فضاپیمای روسی دوباره ایستگاه بین المللی فضایی را از مدار خارج کرد

فضاپیمای روسی دوباره ایستگاه بین المللی فضایی را از مدار خارج کرد

فضاپیمای سایوز MS-18 در جریان آزمایش احتراق موتورهای پیشران، ایستگاه بین المللی فضایی را از مدار اصلی خود خارج کرد. این دومین بار است که یک فضاپیمای روسی چنین حادثه ای را از ماه ژوئیه به وجود می آورد.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی اسپیس، انتظار می رود فضاپیمای سایوز MS-۱۸ سه مسافر فضایی را که در این آزمایشگاه درحال چرخش قرار دارند همچون یک بازیگر زن روسی و تهیه کننده و کارگردان یک فیلم را روز یکشنبه ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) به زمین بازگرداند.
کنترل کننده های پرواز روسیه برای اطمینان از این که همه موارد پیش از عزیمت به درستی کار می کند، یک آزمایش برنامه ریزی شده را برای احتراق موتورهای پیش ران فضاپیما انجام دادند.
به گفته مقامات ناسا، این موتورها بطور غیرمنتظره ای بعد از اختتام آزمایش روشن ماندند و موجب از دست رفتن کنترل ایستگاه فضایی بین المللی در ساعت پنج و ۱۳ دقیقه بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی شدند اما ناظرین پرواز در مدت ۳۰ دقیقه کنترل این ایستگاه را به دست گرفتند و ایستگاه فضایی حالا در وضعیت پایدار قرار داررد.
مقامات ناسا یادآور شدند: خدمه در طول وقوع این حادثه بیدار بودند و خطری آنها را تهدید نکرده است.
ایستگاه بین المللی فضایی در جریان این حادثه ۵۷ درجه از مدار اصلی خود خارج شد. هنوز علت روشن ماندن طولانی مدت موتورها بصورت خودکار معین نیست و ناسا و آژانس فضایی روسیه درحال بررسی این مساله هستند.
با این حال این حادثه سبب به تاخیر افتادن بازگشت فضاپیمای سایوز MS-۱۸ به زمین نشده است و این فضاپیما فردا یکشنبه به همراه سه مسافر فضایی خود ایستگاه بین المللی فضایی را ترک خواهدنمود و حدود سه و نیم ساعت بعد به زمین می رسد و در قزاقستان فرود می آید.
این نخستین بار نیست که چنین حادثه ای رخ می دهد، در ۲۹ ژوئیه (۷ مرداد)، ماژول آزمایشگاهی چند منظوره نائوکا که بعنوان یک مرکز علمی عمل می کند با نقص نرم افزاری روبرو و ایستگاه بین المللی فضایی به دنبال روشن شدن ناگهانی موتورهای این ماژول از مدار اصلی خود خارج شد و در فضا چرخید.
این حادثه بزرگ تر بود و موجب تغییر جهت ۵۴۰ درجه ای ایستگاه فضایی شد. مقامات روسیه علت بروز این حادثه را نقص فنی نرم افزارها اعلام نمودند.


1400/07/27
09:29:59
5.0 / 5
667
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website