دستگاه رکاب زنی برای لطمه دیدگان نخاعی تولید شد

دستگاه رکاب زنی برای لطمه دیدگان نخاعی تولید شد

لینک وبسایت: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت دستگاه رکاب زنی برای لطمه دیدگان نخاعی شدند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از معاونت علمی و فناوری، افرادی که گرفتار ضایعه نخاعی می شوند، علاوه بر مشکلات حرکتی با عوارض و مشکلات دیگری نیز دست و پنجه نرم می کنند.
این عوارض زندگی را بر این افراد و اطرافیان آنها بسیار مشکل و طاقت فرسا می کند چونکه اگر مفصلی بی حرکت بماند، پس از مدتی ترشح مواد روان کننده طبیعی در آن قطع شده و شخص به خشکی مفصل گرفتار می شود.
پیدا کردن روشی که بتواند حداقل از عوارضی که این بیماران گرفتار آن می شوند، پیشگیری کند، همیشه یکی از موضوعات تحقیقاتی در دنیا بوده است. هم اکنون استفاده از سیستم های عصبی رکاب زنی تنها روش موثر و امید بخش برای حل برخی از این مشکلات محسوب می شود.
با حمایت یک شرکت دانش بنیان و حمایت مالی مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نیاز این دسته از بیماران مورد توجه قرار گرفت و یک سیستم رکاب زنی برای افراد گرفتار ضایعه نخاعی با بهره گیری از فناوری عصبی طراحی و ساخته شد.
سیستم رکاب زنی عصبی متشکل از سیستم میکروالکترونیکی با هسته تراشه ریزپردازنده است که کار کنترل حرکت رکاب زدن را در عضو فلج با ارسال دستورات حرکتی به عضلات فلج انجام می دهد.
استخوان هایی که تحت بارگذاری و فشار قرار نداشته باشند به تدریج ذخیره های کلسیم و املاح خودرا از دست داده و شکننده می شوند. ممکنست استخوان های اندام فلج در بیمار گرفتار پوکی استخوان بدون هیچ نشانه ای، با یک حرکت ساده بشکنند. ناآگاه بودن شخص از این اتفاق، درمان را طولانی و پر هزینه کرده و در صورت به وجود آمدن عفونت شدید حتی می تواند منجر به قطع عضو شود.
همچنین بی تحرکی و ثابت ماندن بیمار در جای خود موجب می شود تا جریان خون با اشکال روبه رو شده و شخص پس از مدتی مبتلا به زخم بستر شود. معالجه زخم بستر حتی در مراحل اولیه بطور معمول نیازمند عمل جراحی است و بهبودی آن مدت زیادی طول می کشد. اما تحرک مستمر در بخش های ناتوان بدن بیمار سبب می شود از این عارضه ها پیشگیری شده یا عوارض آن به حداقل برسد.
در این طرح کلان ملی فناوری، سیستم با ارسال دستورات حرکتی مناسب به اعصاب حرکتی عضله های فلج درگیر حرکت رکاب زدن، موجب انقباض آنها می شود. در این فناوری از استراتژی کنترل حرکت صحیح استفاده می شود. استراتژی کنترل حرکت باید قادر باشد که با کنترل دقیق میزان انقباض عضله ها، حرکت خاص رکاب زدن را به وجود بیاورد.
گسترش یک روش کنترلی مناسب برای کنترل حرکت رکان زدن از اهداف دیگر طرح کلان پروتز عصبی رکاب زنی برای افراد گرفتار ضایعه نخاعی محسوب می شود.
این سامانه، شامل یک سیستم رکاب زنی با بهره گیری از تحریک الکتریکی عملکردی است و از سه بخش عمده تحریک کننده عملکردی قابل برنامه ریزی، نرم افزار استراتژی کنترل حرکت و چرخ رکاب زنی تشکیل می شود.
در حالی که نمونه وارداتی این دستگاه ۱۵ هزار تا ۲۰هزار دلار هزینه دارد، نمونه ایران ساخت با قیمتی پایین تر از نمونه مشابه ارائه می شود و می تواند ضمن تامین نیاز داخلی، به سایر کشورها صادرات داشته باشد.
این طرح کلان ملی فناوری، حاصل نتایج بیش از ۲۰ سال پژوهش در حوزه کنترل سیستم های عصبی و عضلانی است که ضمن رفع نیاز بیماران نخاعی و حرکتی، ارتقای موقعیت علمی و فناورانه و گسترش و بومی سازی فناوری عصبی در ایران را به ارمغان خواهد آورد.


منبع:

1400/06/31
16:21:15
5.0 / 5
740
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website