توسط محققان كشور صورت گرفت؛

بهبود کارایی کشت گوجه فرنگی با فناوری نانوحباب

بهبود کارایی کشت گوجه فرنگی با فناوری نانوحباب

به گزارش لینک وبسایت یک شرکت دانش بنیان با استفاده از سامانه نانوحباب، باعث افزایش ۲۰ درصدی در کارایی تولید گوجه فرنگی شده اند.به گزارش لینک وبسایت به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، عارف دادگستر مدیرعامل و بنیان گذار یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: با استقرار دستگاه نانو اکسیژن به منظور بهبود کشت گوجه فرنگی در یک گلخانه هیدروپونیک باعث افزایش ۲۰ درصدی در برداشت محصول شده است. این فناوری قابل استفاده در گیاهان دیگر نظیر فلفل، خیار، توت فرنگی و کاهو هم است.
مدیرعامل شرکت درباره دلیل اثربخشی این فناوری در گلخانه های هیدروپونیک اظهار داشت: در سیستم گلخانه ای هیدروپونیک یا آب کشت، که در آن از خاک استفاده نمی گردد، نقش کیفیت آب و آبیاری بیشتر از کشاورزی رایج بوده و در نتیجه افزایش کیفیت آب می تواند به صورت مستقیم روی عملکرد گلخانه اثرگذار باشد. آب مورد استفاده در بیشتر گلخانه ها از چاه یا آب های زیرزمینی تأمین می شود که کیفیت مناسبی از منظر میزان اکسیژن ندارند.
به گفته وی، ما با این سامانه میزان اکسیژن آب را افزایش دادیم و با این کار کیفیت آب افزایش قابل توجهی پیدا کرد.
دادگستر تصریح کرد: آزمایش های انجام شده نشان داده است که با استفاده از این تکنولوژی ارزش غذایی در محصول بین ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش می یابد که این مورد در مورد صادرات محصولات اهمیت زیادی دارد چون که ما به کرات شاهد مشکل تأمین نشدن الزامات استاندارد در محصولات صادراتی هستیم که این مورد مشکلاتی را برای بخش کشاورزی به وجود می آورد.
وی بهبود کیفیت آب آبیاری، کاهش مصرف آب، بهبود ساختمان ریشه و افزایش توان فیزیکی گیاه، افزایش مقاومت بوته ها در مقابل بیماری های قارچی، افزایش قابل توجه میزان تولید محصول و ارتقاء ارزش غذایی محصول را از مهم ترین مزایای استفاده از دستگاههای نانو اکسیژن در کشت هیدوپونیک می داند.
وی افزود: از فناوری نانوحباب تا کنون در یک تصفیه خانه در قیطریه استفاده شده و تاییدیه عملکرد این فناوری از جانب سازمان آب و فاضلاب دریافت شده و درحال مذاکره برای عقد قرارداد استفاده از این تکنولوژی در چند تصفیه خانه هستیم. همینطور این فناوری برای کشت ماهی های خاویار و قزل آلا هم مورد استفاده قرار گرفته است.

1400/06/10
11:27:09
5.0 / 5
518
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website