصادی بزرگ ارائه کنند و درآمد آنها بالا رفته است.
استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: شرکت های فعال حجم اقتصادی رو به رشد در حوزه هوش مصنوعی در کشور دارند، ولی این که حجم آنها چقدر است، برآورد دقیقی وجود ندارد.

قرار گرفتن ایران در میان ۱۰ کشور برتر دنیا از لحاظ علمی کار پیچیده ای نیست
دبیر سابق ستاد اقتصاد دیجیتال دانش بنیان اظهار داشت: پنجره فرصت در زمینه هوش مصنوعی که پیش روی ما و سایر کشورها باز شده، فرصت خیلی مهمی است که اگر بتوانیم از آن استفاده نمائیم، حتما اقتصاد خیلی بزرگی دارد و می تواند ما را پیشتاز کند. البته باید به این نکته نیز نگاه نماییم. قرار گرفتن جزو ۱۰ کشور برتر دنیا در این عرصه، خیلی کار پیچیده و سختی نیست، چون عمده اقتصاد هوش مصنوعی دنیا و عمده تولیدات علمی هوش مصنوعی دنیا را دو کشور چین و آمریکا انجام می دهند. حالا دو قطبی در زمینه هوش مصنوعی داریم و بقیه کشورها با فاصله از آنها قرار دارند.
وی تصریح کرد: ۷۰ درصد اختراعاتی که در زمینه بلاکچین، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء در دنیا در حال انجام می باشد، توسط دو کشور چین و آمریکا صورت می گیرد، ۸۰ درصد استارتاپ ها و شرکت های بزرگ هوش مصنوعی دنیا در این دو کشور است و بقیه با فاصله از آنها هستند.
محمدی اظهار داشت: بدین سبب نزدیک شدن به بقیه کشورها کار خیلی سختی نیست، اما نزدیک شدن به آن دو کشور کار سخت و پیچیده ای است و با آنها فاصله زیاد داریم، اگر می خواهیم در زمینه هوش مصنوعی توسعه پیدا نماییم باید به یکی از این دو قطب اقتصادی و فناورانه دنیا نزدیک شویم و همکاری نماییم.
محمدی افزود: باتوجه به سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین می توانیم از این ظرفیت استفاده نمائیم و یکی از محورهای مهم همکاری را به سمت همکاریهای اقتصادی و فناورانه علمی در زمینه هوش مصنوعی ببریم.

ایران و ترکیه دو کشور اول حوزه هوش مصنوعی در منطقه
این استاد دانشگاه درباب وضعیت ایران در منطقه در زمینه هوش مصنوعی اظهار داشت: هم اکنون ایران و ترکیه، دو کشور اول این حوزه در منطقه هستند. به لحاظ تولید مقالات علمی نیز ایران و ترکیه با فاصله از بقیه کشورها جزو بالاترین ها در منطقه قرار دارند و از نظر اقتصاد هوش مصنوعی و تعداد شرکت های هوش مصنوعی باز ایران و ترکیه، دو کشور اول منطقه محسوب می شوند.


1400/09/26
19:22:40
5.0 / 5
578
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website