۶ استاندارد ملی جدید در حوزه فناوری نانو تدوین می شود

۶ استاندارد ملی جدید در حوزه فناوری نانو تدوین می شود

ستاد توسعه فناوری نانو اعلام نمود: ۶ استاندارد ملی جدید در حوزه فناوری نانو توسط این ستاد تدوین می شود.به گزارش لینک وبسایت به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، دومین جلسه کمیته برنامه ریزی تدوین استانداردهای فناوری نانو در سال ۱۴۰۰، به منظور تصمیم گیری در مورد تدوین استانداردهای ملی جدید با عنایت به پیشنهادات عرضه شده به سازمان ملی استاندارد برگزار گردید.
در این جلسه کلیه استانداردهای پیشنهادی عنوان شد و توسط اعضای کمیته مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در نهایت عناوین پیشنهادی برای ۶ استاندارد تصویب گردید.
در این جلسه که به صورت مجازی توسط سازمان ملی استاندارد تشکیل شد، مدیر کل دفتر تدوین و تعدادی از کارشناسان و نماینده ریاست سازمان ملی استاندارد، نمایندگان ستاد توسعه فناوری نانو و نمایندگانی از صنعت حضور داشتند.
«فناوری نانو – آنالیز اندازه ذرات به روش پراکندگی پرتو ایکس با زاویه کوچک (SAXS) – روش آزمون (منبع: ISO ۱۷۸۶۷: ۲۰۲۰)»، «فناوری نانو – اندازه گیری اندازه ذرات و توزیع شکل به وسیله میکروسکوپ الکترونی روبشی (منبع: ISO ۱۹۷۴۹: ۲۰۲۱)»، « نانومواد – تعیین کمی رهایش نانوشی از پودرهای ناشی از تولید هواسل ها (تجدیدنظر استاندارد ملی شماره ۱۷۱۴۹ با استفاده از ISO ۱۲۰۲۵: ۲۰۲۱)»، «فناوری نانو – نانو پوشش های سخت – ارزیابی مقاومت در مقابل خراشیدگی و کندگی – روش های آزمون»، « فناوری نانو – ارزیابی عملکرد سطوح چربی گریز – روش آزمون و تعیین مشخصات» و « فناوری نانو – نانو پوشش های سخت – طبقه بندی و خواص »استانداردهای مصوب کمیته برنامه ریزی هستند.
طبق رویه سازمان ملی استاندارد، پیش از آغاز به تدوین هر استاندارد ملی، عنوان و دبیر آن توسط سازمان ملی استاندارد تأیید می شود.
برای این منظور کمیته ای با عنوان «کمیته برنامه ریزی» در حوزه تخصصی در رابطه با آن استاندارد تشکیل می شود که اعضای آن از کارشناسان و مدیرانی از سازمان ملی استاندارد، نمایندگان کمیته فنی متناظر مرتبط، کارشناسان فنی و تخصصی در رابطه با مبحث استاندارد تشکیل شده است.
تصویب عنوان هر استاندارد، بر مبنای شاخص هایی از قبیل ارتباط تخصص و سابقه دبیر با مبحث استاندارد، نیازمندی های جامعه علمی و صنعتی کشور، ظرفیت های فنی و اقتصادی کشور، وجود منابع علمی و پژوهشی معتبر برای استاندارد و … انجام می شود.

1400/06/14
21:33:14
5.0 / 5
548
تگهای خبر: اقتصاد , فناوری , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Link website