دبیر بیوتكنولوژی وزارت جهاد:

دولت به دانش بنیان شدن کشاورزی توجه کند

دولت به دانش بنیان شدن کشاورزی توجه کند

دبیر کمیته بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی با تکیه بر اهمیت امنیت غذایی در کشور، توجه دولت سیزدهم به منظور دانش بنیان شدن بخش کشاورزی را بسیار ضروری خوانده است.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایرنا، نیراعظم خوش خلق سیما عصر دوشنبه در نشست خبری چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین کنگره ملی بیوتکنولوژی در سخنانی با بیان این که، هم اکنون کشاورزی در ایران به صورت سنتی است، اظهار داشت: در صورتیکه همراهی لازم صورت گیرد و بعضی از مشکلات این حوزه برطرف شود، بیوتکنولوژی قادر به ایفای نقش محوری در امنیت غذایی کشور خواهد بود.
وی با بیان این که، هم اکنون کشور به واردات بذرهای هیبرید و نهال، وابسته است، اظهار نمود: جامعه علمی بیوتکنولوژی کشو بطور حتم در رفع این وابستگی می تواند نقش اثرگذاری داشته باشد، در صورتیکه البته از ما خواسته شود.
دبیر کمیته بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی همینطور ضمن اشاره به تولید نهال با استفاده از فناوری بیوتکنولوژی و کشت بافت خاطرنشان کرد: حوزه بیوتک می تواند با استفاده از آنزیم ها و میکرو ارگانیزم ها ضریب تبدیل در حوزه آبزیان و دام و طیور را ارتقاء بخشد.
وی ضمن تاکید بر اهمیت امنیت غذایی در کشور، توجه دولت سیزدهم به منظور حمایت و ورود هرچه بیشتر فناوران به حوزه کشاورزی و دانش بنیان شدن این بخش را بسیار ضروری خواند.
خوش خلق سیما در ادامه ضمن اشاره به برنامه انجمن بیوتکنولوژی به منظور تاسیس بنیاد زنده یاد دکتربهزاد قره یاضی رئیس سابق پژوهشکده بیوتکنولوژی خاطرنشان کرد: هم اکنون اساسنامه این بنیاد تدوین شده و مراحل دریافت مجوزهای آن درحال پیگیری است.
دبیر کمیته بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی همینطور افزود: هدف بنیاد قره یاضی تربیت دانشجویان در حوزه بیوتکنولوژی بخصوص در حوزه کشاورزی خواهد بود.
دانشیار پژوهشگاه بیوتکنولوژی همینطور خاطرنشان کرد: چهارمین همایش بین المللی و دوازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران با شعار "امنیت غذایی" از ۳۱ مردادماه تا ۲ شهریورماه سال جاری به مدت ۳ روز برگزار می گردد.
بر اساس این گزارش، همایش ملی و کنگره بین المللی بیوتکنولوژی که هر دو سال یکبار برگزار می شود، بزرگترین و شناخته شده ترین رخداد کشور در حوزه بیوتکنولوژی است که طی آن، تازه ترین یافته های تحقیقات بیوتکنولوژی با حضور تعدادی از برجسته ترین اساتید و دانشمندان داخلی و خارجی عرضه و بررسی می شود.
دوازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی ایران با شعار «سده ۱۴۰۰: زیست فناوری برای امنیت غذایی و سلامت» به منظور تاکید بر اهمیت زیست فناوری در حوزه امنیت غذایی و تبیین این مهم برگزار شده است.


منبع:

1400/05/29
13:56:18
5.0 / 5
699
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Link website