کشف آثاری از وجود طولانی مدت آب در گذشته مریخ

کشف آثاری از وجود طولانی مدت آب در گذشته مریخ

به گزارش لینک وبسایت سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد که نخستین دو نمونه سنگی که توسط مریخ نورد ناسا مورد بررسی قرار گرفت به محققان این باور قطعی را می دهد که آب دهانه دره «جزرو» را در مریخ برای مدت طولانی غرق کرده است.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، «جولیا گوروا»، محقق ناسا در برنامه این مریخ نورد، در یک کنفرانس خبری از آزمایشگاه پیشرانش جت در پاسادنا، کالیفرنیا اظهار داشت: دانه های نمک را در سنگ را مشخص کردیم که نشان داده است در معرض آب بوده است.
این نمونه سنگ ها که دوشنبه و چهارشنبه حفاری شده اند، از یک سنگ آذرین یا آتشفشانی به وجود آمده اند. ناسا قبلاً می دانست که آب یک مرتبه دهانه جزرو را پر کرده است، اما نمی دانست برای چه مدت.
ناسا در اطلاعیه ای اعلام نمود که وجود رسوبات نمک در این نمونه سنگ ها به این معناست که میتوان رویداد بروز ناگهانی و بی تکرار آب در این دهانه را رد کرد.
«کن فارلی» محقق پروژه این مأموریت اظهار داشت: به نظر می آید نخستین سنگ ها محیط بالقوه پایدار و قابل سکونت را آشکار می کند. این مساله بسیار مهم می باشد که آب مدت ها آنجا بوده است.
وی اضافه کرد: این دو نمونه سنگ اولی که از مریخ بدست آمده است احتمالاً آتشفشانی هستند و دارای نمک هایی هستند که امکان دارد حباب های آب باستانی را در خود نگه دارند. آنها قطعاتی از یک پازل بزرگتر برای بدست آوردن اطلاعات در مورد چگونگی شکل گرفتن این منطقه، تاریخچه آب و احتمال وجود حیات در گذشته در این منطقه هستند.
مریخ نورد «استقامت» ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن ۱۳۹۹) بر سطح این سیاره سرخ فرود آمد.
هدف از این مأموریت انجام یک وظیفه بی سابقه برای جمع آوری نمونه هایی از سیاره مریخ و ذخیره آنها در لوله های مخصوص نمونه برداری و رها سازی این نمونه در سطح این سیاره بود تا در مأموریت جمع آوری دیگر که در آینده انجام می شود، به زمین بازگردانده شوند.
این کار در نهایت به محققان اجازه می دهد برای نخستین بار نمونه های مستقیم از مریخ را در داخل آزمایشگاه تجزیه و تحلیل کنند.
هدف اصلی مریخ نورد استقامت جستجوی منطقه ای به نام «دهانه جزرو» و جمع آوری نمونه از سنگ ها است.
برنامه طولانی مدت ناسا ارسال فضاپیمای دیگری به مریخ برای بازگرداندن نمونه ها به زمین است که طی یک دهه آینده صورت خواهد گرفت.

1400/06/22
10:40:44
5.0 / 5
569
تگهای خبر: آموزش , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website