افزایش سهم اقتصاد دیجیتالی در تولید گازهای گلخانه ای

افزایش سهم اقتصاد دیجیتالی در تولید گازهای گلخانه ای

لینک وبسایت: جهان بیش از هر زمان دیگری آنلاین است و با توسعه اقتصاد دیجیتالی، رد پای کربن اینترنت نیز افزایش می یابد.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، برمبنای یک مطالعه جدید، که در مجله Patterns انتشار یافت، فناوری اطلاعات و ارتباطات یا بطور خلاصه ICT عامل انتشار سهم بیشتری از گازهای گلخانه ای نسبت به برآورد قبلی است.
اکنون پژوهشگران دانشگاه «لنکستر» در انگلیس، با تجزیه و تحلیل کوشش های قبلی برای محاسبه ردپای کربن فناوری اطلاعات و ارتباطات، به این نتیجه رسیدند که پژوهشگران نتوانسته اند کل چرخه زندگی و زنجیره تامین محصولات و زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات را در نظر بگیرند.
برای مثال، انتشارات تولید شده توسط سازندگان فناوری اطلاعات و ارتباطات یا انتشارات در رابطه با دفع محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات در نظر گرفته نشده است.
محققان قبلاً سهم ICT از انتشار گازهای گلخانه ای را بین ۱.۸ تا ۲.۸ درصد تخمین زده بودند، اما آخرین یافته ها نشان میدهد محاسبات جهانی به احتمال زیاد مسئول بین ۲.۱ تا ۳.۹ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای است.
اگر آخرین برآوردها دقیق باشد، فناوری اطلاعات و ارتباطات کربن بیشتری نسبت به صنعت هواپیمایی که مسئول ۲ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای است، تولید می کند.
پیش از این، اقتصاددانان و دیگر پژوهشگران ادعا کرده بودند که پیشرفت در فناوری اطلاعات و ارتباطات به افزایش راندمان در بخش های مختلف صنعت منجر می شود.
با این حال، نویسندگان مقاله جدید پیشنهاد می کنند که داده های دنیای واقعی بطور مداوم با چنین پیش بینی هایی مغایرت داشته است.
محققان معتقدند افزایش راندمان تقاضا برای خیلی از محصولات ICT را بیشتر می کند و این مساله سبب ایجاد پدیده ای به نام «اثر برگشت» می شود.
به منظور دستیابی به خالص انتشار گازهای گلخانه ای - هدفی که خیلی از کارشناسان توافق دارند که برای محدود کردن گرم شدن کره زمین به کمتر از ۱.۵ درجه سانتیگراد لازم است - پژوهشگران اصرار دارند که سیاست گذاران با بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات همکاری کنند تا برنامه های محکمی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مشخص کنند.
با تعیین محدودیت های دقیق کربن جهانی، شرکت های فناوری می توانند به کار خود برای بهبود راندمان انرژی-مانند مراکز داده محاسبه کوانتومی-بدون خطر اثرات برگشتی ادامه دهند.


منبع:

1400/06/21
11:11:50
5.0 / 5
628
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website