به مناسبت روز جهانی مقابله با آزمایش هسته ای

روزی برای برقراری صلح و حفظ امنیت بشر در مقابل تهدیدهای هسته ای

روزی برای برقراری صلح و حفظ امنیت بشر در مقابل تهدیدهای هسته ای

لینک وبسایت: آزمایش های هسته ای آثار بسیار مخربی بر سلامت انسان های ساکن نواحی تحت تاثیر آزمایش بر جای می گذارد، زیستگاه ها و حیات وحش را نابود می کند و اکوسیستم ها را از بین می برد. ترمیم آثار مخرب این آزمایشات نیازمند گذشت چندین دهه است.


مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شصت و چهارمین جلسه خود در دومین روز از ماه اکتبر سال ۲۰۰۹ میلادی، با تصویب قطعنامه ۶۴/۳۵، روز ۲۹ آگوست (هفتم شهریور) را بعنوان روز جهانی مقابله با آزمایش هسته ای نام گذاری کرد.
این قطعنامه با اقدام و پیگیری قزاقستان به ثمر نشست و تاریخ تعطیلی یکی از بزرگ ترین سایت های آزمایش هسته ای جهان در آن زمان، موسوم به سمیپالاتینسک را که در برگیرنده بیش از ۴۵۰ سلاح هسته ای از دوران اتحاد جماهیر شوروی بود، بعنوان روز جهانی مقابله با آزمایش هسته ای معرفی نمود.
مدت کوتاهی بعد از آن کشورهای عضو سازمان ملل آغاز به مذاکره برای انعقاد پیمان منع جامع آزمایش هسته ای با هدف برقراری صلح و حفظ امنیت بشر در مقابل تهدیدهای هسته ای کردند.
این پیمان در تاریخ ۱۰ سپتامبر سال ۱۹۹۶ میلادی به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید و تا کنون ۱۸۵ کشور آنرا امضا کردند و ۱۷۰ کشور آنرا به تصویب رساندند.
از تاریخ ۱۶ جولای سال ۱۹۴۵ میلادی که آزمایش سلاح های هسته ای برای نخستین بار در جهان انجام شد، تا کنون بیش از ۲ هزار آزمایش هسته ای انجام شده است.
در ابتدای امر توجه چندانی به پیامدها و تبعات بسیار مخرب آزمایش این تسلیحات بر سلامت انسان نمی شد، اما تاریخ به وضوح نشان میدهد که تبعات آزمایشات هسته ای تا چه حد برای انسان مخرب و خطرناکست.
این آزمایشات آثار بسیار مخربی بر سلامت انسان های ساکن نواحی تحت تاثیر آزمایش بر جای می گذارد، زیستگاه ها و حیات وحش را نابود می کند و اکوسیستم ها را از بین می برد. ترمیم آثار مخرب این آزمایشات چندین دهه به طول می انجامد.
قطعنامه ۶۴/۳۵ در فراخوانی برای افزایش اگاهی و آموزش درباره نتایج آزمایش تسلیحات هسته ای یا سایر انواع انفجارهای هسته ای و همین طور لزوم توقف این نوع آزمایش ها بعنوان ابزاری برای دستیابی به هدف جهانی عاری از تسلیحات هسته ای است.
هر سال در این رویداد در جهت مقابله با آزمایش هسته ای، اقداماتی همچون برگزاری سمپوزیوم ها، کنفرانس ها، نمایشگاه ها، مسابقات، تشریفات، سخنرانی ها، تولید و پخش محتوا در رسانه ها و سایر اقدامات ابتکاری دیگر در سراسر جهان انجام می شود.
منابع:
پایگاه سازمان ملل متحد
پایکاه خبری تایمز


منبع:

1400/06/08
10:22:41
5.0 / 5
496
تگهای خبر: آموزش , ابزار , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Link website