۱۸درصد بهتر از ۷ نانومتری؛

اینتل تراشه های یك نانومتری تولید می كند

اینتل تراشه های یك نانومتری تولید می كند

لینک وبسایت: در شرایطی که اینتل برای عرضه تراشه های هفت نانومتری جدید در سال 2023 برنامه ریزی کرده، خبرهایی در مورد کوشش های آن برای تولید تراشه های یک نانومتری نیز شنیده می شود.به گزارش لینک وبسایت به نقل از انگجت، تراشه های راکت لیک هفت نانومتری تا سال ۲۰۲۳ به بازار نمی آیند، اما اینتل در نبرد با رقیب نزدیک خود ای ام دی برنامه های خاصی برای سال ۲۰۲۴ دارد. این شرکت در این سال طراحی نخستین تراشه های خود با ترانزیستورهای یک نانومتری و حتی کوچک تر را به انتها می رساند.
برای اندازه گیری این تراشه ها از واحد طول آنگستروم استفاده می شود. هر انگستروم معادل ده به توان منفی ده است. تراشه های مذکور اینتل ۲۰ ای نام خواهند گرفت و در آنها از ترانزیستورهای RibbonFET استفاده خواهد شد. معماری این تراشه ها برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱ به این سو، بطور کامل تغییر یافته است.
یک تکنولوژی جدید به کار گرفته شده در این تراشه ها پاور- ویا نام دارد که موجب انتقال سریع برق به ویفر تراشه می شود که راندمان تراشه ها را بیشتر می کند. اینتل امیدوار است بتواند نمونه های اولیه این تراشه ها را در سال ۲۰۲۴ عرضه نماید. گفته می شود عملکرد تراشه های مذکور تا ۱۸ درصد بهتر از تراشه های ۷ نانومتری فعلی است.


منبع:

1400/05/05
23:26:53
5.0 / 5
680
تگهای خبر: تراشه , تكنولوژی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website