اسلامی خبر داد

شناسایی 12 قطب برای اجرای طرح های توسعه پرتوها در کشور

شناسایی 12 قطب برای اجرای طرح های توسعه پرتوها در کشور

لینک وبسایت: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از شناسایی 12 قطب برای طرح های توسعه و عملیاتی کردن کاربرد پرتوها آگاهی داد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا محمد اسلامی امروز سه شنبه در مراسم توسعه کاربرد پرتوها در صنایع غذایی اظهار داشت: امروز این توفیق را پیدا کردیم که یک گام مهم و اساسی برای بسط فناوری هسته ای و تاثیرگذاری بر زنجیره ارزش در زمینه صنعتی و اقتصادی و زندگی مردم را پایه گذاری نماییم و امروز یک تعهد را برای نقش آفرینی در این عرصه برعهده می گیریم.
وی افزود: با یاری خدای متعال و مشارکت همه بخش های مرتبط، با هدف تقویت امنیت غذایی و گسترش ظرفیت ها از مزرعه تا سفره را دستور کار داریم تا جایگزین وضعیت فعلی باشد که هم هزینه و هم ضایعات زیاد است و اگر می خواهیم جلوی اسراف را در وضعیت اقتصادی فعلی بگیریم را آن همین است.
اسلامی با تاکید بر لزوم ایجاد ارزش افزوده اظهار داشت: این اقدام هم راندمان را افزایش داده، هم ضایعات و قیمت تمام شده می کاهد و موجب می شود نرخ ماندگاری بالایی را داشته باشیم.
وی اظهار نمود: صرف نظر از دید سیاسی، در بخش صادرات محصولات غذایی، فقدان این ظرفیت و عدم فعال کردن این پروسه در بحث توسعه کاربردهای هسته ای منجر به وضعیتی شده که در هفته های اخیر شنیده شود که محصولات ما را مرجوع می کنند و این برای کشور لطمه است
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: برمبنای مطالعات ۱۲ قطب برای طرح های توسعه پرتوها شناسایی شده وعملیاتی خواهد شد.
اسلامی با اعلان اینکه این بخش مهم و تأثیرگذار توسعه کاربرد پرتوها تا حالا به دلیلهای گوناگونی در این راه واقع نشده است و از تاثیر فناوری هسته ای در زندگی و اقتصادی مردم غفلت شده است، اظهار داشت: شرایط به شکلی شده است که دانش هسته ای ما در تنها با موضوع غنی سازی شناخته می شود. در غنی سازی هم اتهاماتی را نثار ما می کنند که هر روز از اقدامات خود با شواهد مختلف دفاع می نماییم تا اعلام نماییم که ما دنبال تسلیحات هسته ای نیستیم و راهبرد دفاعی ما چنین گامی تعریف نشده است و نمی گردد.
وی اشاره کرد: وقتی چنین گام هایی تاثیرگذاری را عملیاتی نکنیم آنها انگشت بهتان را به سمت ما نشانه می روند بدین سبب این گام بزرگ حیاتی و ضروری برای پیشبرد فراهم آوردن فضا و هموار کردن فضا برای رشد و توسعه فناوری هسته ای است.
رونمایی از سه رادیودارو
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: موضوع دیگری که به موازات توسعه کاربردهای پرتوها مورد توجه است، موضوع رادیو داروهاست، که روز گذشته سه رادیو دارو ضروری و موثر رونمایی گردید و فرایندهای تکمیلی برای گرفتن مجوز و آوردن آن به زنجیره رادیو دارو و استفاده از آن در جریان است. این گام بزرگ و پاسخ سریع و ضروری برای درد و رنج مردم در بیماری سرطان است تا از این درد رهایی یابند. موضوع دیگر در زمینه توسعه فناوری هسته ای تلاش گسترده و موثر از این ظرفیت بمنظور تولید برق و آب شیرین کن هاست که گام جدیدی بشمار می رود.
وی ادامه با اشاره به این که در لایحه بودجه جدید ایجاد ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید برق را پیش بینی کردیم؛ اظهار داشت: امیدواریم با همکاری مجلس و دیگر نهادها بتوانیم سرمایه گذاری۴۰ میلیاردلاری را که برای این بخش نظر گرفتیم، عملیاتی نماییم تا در یک برنامه حداکثر۱۵ ساله با بهره گیری از ظرفیت های ملی و مشارکت های بین المللی نیروگاه اتمی را گسترش دهیم. این از گام های بزرگی است که کشور را در جهت گسترش بیش از پیش فناوری های هسته ای کمک و پشتیبانی خواهدنمود.
اسلامی با اعلان اینکه موضوع پژوهش، آموزش و توسعه ظرفیت های پژوهشی مهم می باشد، اظهار داشت: پرورش و توسعه نیروی انسانی به صورتی که کادر مورد نیاز در یک چرخه کاملا حرفه ای، کاربردی و موثر بتواند تحقیقات نتیجه گرا را پشیتبانی کند؛ در دستور کار قرار دارد.
وی افزود: سند جامعی که برای سازمانم انرژی اتمی بعنوان سند استراتژیک در دست اقدام است، توسعه منابع انسانی و توسعه پژوهش بصورت توامان مورد توجه قرار گرفته است. در هفته پژوهش هم به این مساله اهتمام ویژه خواهیم داششت.
اسلامی در آخر با تاکید بر این که پیام امروز ما اعلام آمادگی برای بودن در کنار زحمت کشان حوزه عذایی کشور است؛ اظهار داشت: تلاش می نماییم تا با تاثیرگذاری در فرایندهای صنعتی و تولیدی، زنجیره ارزش افزوده را که ایجاد می شود؛ غنی تر نماییم و امیدوار هستم گفت و گوها و هماهنگی موثر واقع شود تا جلسه کابردی و نظام مند بوده و شاهد عملیاتی شدن برنامه ها باشیم.منبع:

1400/09/24
17:03:56
5.0 / 5
469
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
Link website