كشف بخار آب در قمر یخی مشتری

كشف بخار آب در قمر یخی مشتری

به گزارش لینک وبسایت سازمان فضایی آمریکا (ناسا) کشف نخستین شواهد به دست آمده در خصوص وجود بخار آب در قمر یخی مشتری به نام «گانیمد» را تایید نمود.


به گزارش روز سه شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان با استفاده از تلسکوپ فضایی «هابل» شواهدی از وجود بخار آب در بزرگترین قمر سیاره مشتری معروف به «گانیمد» کشف کردند.
در این مطالعه کارشناسان مشاهدات ماورا بنفش از گانیمد را که در سال ۱۹۹۸ و ۲۰۱۰ توسط طیف سنج تصویربرداری تلسکوپ فضایی هابل (STIS) انجام شده است، بررسی و آنها را با مشاهدات سال ۲۰۱۸ مقایسه کردند.
بررسی تصاویر اشعه ماورا بنفش گرفته شده از تلسکوپ فضایی هابل در سال ۱۹۹۸، نوارهایی از جو ماه را نشان داد که شبیه شفق قطبی زمین بودند.
تحقیقات سالهای گذشته اثبات نموده بود که بعید است اتم های اکسیژن در سطح این قمر مشتری وجود داشته باشد. اما حالا محققان می گویند سطح گانیمد به اندازه کافی گرم است که باعث تصعید یخ موجود در آن شده و تبدیل به مولکول های آب شود.
بررسی تصاویر شفق قطبی در این قمر با استفاده از تصاویر ماوراء بنفش تلسکوپ هابل نشان داد که وجود بخار آب در جو قمر گانمید قطعی است.
بررسی های بیشتر نشان داده است که علت شکل گیری بخار آب در قمر مورد اشاره تصعید یخ های سطح آن از حالت جامد به گاز است.
بر اساس برآوردهای محققان آب موجود در این قمر بیشتر از آب موجود در کل اقیانوس های کره زمین است. البته این آب در عمق ۱۶۰ کیلومتری قمر گانمید قرار دارد.


1400/05/06
09:00:11
5.0 / 5
446
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website