نمایشگاه رینوتکس، بستر توسعه فناوری های نو

نمایشگاه رینوتکس، بستر توسعه فناوری های نو

لینک وبسایت: ایرنا- رسیدن نمایشگاه نوآوری و فناوری های ربع رشیدی تبریز، معروف به رینوتکس، به ایستگاه نهم، نشان داده است که بر بستر برگزاری چنین رویدادهایی میتوان در راه طرح و توسعه ایده ها، نوآوری ها و فناوری های نوین گام های جدی برداشت.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از خبرگزاری ایرنا، توسعه فن آوری ها و به روز بودن تکنولوژی های صنعتی زمینه پیشرفت و توسعه پایدار را فراهم می آورد و بستر نمایشگاهی آن امکان نمایش، تبادل تجربه و اطلاعات، ارتباطات فناورانه و زمینه رقابت را فراهم می آورد که در مجموع نتایج ثمربخشی دارد.
امکان بروز استعدادهای دانشجویی، دانش آموزی، معرفی نخبگان جوان و شرکتهای خصوصی فعال و اثرگذار همه از مزایای نمایشگاه های در رابطه با علم و فن آوری و اشتغال و برگزاری ۹ دوره از نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی تبریز، مصداق بارز آن است.
با این نگاه، نهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (رینوتکس ۲۰۲۱) در شرایطی در ۲۱ زون تخصصی و چهار بخش شامل ایده های فناورانه، توسعه و تجاری سازی فناوری، فروش محصولات فناورانه و دانش بنیان و نیازمندی های فناورانه از ۱۷ تا ۲۱ آبان برگزار شد که ناظران محلی معتقدند این رویداد، به رغم نقصها و کاستی های آن، می تواند به بستری برای تسریع در توسعه ایده ها، نوآوری ها و فناوری های نو در کشور و منطقه تبدیل گردد.
آنان ضمن اشاره به همجواری و نزدیکی آذربایجان شرقی با ترکیه و جمهوری های قفقاز جنوبی می گویند نمایشگاه رینوتکس تبریز بعنوان تجربه ای تثبیت شده در حوزه نوآوری ها و فناوری ها، در صورت حمایت مالی و سازمانی از پایتخت، می تواند فراتر از مرزهای ملی و در سطح منطقه ای نقش آفرینی کند.
از این دیدگاه، برگزاری نمایشگاه رینوتکس تبریز می تواند به محملی برای تبادلات فراملی با کشورهای همسایه در حوزه نوآوری و فناوری های نو در شرایط تحریم نامشروع کشورمان از جانب آمریکا و همپیماناش باشد.


سه طرح فن آور و دانش بنیان تجلیل شدند
در نهمین نمایشگاه ربع رشیدی، همینطور از سوی پارک علم و فناوری استان، از سه طرح طراحی و ساخت دستگاه جوشکاری لوله های پلی اتیلنی به روش حرارتی _ اصطکاکی _ اغتشاشی، طرح نانو پودر هیدروکسی آپاتیت طبیعی و طرح تکنولوژی نوین بازیافت منابع تجدید پذیر _ راکتور سه کاره WKT، تجلیل شد.
حمایت مالی به مبلغ یک میلیاردریال، استقرار در پارک علم و فناوری استان بدون تشریفات پذیرش و پشتیبانی از ایده تا مرحله تجاری سازی و ورود به بازار همچون جوایز تشویقی پارک علم و فناوری استان برای طرح های فوق بود.
در نهمین نمایشگاه نوآوری و فن آوری ربع رشیدی از طرح و ایده کمربند بینا بعنوان طرح برگزیده بخش دانش آموزی هم تجلیل شد.


آذربایجان شرقی قابلیت هاب صادرات فن آوری غرب کشور را دارد
استاندار آذربایجان شرقی هم نمایشگاه ربع رشیدی را یک رویداد علمی و فرصتی برای تبادل اطلاعات و دانش بین شرکتهای دانش بنیان و فعالان حوزه فناوری دانست و اظهار داشت: این رویداد می تواند بعنوان برند استان آذربایجان شرقی، هاب صادرات فناوری در شمال غرب کشور باشد.

عابدین خرم با تاکید بر این که باید زیست بوم فناوری در استان راه اندازی و فعال شود، اظهار داشت: با حضور و فعالیت همه مجموعه های فعال در حوزه نوآوری و فناوری ازجمله شتاب دهنده ها و صندوق های خطرپذیر، می توانیم این زیست بوم را فعال نماییم.

