راکت آریان ۵ دو ماهواره ارتباطی در مدار زمین قرار داد

راکت آریان ۵ دو ماهواره ارتباطی در مدار زمین قرار داد

لینک وبسایت: راکت اروپایی «آریان ۵» بعد از حدود یک سال وقفه، باردیگر به عملیات بازگشت و دو ماهواره ارتباطی را در مدار زمین قرار داد.


به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی ام. اس. ان، راکت آریان ۵ ساعت پنج بعدازظهر جمعه به وقت منطقه زمانی شرقی از پایگاه فضایی اروپا در «گویان» فرانسه به فضا پرتاب شد و دو ماهواره ارتباطی را به مدار زمین برد.
هر دو این ماهواره ها طبق برنامه کمتر از ۴۰ دقیقه پس از پرتاب در مدار زمین قرار گرفتند. این نخستین پرتاب راکت آریان ۵ در سال ۲۰۲۱ به حساب می آید.
یکی از این ماهواره ها با نام Star One D۲ توسط شرکت برزیلی مخابراتی Embratel اداره می شود.
نمایندگان شرکت فرانسوی «آریان اسپیس» که راکت آریان ۵ را اداره می کنند، در گزارش مأموریت نوشتند: ماهواره Star One D۲ به شرکت Embratel اجازه می دهد «پوشش باند پهن اینترنت را به مناطق جدید در آمریکای مرکزی و جنوبی گسترش دهد، دسترسی به اینترنت را برای افراد کم برخوردار فراهم آورد و یک محموله باند X به روز شده را جهت استفاده دولت در منطقه آتلانتیک اضافه کند.
ماموران شرکت آریان اسپیس در شرح مأموریت خود افزودند: ماهواره دیگری که پرتاب شد Eutelsat Quantum نام دارد و دارای آنتن فعال است که «اولین مورد برای صنعت مخابرات تجاری اروپا» به حساب می آید.
آنها تاکید کردند: این فناوری آنتن جدید مکمل بارهای دیجیتالی نسل جدید است که اپراتور می تواند پوشش، فرکانس ها و قدرت فضاپیمای خویش را تغییر دهد.
ماهواره Eutelsat Quantum که به صورت مشترک توسط شرکت فرانسوی Eutelsat، Airbus Defense and Space و آژانس فضایی اروپا ساخته شده است، توسط «یوتلست» اداره خواهد شد.
این دو ماهواره در مدارهای انتقال زمین ثابت مستقر شدند. آنها سرانجام در مدار زمین ثابت، در حدود۲۲ هزار و ۲۰۰ مایل (۳۵، ۷۰۰ کیلومتر) بالاتر از زمین قرار می گیرند؛ جایی که دوره مداری آنها با دوره چرخش سیاره مطابقت دارد. خیلی از ماهواره های مخابراتی به این مدار می روند که به آنتن های زمینی کمک می نماید در تماس مداوم با آنها باشند.منبع:

1400/05/11
12:10:16
5.0 / 5
736
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Link website