۹ طرح کلان ملی فناوری با اهمیت راهبردی بالا رونمایی گردید

۹ طرح کلان ملی فناوری با اهمیت راهبردی بالا رونمایی گردید

9 طرح کلان ملی فناوری با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری رونمایی گردید تا نیاز کشور به برخی از محصولات فناورانه و راهبردی تامین گردد.


خانه نوآوری و فناوری ایران (ihit) امروز دوشنبه میزبان شرکت های فناور و دانش بنیانی بود که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق شدند محصولاتی را که برای اولین بار در کشور ایجاد می شود و از پیچیدگی فناورانه و اهمیت راهبردی بالایی برخوردار می باشند، تجاری سازی کنند.
به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، این محصولات در زمینه تجهیزات پزشکی، کشاورزی، انرژی توسط مرکز طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار گرفته و نیازی از کشور را برطرف می کنند. تولید این محصولات گامی در راه خودکفایی و رفع نیازهای راهبردی کشور به کمک تجهیزات و فرآورده های ایران ساخت است.

مدیریت هوشمند سیلوهای گندم
یکی از چالش های مدیریت منابع راهبردی گندم کشور، مانیتورینگ و ارزیابی دقیق و برخط میزان گندم موجود در سیلوهای کشور است. از آن جاکه اندازه گیری سیلوها با روش های سنتی و غیر دقیق صورت می گرفت، ارزیابی دقیقی از منابع در دسترس وجود نداشت.
شرکت دانش بنیان پیام افزار پیک آسا با بهره گیری از فناوری لیزر، نرم افزار بومی و حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سامانه مدیریت هوشمند موجودی شبکه سیلوهای گندم را طراحی، تولید و به شرکت تجاری دولتی ایران بعنوان بهره بردار این طرح کلان ملی فناورانه ارائه کرد.

نبض بیماران در گوشیهای پزشکی ایران ساخت
گوشی های پزشکی که کاربردهای گسترده بسیاری دارند و بیش از یک سده است که در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، در سالهای اخیر دست خوش تحولات فناورانه شده و نمونه دیجیتال آنها مورد استفاده صنعت سلامت قرار می گیرد.
با این وجود نیاز حوزه سلامت کشور به این تجهیز پزشکی تا قبل از این عمدتاً از مسیر واردات و قاچاق تامین می شد؛ در صورتیکه نمونه های معمولی تا ۵۰ میلیون ریال و نمونه های دیجیتال تا ۱۳۰ میلیون ریال هزینه در بردارند.
شرکت دانش بنیان نبض هوشمند سلامت موفق شد با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گوشی پزشکی هوشمند را با قابلیت پردازش و تحلیل اطلاعات، تجاری سازی و نیاز کشور به این تجهیز را تامین کند.

طیف سنجی و رفع نیاز پژوهشگران
طیف سنج نانودراپ که کاربردهای گسترده ای در زیست فناوری، سلول های بنیادی و پزشکی دارد، نام دستگاهی پیشرفته و فناورانه است که شرکت دانش بنیان نانومبنا ایران با حمایت پنج میلیاردریالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران ساخت کرده است.
از این دستگاه عمدتاً برای آنالیز اسیدهای آمینه و اندازه گیری دی ان ای، شناسایی و تشخیص ویروس هایی چون کرونا استفاده می شود که تا قبل از این نمونه های آمریکایی آن با هزینه های گزاف وارد کشور می شد. حالا نمونه ایران ساخت آن با پشتیبانی و هزینه های پایین تر از نمونه وارداتی در دسترس پژوهشگران قرار گرفته است.

نظارت بر تجارت خارجی با پهپادهای ایران ساخت
یکی از دغدغه های اصلی گمرک در شناسایی و ارزیابی محموله های وارداتی، ارزیابی بدون دخالت کاربر و در سریع ترین زمان امکان دارد. استفاده از پهپادهای پیشرفته و بهره گیری از هوش مصنوعی توسط شرکت دانش بنیان سامانه های هوشمند کاربردی سنیع، این دغدغه را برطرف کرده است؛ بطوریکه سیستم هوشمند نظارت بر تجارت خارجی گمرک با بهره گیری از پرنده بدون سرنشین، امکان ارزیابی و بازرسی محموله را محقق ساخت.
این طرح کلان ملی فناورانه با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط این شرکت دانش بنیان تجاری سازی شده و توسط گمرک به بهره برداری رسیده است.

جراحی هوشمند با دستگاه ایران ساخت
سامانه هدایت فرآیند های درمانی ستون فقرات، محصول دانش بنیانی در زمینه تجهیزات پزشکی است که می تواند با بهره بردن از ابزارهای رهیابی پیشرفته و شناسایی موقعیت دست جراح، وی را در دسترسی به اندام نیازمند جراحی یاری کند. شرکت دانش بنیان سامانه جراحی هوشمند پارسه، کار تولید و تجاری سازی این محصول دانش بنیان را با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با موفقیت به انتها رسانده است.

پایان عمر مگس های آفت با محصول ایران ساخت
تولید آفت کش مگس مدیترانه یک ترکیب نوآورانه به کمک شرکت دانش بنیان کیمیا سبزآور است که برای پالایش جمعیت و شکار انبوه هر دو جنس نر و ماده مگس های میوه خصوصاً مگس مدیترانه، مگس زیتون، مگس گیلاس و دیگر میوه جات کاربرد دارد.
قیمت مناسب و استفاده کم هزینه و آسان از این محصول دانش بنیان که با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تجاری سازی شده، می تواند نجات بخش محصولات کشاورزی از آفت های مورد اشاره باشد.

ضدعفونی عمقی کاغذ با محصول ایران ساخت
امواج مایکروویو اولین و بهترین روش برای ضدعفونی کردن اشیای کاغذی و قرنطینه کردن آنها محسوب می شود. شرکت دانش بنیان توسعه ایمن الکترونیک باختران با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بهره گیری از فناوری بومی تجاری سازی و تولید شده است.

توانمندی در تولید بذرهای هیبرید
یکی از طرح های کلان ملی فناورانه حمایت شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که در این مراسم رونمایی گردید، تولید سه گونه بذر هیبرید خیار، گوجه و فلفل گلخانه ای بود که توسط شرکت دانش بنیان نگین بذر دانش به مرحله تجاری سازی رسید.
این بذرها برای صنعت کشاورزی کشور اهمیتی راهبردی دارد و تنها برمبنای آمار سال گذشته، ۹۵ درصد این بذرها وارداتی است. بذر هیبرید یکی از گران ترین بذرهایی است که کشاورزان از آن استفاده می نمایند و از نظر عملکرد و کیفیت نسبت به سایر بذرها کارایی بالاتری دارد.
اشتغال مستقیم برای ۵۰ نفر و تامین نیاز کشور به بذرهای گلخانه ای با ارزش ریالی هر بذر تا ۱۱۰ هزار ریال از دستاوردهای این طرح کلان ملی فناوری است
همچنین شرکت دانش بنیان کشت و صنعت جوین ۶ رقم ابتدایی بذر هیبرید جدید فلفل دلمه ای را تولید و تجاری سازی کرد. این طرح کلان ملی فناوری نیز از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد حمایت مالی قرار گرفت.منبع:

1400/05/11
20:07:57
5.0 / 5
602
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Link website