عزیمت بالگرد نبوغ به نقطه شروع ماموریت خود در سیاره مریخ

عزیمت بالگرد نبوغ به نقطه شروع ماموریت خود در سیاره مریخ

بالگرد مریخی سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به نام «نبوغ» برای پانزدهمین بار در مریخ پرواز کرد تا سفری را به نقطه شروع ماموریت خود برای انجام ماموریت های آتی در مسیری جدید شروع کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، پرواز پانزدهم بالگرد در سیاره سرخ نسبتا کوتاه بود و فقط ۱۲۸ ثانیه طول کشید که علاوه بر حرکت بازگشتی، به صورتی مشابه چهاردهمین پرواز، آزمایش شرایط پروازی هم شمرده می شود. فصل تابستان در مریخ فرا رسیده و با گرم تر و رقیق تر شدن هوا، پرواز بالگرد از قبل هم مشکل تر شده است، بدین سبب این ربات کوچک تلاش می کند با افزایش دور ملخ ها همچنان توانایی پرواز را در مریخ حفظ کند.
بالگرد نبوغ در این پرواز که قبل از این، سفرهای بی بازگشت خودرا دنبال می کرد، با طی حدود ۴۲۳ متر به نزدیکی محل فرود در پرواز رکوردشکن نهم رسید تا کم کم به نقطه ای که در ابتدا ماموریت خودرا آغاز نموده بود، بازگردد. ناسا با بیان موفقیت آمیز بودن پانزدهمین پرواز در مریخ در توییتر خود اعلام نمود: «نبوغ با استفاده از این فرصت، عکسهایی از هدف های علمی بالقوه تهیه کرد که به زودی پردازش خواهند شد.»
ماموران کنترل پرواز یک سری پروازها را در هفته های آینده برنامه ریزی می کنند تا بالگرد مریخی نبوغ را به نقطه ای که ماجراجویی خودرا در نزدیکی محل فرود مریخ نورد «استقامت» آغاز نموده بود، بازگردانند.
«تدی تزانتوس»، رهبر گروه بالگرد نبوغ ناسا، پیش تر در وب سایت ناسا نوشته بود: « نبوغ آماده است تا سفر بازگشتی به «میدان هوایی برادران رایت» را در محل فرود Octavia E. Butler شروع کند.»
میدان هوایی برادران رایت، همان منطقه ای است که ناسا پنج پرواز اول بالگرد نبوغ را در فاز «نمایش فناوری» انجام داد تا امکان پرواز در جو رقیق مریخ را بررسی کند. از آن زمان ناسا از نبوغ طی فاز «نمایش فناوری» برای کاوش مناطق و کمک به هم سفر بزرگ تر خود، مریخ نورد «استقامت» بهره برده است.
این بالگرد بطور کلی جلوتر از مریخ نورد حرکت کرده است تا از مسیرها و صخره های جالبی که می توانند هدف علمی احتمالی پشتکار باشند، عکس برداری کند. مجموع مسافت پیموده شده توسط نبوغ نزدیک به ۳.۲ کیلومتر است، اما همه این مسیر مستقیم نبوده و بدین سبب مسیر بازگشت به نقطه ی شروع ماموریت، بسیار کوتاه تر خواهد بود.
کاوشگر «استقامت» ناسا بعد از فرود بر سطح مریخ در ماه فوریه، بالگرد نبوغ را بر سطح این سیاره سرخ پیاده کرد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
بالگرد نبوغ، ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استقامت نیز مشاهده می شود. این بالگرد از چهار بال کربنی تولید شده که به دو موتور جداگانه متصل شده اند و در جهت مخالف هم می چرخند. سرعت چرخش موتور این بالگرد ۳۷ دور بر دقیقه می رسد، در صورتیکه میانگین سرعت موتور یک بالگرد معمولی روی زمین ۴۵۰ دور بر دقیقه است. همین طور این بالگرد، از صفحات خورشیدی برای شارژ باتری لیتیوم-یون و پرواز خود استفاده می نماید.
کاوشگر استقامت روز پنج شنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرد. استقامت بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری است که تا حالا به سیاره مریخ ارسال شده و مقرر است یک ماموریت ۲ ساله را برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ رنگ انجام دهد.

1400/08/21
13:25:42
5.0 / 5
673
تگهای خبر: آموزش , دوربین , فناوری , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website