آمازون نخستین ماهواره های اینترنتی خودرا پاییز سال آینده پرتاب می کند

آمازون نخستین ماهواره های اینترنتی خودرا پاییز سال آینده پرتاب می کند

لینک وبسایت: شرکت آمازون می خواهد نخستین ماهواره های پروژه کویپر را برای بسط شبکه های خدمات ۵G و ۴G LTE در مناطق روستایی و دورافتاده، پاییز سال آینده میلادی به مدار زمین پرتاب کند.


به گزارش گروه آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، نخستین مجموعه از ماهواره هایی که آمازون می خواهد با همکاری شرکت «ورایزون» در پروژه «کویپر» برای رقابت با پروژه استارلینک شرکت اسپیس ایکس به فضا بفرستد، پاییز سال آینده پرتاب خواهند شد.
آمازون، پروژه «کویپر» را اوایل سال ۲۰۱۹ بعنوان صورت فلکی متشکل از بیشتر از سه هزار و ۲۰۰ ماهواره اینترنتی که در مدار پایین زمین در اطراف سیاره قرار دارند، معرفی نمود.
این شرکت می خواهد از راه این پروژه، اینترنت پرسرعت را به افراد و مشاغل در مناطقی که اتصال اینترنت ضعیف است یا وجود ندارد، عرضه نماید، درست مانند کاری که شرکت «اسپیس ایکس» با برنامه «استارلینک» خود انجام می دهد.
اکنون شرکت آمازون اعلام نموده است که پاییز سال ۲۰۲۰، دو نمونه اولیه از ماهواره ها را برای سرویس اینترنت پروژه «کویپر» خود از راه موشک «اطلس V » شرکت «ائتلاف پرتاب و راه اندازی» پرتاب خواهد نمود.
این دو ماهواره -- به نامهای KuiperSat-۱ و KuiperSat-۲ -- نمونه های اولیه ای هستند که توسط شرکت «ائتلاف پرتاب و راه اندازی» با موشک از سیستم های فضایی ABL پرتاب خواهند شد. آنها فناوری مورد نیاز برای کل پروژه، همچون آنتن ها، مودم ها، نیرو و نیروی محرکه را آزمایش خواهند کرد.
کمیسیون ارتباطات فدرال به آمازون مهلت داده است نیمی از تمام ماهواره های خویش را برای پروژه کویپر تا سال ۲۰۲۶ به فضا پرتاب کند. پروژه کویپر دومین تعقیب در فضا برای «جف بزوس»، بنیانگذار آمازون و هم مالک شرکت «بلو اوریجین» است. شرکت بلو اوریجین هفته گذشته برنامه هایی را برای ساخت یک ایستگاه فضایی خصوصی به نام «اربیتال ریف» با همکاری شرکت «سیرا نوادا» اعلام نمود.
شرکت های «ورایزن» و آمازون هفته گذشته برای رقابت با اینترنت ماهواره ای شرکت اسپیس ایکس معروف به «استارلینک» قرارداد همکاری امضا کردند.
این غول های فناوری در فکر تصاحب مدار زمین هستند. بر مبنای بیانیه مطبوعاتی اخیر شرکت مخابراتی آمریکایی ورایزن، این شرکت به دنبال درخواست جف بزوس رئیس آمازون برای رقابت با پروژه استارلینک شرکت اسپیس ایکس، تلاش مشترک جدیدی را تحت عنوان «پروژه کویپر» برای توسعه چشم گیر شبکه های خدمات اینترنت ۵G و LTE در مناطق روستایی و دورافتاده شروع کرده اند.
اما از آنجائیکه ثروت ایلان ماسک بنیان گذار و رئیس اسپیس ایکس به رشد خیره کننده خود ادامه می دهد، بعد از ورود آمازون و جف بزوس به مدار نزدیک زمین احیانا شاهد یک رقابت جدی خواهیم بود.
در حالی که آمازون نیازمند ارسال هزاران ماهواره به مدار زمین به این منظور است، مجموعه ماهواره های آن می توانند به رفع مشکل پوشش سراسری شبکه ۵G شرکت ورایزن کمک کنند.
هدف از پروژه کویپر ارسال یک صورت فلکی شامل سه هزار و ۲۳۶ ماهواره به مدار نزدیک زمین(LEO) است و هنگامی که این ماهواره ها به آنجا رسیدند، دسترسی به اینترنت را برای مناطق محروم جهان افزایش خواهند داد.
طبق ادعای آمازون، تک تک خانه ها، مدارس، بیمارستان ها، کسب وکارهای کوچک و بزرگ و سایر سازمان های فعالی که هم اکنون به پهنای باند قابل اطمینان دسترسی ندارند، می توانند از پروژه کویپر بهره مند شوند.
به علاوه، خدمات ایستگاه زمینی به صورت مستقیم در اختیار مشتریان قرار می گیرد. این پروژه همینطور راهکارهای پشتیبان برای حاملان بی سیم را فراهم آورده و سرویسهای ۵G و LTE را به مناطق جدید عرضه می دهد.
آمازون امیدوار است با این پروژه ها بتواند پهنای باند مناسبی را در اختیار خانواده های بیشتر در سرتاسر دنیا قرار دهد.


منبع:

1400/08/15
11:34:51
5.0 / 5
637
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , خدمات , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Link website