توسط ستاد زیست فناوری؛

۶ پروژه ملی برای تولید مثل و اصلاح نژاد دام و طیور اجرا می شود

۶ پروژه ملی برای تولید مثل و اصلاح نژاد دام و طیور اجرا می شود

افزایش تولید مثل و اصلاح نژاد دام و طیور با اجرای 6 پروژه ملی که ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری حمایت می کند، ارتقا می یابد.به گزارش لینک وبسایت به نقل از معاونت علمی و فناوری، صنعت دام و طیور همچون حوزه های کاربردی است که با کمک فناوری های نو و توان دانش بنیان ها می تواند روند رو به رشدی را تجربه کند و بازار داخلی پررونقی داشته باشد. بر همین اساس، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تحقق این مساله مبادرت به تعریف ۶ طرح ملی کرده است تا به کمک آن و با بهره گیری از توان فناوران کشور بتواند این صنعت را ارتقا دهد.
این کار را نیز با تشکیل دبیرخانه کارگروه تحقیق و توسعه لاین آرین، مقایسه سویه های مرغ موجود تجاری و استفاده از ظرفیت کانون های دانش، صنعت، بازار برای توسعه صنعت طیور شتاب داده است.
۶ پروژه ملی تعریف شده در این عرصه شامل «تولید اسپرم، جنین و گوساله های خالص نژاد درحال انقراض سیستانی»، «تولید ریزتراشه برای شناسایی، هویت گذاری و ثبت دام بر طبق استاندارد»، «تولید اسفنج واژینال پروژسترونی دام سبک»، «تولید گوسفند پر بازده مناسب برای شرایط محیطی ایران (نژاد مهربان)»، «تولید ۲ هزار راس بز نژادهای ممتاز شیری، گوشتی و چندقلوزا (سانن، مورسیا، بوئر و موبنده)» و «برنامه اصلاح نژادی گوسفند بومی ایران (شال) با تاکید بر استفاده از آلل برولا» می شود.
تجدید نظر در روند واردات دام های خارجی به کشور (معاونت امور تولیدات دام و سازمان دامپزشکی)، توسعه ایستگاه های اصلاح نژادی دام بومی در یک بستر اقتصادی (معاونت علمی و تات)، در اختیار گذاشتن زیرساخت های غیر فعال به بخش خصوصی، تسهیل اخد مجوزها و ارائه مجوز زنجیره ای بصورت مجتمع واحد (معاونت امور تولیدات دامی و سازمان دامپزشکی) مهم ترین چالش های این حوزه است.


منبع:

1400/05/20
23:34:32
5.0 / 5
803
تگهای خبر: اقتصاد , تراشه , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website