معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم:

علاقه مندی برای ورود به پارکهای فناوری کاسته شده است

علاقه مندی برای ورود به پارکهای فناوری کاسته شده است

به گزارش لینک وبسایت معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم اظهار داشت: تعداد واحدهای علاقه مند برای ورود به حوزه فعالیت پارک های علم و فناوری و یا مراکز رشد کاسته شده است.به گزارش لینک وبسایت به نقل از وزارت علوم، علی خیرالدین در بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت و دیدار با رئیس این پژوهشگاه اظهار داشت: راه اندازی سامانه نظام ایده ها و نیازها در دستور کار وزارت علوم است و با ایجاد آن، شناسایی نیازهای جامعه در هر بخش باید در اولویت کاری قرار گیرد و این سامانه می تواند با ثبت و مرتفع ساختن این نیازها از جانب مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و صنعت گام مؤثری را در پیشبرد اهداف جامعه بردارد.
وی اضافه کرد: میتوان طرح ملی میزبانی را که در پژوهشگاه صنعت انجام می شود در جهت این سامانه دانست که دانشجویان تحصیلات تکمیلی با انجام رساله و یا رساله های خود مشکلات و نیازهای صنعت را برطرف می کنند، از طرفی این طرح که توسط پژوهشگاه صنعت نفت اجرایی شده است می تواند با کارآفرینی و اشتغال زایی الگویی برای دیگر مراکز پژوهشی و سازمان ها شود.
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم در این بازدید بر گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه تصریح کرد و اضافه کرد: درصورتیکه رساله کارشناسی ارشد و رساله دکترا دانشجویان در چارچوب موضوعات صنعتی و نیاز محور باشد، طبیعتاً حضور مجموعه ای نظیر پژوهشگاه صنعت نفت می تواند بستر مناسبی را برای پیشبرد اهداف دانشجویان فراهم آورد.
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: متأسفانه در سالهای اخیر تعداد واحدهای علاقه مند برای ورود به حوزه فعالیت پارک های علم و فناوری و یا مراکز رشد کاسته شده است و این امر نشان از آن دارد که ما در خلق فناوری و نوآوری به خوبی عمل نکرده ایم.
وی یکی از طریق های خلق فناوری را توسعه مراکز کارآفرینی دانست و اظهار داشت: تعامل میان دانشگاه ها با پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری باید گسترش یابد؛ ازاین رو در جلسه ای که با مدیران پژوهشگاه برگزار کردیم، بر این مورد مهم، تاکید و مقرر شد تفاهمنامه ای میان وزارت علوم و پژوهشگاه صنعت نفت با هدف توسعه همکاریهای مراکز رشد و پارک های علم و فناوری میان طرفین منعقد شود.
خیرالدین به توانمندسازی دانشجویان در طول تحصیل هم اشاره نمود و اظهار داشت: متأسفانه دانشجویان در زمان تحصیل آماده بازار کار نمی شوند و صرفا مطالبی را به صورت نظریه فرا می گیرند که نمی توانند از آنها به صورت عملیاتی استفاده کنند، ازاین رو ایجاد مراکز نوآوری در پژوهشگاه و یا راه اندازی طرح ملی میزبانی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی می تواند در رشد و ارتقای دانشجویان بسیار مثمر ثمر واقع شود.
جعفر توفیقی رئیس پژوهشگاه صنعت نفت هم در این جلسه مشترک به جایگاه پژوهشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: این مجموعه یک پژوهشگاه وابسته به وزارت نفت می باشد که میتوان آنرا در جوار صنعت دانست. بر همین مبنا در برنامه ریزی های اولیه به دنبال آن بودیم که جایگاه پژوهشگاه صنعت نفت را در زنجیره ایده تا بازار مشخص نماییم و نشان دهیم که این مجموعه در بین TRLهای ۹ گانه در چه بخشی جانمایی می شود.
وی در همین راستا خاطرنشان کرد: به منظور جانمایی پژوهشگاه در زنجیره علم تا بازار مطالعات گسترده ای در مورد فعالیتهای پژوهشگاه های مشابه در سطح دنیا در این مجموعه انجام شد و در نهایت مشخص شد که پژوهشگاه صنعت نفت بعنوان یک سازمان پژوهش و فناوری در TRL های ۴ تا ۷ جانمایی می شود.
توفیقی تغییر در مدل کسب و کار پژوهشگاه را از نتایج جانمایی پژوهشگاه در TRLهای موجود دانست و اضافه کرد: علیرغم آن که پژوهشگاهی وابسته به صنعت نفت هستیم، ولی باید در بازار فناوری هم رقابت کنیم؛ ازاین رو در مدل کسب و کار جدید، یک شبکه همکاری با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برای TRLهای ۱ تا ۴ را ایجاد کردیم و همینطور شبکه همکاری دیگری را با شرکتهای بخش خصوصی و توسعه دهندگان تکنولوژی برای TRL های ۸ و ۹ فراهم نموده ایم.
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت به طرح ملی میزبانی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی از جانب پژوهشگاه هم اشاره نمود و اظهار داشت: درهای پژوهشگاه را به روی ظرفیت های علمی دانشگاه ها باز کرده ایم تا دانشجویان و دانشگاهیان بتوانند در TRL های ۱ تا ۴ در این مجموعه به فعالیتهای خود ادامه دهند و در این راستا دانشجویان می توانند از امکانات آزمایشگاهی و پتانسیل موجود در پژوهشگاه استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: در جهت طرح میزبانی از دانشجویان، صدها مبحث پژوهشی مورد نیاز صنعت در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و آنها با استفاده از ظرفیت های موجود در پژوهشگاه می توانند این موضوعات را پیگیری کنند و به نتایج مثبتی دست یابند.
به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، طرح میزبانی پژوهشگاه صنعت نفت از دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه های کشور که به پیشنهاد و حمایت وزیر نفت عرضه شد، همسو با اجرای سیاست همکاری بین مراکز دانشگاهی و صنعت نفت کشور و با هدف باز کردن درهای پژوهشگاه به روی محققان و جامعه علمی کشور در مرحله اجرا قرار گرفت. اجرای این طرح امکان بهره گیری از ظرفیت های سخت افزاری، دانشی، کارگاهی، آزمایشگاهی پژوهشگاه صنعت نفت را به منظور خدمت رسانی به بدنه علمی کشور از راه رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی فراهم می آورد.


منبع:

1400/09/20
15:20:34
5.0 / 5
666
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website