برنامه اعزام فضانوردان به ایستگاه بین المللی فضایی به تاخیر افتاد

برنامه اعزام فضانوردان به ایستگاه بین المللی فضایی به تاخیر افتاد

لینک وبسایت: سازمان فضایی آمریکا (ناسا) و شرکت فضایی اسپیس ایکس برنامه اعزام فضانوردان به ایستگاه بین المللی فضایی را بعد از بروز طوفان بزرگ اقیانوس اطلس که موجب ایجاد مشکلات آب و هوایی در طول مسیر پرواز شد، لغو کردند.


به گزارش گروه آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، ماموریت «کرو-۳» قرار بود امروز - یکشنبه - صورت گیرد که بر طبق برنامه ریزی جدید ساعت یک و ۱۰ دقیقه بامدادان چهارشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی اجرا می شود. انتظار می رود در این تاریخ شرایط آب و هوایی برای پرتاب ۸۰ درصد مساعد باشد.
فضانوردان ناسا در این ماموریت با فضاپیمای «کرو دراگون» شرکت فضایی «اسپیس ایکس» و سوار بر موشک «فالکون ۹» این شرکت از مرکز فضایی کندی در فلوریدا در آمریکا به فضا اعزام می شوند.
این فضانوردان قصد دارند ۶ ماه در ایستگاه بین المللی فضایی اقامت کنند و در طول این مدت تحقیقاتی انجام دهند که انتظار می رود به آمریکا کمک نماید تا برای ماموریت های فضایی طولانی تر آماده شود.
چنین آزمایش هایی شامل مطالعات گوناگون درباره سلامت فضانوردان در طول دوره های طولانی در فضا، رشد گیاهان بدون خاک در ریزگرانش و نمایش حسگرهایی است که می تواند به ربات های پرنده کمک نماید تا در سفینه های فضایی مانند آزمایشگاه درحال چرخش حرکت کنند.
این فضانوردان علاوه بر انجام آزمایش های علمی، قصد دارند در طول ماموریت خود چند پیاده روی فضایی برای ارتقای ایستگاه فضایی انجام دهند و از چند فضانورد خصوصی استقبال کنند.
توماس مارشبورن ۶۱ ساله فضانورد ناسا و خلبان ماموریت در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: یکی از نکات قوت این ماموریت مطمئناً فرصتی است که برای پیاده روی فضایی در اختیار داریم. مارشبورن با فرمانده راجا چاری ۴۴ ساله و متخصصان ماموریت به اسامی کایلا بارون ۳۴ ساله از ناسا و ماتیاس مورر ۵۱ ساله از سازمان فضایی اروپا به فضا می روند.
این نخستین پرواز فضایی بارون، چاری و مورر و سومین پرواز مارشبورن خواهد بود. مارشبورن قبل از این بعنوان عضوی از ماموریت شاتل فضایی STS-۱۲۷ در سال ۲۰۰۹ و اکسپدیشن ۳۴/۳۵ در داخل ایستگاه فضایی فعالیت داشت که این ماموریت در سال ۲۰۱۳ به انتها رسید.
چاری پیش از فضانورد شدن بعنوان سرهنگ نیروی هوایی آمریکا خدمت می کرد و بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ ساعت کار با هواگرد سبک را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است. وی همین طور برای عضویت در تیم آرتمیس انتخاب شده بود و می توانست در سال ۲۰۲۴ به ماه برود.
گریس داگلاس محقق ارشد تحقیقات فناوری غذایی پیشرفته ناسا هم در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: در داخل این کپسول، غذاهای سالم خشک شده و فریز شده، مانند کلم پیچ و ماهی های روغنی قرار دارد که قسمتی از یک مطالعه است که بررسی شود چگونه این خوراکی ها سبب افزایش آگاهی و سلامت کلی فضانوردان می شود. چالش این است که غذایی فراهم نماییم که بتواند ماه ها در فضا بدون فاسد شدن یا از دست دادن مواد مغذی دوام بیاورد.
بارون و چاری هم از اعضای خدمه ماموریت «آرتمیس» ناسا هستند که ممکنست روزی از ماه دیدن کنند، بدین سبب زمان حضور آنها در این ایستگاه فضایی برای آموزش حیاتیست.
برنامهٔ آرتمیس (Artemis Program) یک برنامه فضایی بین المللی با هدف فرستادن انسان ها همچون اولین زن به ماه است. مقصد نهایی این برنامه قطب جنوب ماه و زمان اجرای آن تا سال ۲۰۲۴ است.
این طرح به وسیله ناسا و شرکت های خصوصی صنایع هوافضای آمریکایی با همکاری آژانس فضایی اروپا، آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن، آژانس فضایی کانادا، سازمان فضایی ایتالیا، آژانس فضایی استرالیا، سازمان فضایی بریتانیا، سازمان فضایی امارات متحده عربی، سازمان فضایی ملی اوکراین و آژانس فضایی برزیل در حال اجراست.


منبع:

1400/08/10
09:28:27
5.0 / 5
610
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website