رئیس پژوهشگاه رویان مطرح كرد؛

لزوم تعریف پروتکلهای جدید جهت عرضه خدمات سلول درمانی در کرونا

لزوم تعریف پروتکلهای جدید جهت عرضه خدمات سلول درمانی در کرونا

به گزارش لینک وبسایت رئیس پژوهشگاه رویان اظهار داشت: باید برای عرضه خدمات استاندارد در پزشکی تولیدمثل،  علوم سلولی و سلول های بنیادی با موضوعات در رابطه با کرونا و درمان بیماران، پروتکلهای جدید تعریف و اجرا نماییم.به گزارش لینک وبسایت به نقل از مهر، دکتر عبدالحسین شاهوردی رئیس پژوهشگاه رویان در مراسم بیست و دومین کنگره بین المللی رویان که از امروز در محل پژوهشگاه رویان شروع به کار کرد، اظهار داشت: در سال قبل برنامه های علمی توسط جامعه علمی به صورت مجازی برگزار شد، هرچند که شاهد مشکلاتی بودیم. نکته حائز اهمیت در این میان جریان علمی و کوشش برای حل مشکلات جامعه بود که تعطیل پذیر نیست.
وی افزود: محققان و دانشمندان طی این دو سال با کووید۱۹ جنگیدند تا راهکاری برای برون رفت جامعه از این تنگنا و فاجعه پیدا کنند؛ البته که راهکارهایی هم یافتند ولی تا خارج شدن از این استرس تلاش بیشتری باید صورت پذیرد.
رئیس پژوهشگاه رویان افزود: به نظر می آید این پاندمی تا مدت ها همراه جامعه ما است ازاین رو باید جهت عرضه خدمات استاندارد در پزشکی تولیدمثل، در علوم سلولی و سلولهای بنیادی با موضوعات در رابطه با کرونا و درمان بیماران، پروتکلهای جدید تعریف و اجرا نماییم تا این خدمات تحت تأثیر کمتری قرار گیرد.
وی افزود: محققان پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی در این زمان تلاش کردند ضمن عرضه خدمات، با بازبینی در پروتکل ها، مطالعات بالینی در زمینه پزشکی تولید مثل و سلول های بنیادی و ویروس کرونا و این اپیدمی را انجام دهند که نتایج آن در مجلات علمی به چاپ رسیده است. بعنوان مثال، می توانم به موش تراریخته «کوویدسا» اشاره نمود که برای مطالعه کرونا تولید شد.
به گفته شاهوردی، در بخش آموزش هم به منظور بالا بردن سطح دانش و آگاهی جامعه در تمام سطوح (مردم و دانشگاهیان) برنامه های آموزشی عرضه کردیم و آخرین دستاوردهای این زمینه هم به آنها منتقل شد؛ اطمینان داریم با رشد، آگاهی و مطالعات تحقیقاتی که در این حوزه صورت می گیرد، راهکارهایی هم خواهیم یافت تا بر این بیماری مسلط شویم.
وی اظهار داشت: امیدواریم شاهد اتمام این دوره سخت با تلاش محققان در سطح جهانی باشیم تا در برنامه های آینده بدون دغدغه، تجربیات منتقل و برنامه های مشترک برای آینده تدوین شود.
رئیس پژوهشگاه رویان با اشاره به اینکه جامعه علمی در دو سال گذشته مزایای زیادی را در برنامه های مجازی به دست آورده است، اظهار داشت: جامعه علمی طی این دو سال تجربیاتی هم با برنامه های مجازی به دست آورد که با ارزش است و نشان داد که در صورت داشتن زیرساخت های مناسب فناوری اطلاعات در کمترین زمان میتوان بهره برداری بهینه ای داشت.
وی اظهار داشت: این زیرساخت ها امکان حضور همگان از هر نقطه ای را میسر ساخت بدون آنکه دغدغه ای در مورد زمان، مکان، هزینه و یا حتی ویزا وجود داشته باشد.


منبع:

1400/06/12
14:05:35
5.0 / 5
525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Link website