وی ادامه داد: راه اندازی کارخانه نوآوری و سیاستگذاری در حوزه فن آوری و تبدیل ایده به فناوری از دیگر اقداماتی است که در جهت تبدیل استان به هاب صادرات فن آوری موثر خواهد بود.
انعقاد هفت موافقت نامه همکاری با صنایع، توسط پارک علم و فن آوری آذربایجان شرقی در نمایشگاه ربع رشیدی
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی هم اعلام نمود که در مدت برگزاری نهمین نمایشگاه ربع رشیدی، هفت موافقت نامه همکاری با صنایع توسط پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی منعقد شده است.
عبدالرضا واعظی با اشاره به اینکه ارزش ریالی این موافقت نامه ها بالغ بر ۱۷۷ میلیاردریال است، اظهار داشت: در استان آذربایجان شرقی، شرکت ها و صنایع بسیار بزرگی وجود دارد که اگر نسیمی از سمت آنها وزیده شود و از حمایت های آنها بهره مند شویم، میتوان با استفاده از این حمایت ها، شرکت ها و طرح های کوچک را متحول کرد.
وی اضافه کرد: به همین خاطر است که بنده برگزاری نمایشگاه ربع رشیدی را برای تحول کسب و کارهای دانش بنیان مفید می دانم، چونکه در خلال برگزاری چنین نمایشگاه هایی، میتوان پیوند و ارتباط خوبی بین صنایع بزرگ، سازمان ها و ارگا نها با صاحبان طرح و ایده ای که احتیاج به حمایت مادی و معنوی دارند، ایجاد کرد.
رئیس پارک علم و فناوری استان اضافه کرد: اکوسیستم نوآوری و فناوری باید با مدل جنگل بارانی دنبال شود که در آن امکان پیشرفت، تنوع، حرکت دائمی و... وجود دارد.
واعظی اظهار داشت: متأسفانه ما در بخش اکوسیستم نوآوری و فناوری، هنوز با مدل مزرعه ای حرکت می نماییم که در این مدل هم تنوع محصول محدود و پایین است و هم امکان رشد و توسعه سریع و پایدار وجود ندارد.
وی اضافه کرد: با اجرای دقیق قوانین و مقررات، ایجاد زیرساختهای مناسب و حمایتهای مالی و معنوی، میتوان به آینده اکوسیستم نوآوری و فناوری امیدوار بود.


توسعه پایدار نیازمند توجه به اکوسیستم نوآوری و فناوری های دانش بنیان است
رئیس ستاد اجرایی نهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی هم اظهار داشت: آخر نهمین نمایشگاه ربع رشیدی، آغازی برای اجرای هر چه بهتر دوره بعدی، از لحاظ کمیت و کیفیت است.
سعید غریب خواجه اظهار نمود: علیرغم وقفه بوجود آمده در برگزاری دوره قبلی این نمایشگاه به دلیل محدودیت های کرونایی، سال جاری، نهمین دوره این نمایشگاه با استقبال خوب بازدیدکننده گان همراه بود.
وی اظهار داشت: طبق ارزیابی های صورت گرفته، بیشتر از ده هزار نفر به صورت حضوری و بیشتر از ۲۰ هزار نفر هم به صورت مجازی، از نهمین نمایشگاه ربع رشیدی، بازدید کرده اند.
رئیس ستاد اجرایی نمایشگاه ربع رشیدی در ادامه با اشاره به اینکه اگر می خواهیم به توسعه پایدار برسیم باید به اکوسیستم نوآوری و فناوری توجه بکنیم، اظهار نمود: اکوسیستم، احتیاج به حمایت، تلاش و توجه همه ارگان ها و سازمان ها دارد تا پویایی و تاثیر مثبت خویش را بر توسعه جامعه نشان دهد.
غریب خواجه، نمایشگاه نوآوری و فناوری را یک فرصت و بهانه خوب برای معرفی و تبلیغ طرح های دانش بنیان دانست و اظهار داشت: این نمایشگاه یک ظرفیت ایده آل برای ارتباط بین صاحبان طرح و ایده با سرمایه گذاران و مشتریان دیگر است و اگر از این ظرفیت به نحو احسن استفاده شود، یک طرح و ایده می تواند به مرحله تولید ثروت و اشتغال کلان برسد.


منبع:

1400/08/23
10:12:53
5.0 / 5
485
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Link website