تولید نیمه هادی چند اتمی بدون اتلاف انرژی

تولید نیمه هادی چند اتمی بدون اتلاف انرژی

به گزارش لینک وبسایت محققان دانشگاه ملی استرالیا موفق به تولید نیمه هادی شده اند که قادر به انتقال داده ها بوده و با استفاده از تعداد محدودی اتم ساخته شده است.به گزارش لینک وبسایت به نقل از زد دی نت، این نیمه هادی که صد هزار بار باریک تر از یک ورقه کاغذ است، انرژی بسیار کمی مصرف کرده و تقریباً اصلاً داغ نمی گردد. بنابراین استفاده از آن منجر به اتلاف انرژی نمی گردد.
تولید این نیمه هادی تازه انقلابی در دنیای کامپیوتر به وجود خواهد آورد و مدیریت مصرف انرژی را متحول خواهد نمود. کامپیوتر ها حدود ۱۰ درصد از انرژی برق جهان را مصرف می کنند و این مقدار مصرف انرژی هزینه های سنگین زیست محیطی و مالی را به همراه می آورد. انتظار می رود این رقم هر ده سال یک مرتبه به دلیل افزایش تقاضا در دنیای کامپیوتر ده برابر شود. تولید نیمه هادی های پیشرفته می تواند این روند را تغییر دهد.
از آنجاییکه تولید، ذخیره سازی و تأمین انرژی همیشه هزینه در بر دارد و باعث آلودگی هوا، گرمایش زمین و مصرف روز افزون سوخت های فسیلی می شود، کاهش مصرف انرژی و پیشگیری از تولید گرما در اثر فعالیت کامپیوتر ها و نیمه هادی ها اهمیت زیادی دارد.
این نیمه هادی ها می توانند روند تولید ترانزیستورها را هم متحول کنند و در صنایعی مانند تولید خودرو و گوشیهای هوشمند هم به کار گرفته شده و به حفاظت از محیط زیست و کاهش هزینه های تولید کمک کنند. البته برای تجاری سازی این نیمه هادی های جدید هنوز باید بررسی ها و آزمایش های بیشتری صورت گیرد.


منبع:

1400/06/23
10:29:44
5.0 / 5
656
تگهای خبر: كامپیوتر , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Link website