عضو كمیته ملی واكسن كرونا:

اصلی ترین راهبرد کشور واردات واکسن است

اصلی ترین راهبرد کشور واردات واکسن است

به گزارش لینک وبسایت عضو کمیته ملی واکسن کرونا، اصلی ترین راهبرد بخش بهداشت و درمان را تمرکز بر واردات واکسن کرونا اعلام نمود و اظهار داشت: تا بهمن ماه که تولید داخلی واکسن به مقدار نیاز کشور برسد باید متمرکز بر واردات واکسن شویم.


دکتر مصطفی قانعی عصر پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا عنوان کرد: مبحث مهم دیگر شتاب گرفتن روند واکسیناسیون است، این اقدام باید در کمترین زمان ممکن صورت گیرد به عبارتی در کوتاه ترین مدت باید پوشش وسیعی فراهم گردد.
وی افزود: تزریق واکسن کرونا، بخشی از اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با این بیماری است، نه این که واکسن همه اقدامات پیشگیرانه باشد و مردم پس از واکسیناسیون نباید نسبت به سفارش های بهداشتی ساده انگاری کنند.
عضو کمیته ملی واکسن کرونا، کاهش مرگ و میر را از مهم ترین خصوصیت های واکسیناسیون ضد کرونا دانست و اظهار داشت: تزریق واکسن به صورت قطعی در کاهش مرگ و میر در پیک پنجم اثر داشت، به عبارتی مرگ بالای ۷۰ سال را در ایران کاهش داده است.
قانعی اضافه کرد: هرچند کسانی که واکسن تزریق کردند، امکان دارد بار دیگر مبتلا به ویروس کرونا شوند اما هم اکنون هدف اصلی از تزریق این واکسن، کاهش میزان فوت هموطنان است که این مورد تابحال محقق شده است.
تاکنون بخش خصوصی موفق به واردات واکسن کرونا نشده است
وی در پاسخ به این سؤال که آیا تابحال بخش خصوصی موفق به واردات واکسن شده است؟، خاطرنشان کرد: هرچند امیدواریم واردات از جانب بخش خصوصی هم صورت گیرد اما تابحال این بخش موفق به واردات نشده است.
دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: بخش خصوصی باآنکه اعلام نمود که ما امکان ورود ۲۰ میلیون دز واکسن خاصی را داریم، اما تابحال مجموعه های بخش خصوصی که مجوز واردات را دریافت کرده، موفق به واردات واکسن کرونا نشده اند.
قانعی تصریح کرد: هر مجموعه ای که تمایل به واردات واکسن دارد، باید تاییدیه واکسن اصلی را از شرکت تولیدکننده دریافت کرده باشد، به عبارتی واکسن های وارداتی نباید از بازار آزاد تامین گردد.
وی خاطرنشان کرد: شرکتهای تولید کننده در چارچوب زنجیره سرد مبادرت به تحویل واکسن می کنند، از این جهت تابحال بخش خصوصی موفق نشده است، مگر تعدادی اندک که برای مجموعه خودشان مثلاً یک شرکت دارویی برای کارمندان خودش وارد و آنرا تزریق کرده است.
به گزارش لینک وبسایت به نقل از خبرگزاری ایرنا، برپایه آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا بامداد پنج شنبه (۱۱ شهریور) نزدیک به ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دز واکسن خارجی و تولید داخلی در کشور تزریق شده است.


منبع:

1400/06/13
22:53:43
5.0 / 5
660
تگهای خبر: آموزش , شركت , فناوری , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Link website