سنتز نانوذرات نیکل آینه ای با خواص آنتی باکتریال در دانشگاه علم وصنعت

سنتز نانوذرات نیکل آینه ای با خواص آنتی باکتریال در دانشگاه علم وصنعت

پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت روشی سبز و آسان برای سنتز نانوذرات مغناطیسی نیکل آینه ای عرضه کردند که فعالیتهای ضد باکتریایی آن روی باکتری های بیماری زا نظیر استافیلوکوکوس اورئوس واشریشیا کُلی به اثبات رسیده است.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از خبرگزاری ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، علی ملکی رئیس دانشکده شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران درباره این پروژه اظهار داشت: در این پژوهش برای نخستین بار نانو ذرات نیکل به روش آسان شیمیایی به جداره شیشه متصل شدند. در این تحقیق خاصیت بازتاب نور و آینه شدن را مورد ارزیابی قرار دادیم. این خاصیت صرفاً در سایز نانو قابل دست یافتن بود و همینطور خاصیت آنتی باکتریال خوب این نانوذرات هم به اثبات رسید.
وی اضافه کرد: یکی از کاربردهای این فناوری، ساخت آینه مورد استفاده در صنعت و ادوات پزشکی است؛ چونکه سمیت آینه نیکلی کمتر از جیوه بوده و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر از نقره است. همینطور این نانوذرات خواص آنتی باکتریال دارند و دو باکتری بیماری زا استافیلوکوکوس اورئوس واشریشیا کُلی را به صورت موثری از بین می برند.
استاد تمام گروه شیمی آلی و عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت افزود: داشتن خواص آنتی باکتریال بالا برای حذف و از بین بردن آلاینده های زیست محیطی همچون کاربردهای این آینه است. از دیگر کاربردهای آن، ساخت تلسکوپ ها است که شاید مهم ترین کاربرد این آینه باشد.
ملکی خاطرنشان کرد: سامانه های رادار و روش های پیچیده هواپیمایی، میکروسکوپ ها، ابزارآلات پزشکی، خودرو ها برای افزایش میدان دید، دوربین های شکاری، عینک های مختلف، تلسکوپ های زیردریایی ولیزرها برای تشدید و یک سو کردن شعاع های نور همچون کاربردهای احتمالی این فناوری هستند.
نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای با عنوان Synthesis of nickel nanoparticles by a green and convenient method as a magnetic mirror with antibacterial activitie در نشریه Scientific Reports از انتشارات nature به چاپ رسیده است.


منبع:

1400/08/03
08:34:47
5.0 / 5
756
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Link website