از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹

اجرای ۸۰ طرح فناورانه حوزه آب با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری

اجرای ۸۰ طرح فناورانه حوزه آب با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری

کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال 1397 تا 1399 با هدایت و حمایت شرکت های دانش بنیان بیش از 80 طرح فناورانه توسعه روش های نوین شناسایی استحصال آب را اجرا کرده است.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، یکی از اولویت های معاونت علمی و فناوری در زمینه آب، پشتیبانی از اجرای طرح های فناورانه ای است که منجر به توسعه این حوزه شود.
بر همین اساس پروژه هایی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه روش های نوین و شناسایی استحصال آب تعریف شده است تا با این کار استفاده از فناوری ها برای بهینه کردن میزان آب مصرفی موجود در کشور افزایش یابد.
از دیگر اهدافی که برای این کار مدنظر است توسعه اشتغال و فناوری های حوزه آب و خشکسالی است. کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ بیش از ۸۰ طرح فناورانه تعریف کرده است تا با کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق، فناوری های کاربردی در این عرصه را ارتقا دهد.
این کارگروه برای دستیابی به روش های نوین شناسایی و استحصال آب نیز اقداماتی داشته که توسعه فناوری های این حوزه را رقم زده است.
«انجام مطالعات اکتشافی آب های ژرف در مناطق اولویت دار کشور»، «شناسایی چشمه های آب شیرین در مناطق ساحلی» و «روش های نوین استحصال و شناسایی و «تعیین تراز آبخوان های معلق» از آن جمله است.
همچنین از پروژه های این حوزه می توان به «فناوری های در رابطه با تصفیه و نمک زدایی آب، فناوری های در رابطه با بهینه سازی آب و انرژی در طراحی، ساخت و بهره برداری از گلخانه ها، بهره برداری از زه آب های کشاورزی و پساب های صنعتی در توسعه عملیات شورورزی و توسعه فناوری های اکتشاف، استحصال و بهره برداری از منابع جدید آب برای مصارف مختلف شرب صنعت و کشاورزی اشاره نمود.
طبق اعلام معاونت علمی و فناوری، تولید انواع مالچ های غیرنفتی و سازگار با محیط زیست با هدف تثبیت کانون های گرد و غبار، بهره برداری از انواع سیستم های مدیریت توزیع و کاربرد آب در مزرعه، بومی سازی و توسعه فناوری طراحی، ساخت، اجرا و بهره برداری از قفس های پرورش ماهی در دریا، ایجاد ارزش افزوده و تولید محصولات فرآوری شده از انواع پسماندها، فاضلاب ها و ضایعات کشاورزی، خانگی، الکترونیکی و صنعتی همچون طرح هایی است که در این عرصه اجرا شده است.
از دیگر طرح های اجرائی حوزه آب می توان به اجرای طرح های کوچک مقیاس فناورانه در زمینه های در رابطه با هدف ایجاد اشتغال و توسعه کشت انواع گونه های گیاهی مقاوم به خشکی با هدف بیابان زدایی و ایجاد ارزش افزوده با تولید محصولات فرآوری شده اشاره نمود.


1400/05/14
11:01:44
5.0 / 5
480
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Link website