استاندارد ملی اندازه گیری غلظت نانوذرات کربن سیاه در هوا تصویب گردید

استاندارد ملی اندازه گیری غلظت نانوذرات کربن سیاه در هوا تصویب گردید

استاندارد «فناوری نانو - روش تعیین مقدار غلظت های کربن سیاه و سیلیس بی شکل در گستره اندازه نانوذره در هوای یک محیط تولیدی دارای گردوغبار مخلوط» در صد و دومین اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو تصویب و آماده انتشار شد.


به گزارش گروه آموزش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، نانومواد کربن سیاه و سیلیس بی شکل در محصولات مصرفی مختلف از قبیل محصولات لاستیکی، مواد عایق استفاده می شود. بااینکه این مواد بطور معمول بصورت کلوخه ای در مجموعه هایی با ابعاد بزرگ تر از نانومقیاس وجود دارند، اما احتمال بالقوه مواجهه کارگران با مخاطرات این مواد در گستره نانومقیاس وجود دارد.
با وجود استفاده گسترده از این نوع نانومواد، تا حالا تعیین مقدار غلظت هر نانوماده مشخص در محیط های دارای گردوغبار مخلوط مانند یک محیط تولیدی چالش برانگیز بوده است و بعنوان مانعی برای تدوین حدود مواجهه شغلی ویژه نانومواد شناخته می شود.
این استاندارد، رهنمودهایی را برای تعیین مقدار و شناسایی غلظت نانوذرات کربن سیاه و سیلیس بی شکل در هوا برمبنای اندازه در نمونه های هوای جمع آوری شده در یک محیط تولیدی صنعتی دارای گردوغبار مخلوط ارائه می کند. این استاندارد برای نمونه های هوای جمع آوری شده روی بسترهایی از جنس پلی کربنات به وسیله یک نمونه بردار آبشاری الکتریکی فشار پایین تعریف شده است.
این استاندارد برای نمونه برداری در محیط های تولیدی که تنوعی از انواع ذرات در سراسر جو آن وجود دارد، مناسب می باشد. این استاندارد فقط برای محیط هایی با هواسل های متمایز از لحاظ فیزیکی و شیمیایی یا شرایطی که مداخله گرها (برای مثال منابع با سوخت دیزلی) می توانند کنترل شوند، قابل اجرا می باشد.
در روش بیان شده در استاندارد بمنظور شناسایی نوع نانوذرات، نمونه های جمع آوری شده توسط نمونه بردار آبشاری الکتریکی فشار پایین، با بهره گیری از TEM و EDS به ترتیب برای ریخت شناسی نانوذرات و تعیین ترکیب بندی عنصری آنها آنالیز می شوند. سپس اطلاعات به دست آمده به همراه غلظت نانوذرات بر حسب اندازه آنها (به وسیله نمونه بردار آبشاری الکتریکی فشار پایین تعیین می شود)، برای تعیین غلظت مواد مورد نظر بر حسب اندازه استفاده می شوند.
برای تدوین این استاندارد ملی، از استاندارد بین المللی ایزو به شماره ۲۱۳۶۱ بعنوان منبع استفاده شده که در سال ۲۰۱۹ توسط سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) انتشار یافته است. این استاندارد ملی به همت دبیر تدوین استاندارد و متخصصانی از دانشگاه های کشور، سازمان ملی استاندارد، شرکت های مرتبط و کارشناسان ستاد توسعه فناوری نانو تدوین شد.


منبع:

1400/08/17
21:51:00
5.0 / 5
604
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website