آغوش باز پارك فناوری پردیس پذیرای نخبه های از خارج بازگشته

آغوش باز پارك فناوری پردیس پذیرای نخبه های از خارج بازگشته

طی سه سال قبل حدود هزار نفر از متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور به موطن خود بازگشته و در پارک فناوری پردیس آغاز به کار کرده اند.


به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایرنا، پارک فناوری پردیس در میان سایر پارک های فناور بهترین عملکرد را در میزبانی از متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور داشته است.
تاسیس شرکت نوپا، برگزاری سخنرانی و کارگاه آموزشی و اشتغال در شرکتهای فن آور، همچون مسیرهای همکاری متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور با پارک فناوری پردیس است.
در برنامه ارزیابی بهترین پایگاه های همکار با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور، بیشتر از ۱۲۰ پایگاه تخصصی مورد ارزیابی قرار گرفته که پارک فناوری پردیس بهترین میزبان شناخته شده است.
برنامه «همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور» به منظور انتقال دانش، تجربه و ایده های فناورانه به کشور توسط مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری بیشتر از ۶۷ دانشگاه، پژوهشگاه، شرکت دانش بنیان، پارک فناوری و مراکز رشد و نوآوری منتخب کشور در حال اجرا می باشد.
این برنامه در چارچوب پشتیبانی از انجام دوره های علمی و تحقیقاتی همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، استاد مدعو و معین، راه اندازی کسب و کارهای فناورانه، اشتغال در شرکتهای دانش بنیان، تعریف پروژه های فناوری کوتاه و بلندمدت، برگزاری سخنرانی و کارگاه های تخصصی به ارتباط موثر ما بین متخصص و مراکز علمی و فناوری برگزیده کشور یاری می رساند.
بنیاد ملی نخبگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سالانه طی فرآیند ارزیابی، مبادرت به رتبه بندی این پایگاه ها می کند.
در رتبه بندی سال ۱۳۹۶ پارک فناوری پردیس معاونت علمی بعنوان پایگاه متخصص در راه اندازی کسب و کار و جذب ایرانی ها متخصص خارج از کشور بالاتر از دیگر پایگاه های فعال در این عرصه قرار گرفت.
در رتبه بندی کلی هم این پارک از میان ۴۹ پایگاه، بعنوان ششمین پایگاه برتر کشور انتخاب شده است. الان تعداد ۱۵ نفر از ایرانی ها متخصص خارج از کشور در پارک فناوری پردیس معاونت علمی مستقر شده اند و کسب و کار فناورانه خویش را در این پایگاه راه اندازی کرده اند.
بر اساس آمار عرضه شده از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ پارک فناوری پردیس در چهارسال سال قبل میزبان اشتغال بیشتر از ۲ هزارو ۵۰۰ نخبه از ۱۰۰ دانشگاه خارجی به کشور بازگشته است.
برنامه ارزیابی پایگاه ها، برای اولین بار در سال ۹۴ و با همکاری پنج مرکز علمی و فناوری منتخب با هدف ایجاد پل ارتباطی با پژوهشگران و کارآفرینان برجسته ایرانی خارج از کشور طراحی و اجرا شده است.
این برنامه در سال ۹۹ با هدف ایجاد رقابت موثر میان پایگاه های میزبان و همینطور هدایت درخواست ها به سمت آنها با عملکرد مطلوب تر اجرایی شده و ارزیابی مرکز تعاملات ببین المللی معاونت علمی و فناوری در این برنامه برپایه شاخصهای مورد نظر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شده است.
استخراج دقیق شاخص ها و داده های مورد نیاز، مرتفع ساختن نقصها موجود دوره های گذشته، جمع آوری اصولی بازخورد متقاضیانِ همکاری با پایگاه ها، همچون اصول ملاحظه شده در انجام این ارزیابی است.
وزارت راه برای پیشرفت پارکهای فن آور اهتمام ویژه دارد
تفاهم نامه واگذاری ۴۰۰ هکتار اراضی الحاقی به پارک علم و فناوری پردیس، مشارکت در راه اندازی شهرک دانش بنیان (شهرک فردوس پردیس) و راه اندازی پارک علم و فناوری در شهر جدید پرند، قراردادها و یادداشت های تفاهمی بود که طی روزهای گذشته به امضا رسید.
وزیرراه و شهرسازی درباره جزئیات سه تفاهنامه منعقد شده با معاونت علمی ریاست جمهوری، اظهار داشت: حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان، با عنایت به استعدادی که در مردم کشور وجود دارد، اجنتاب ناپذیر و جزو سیاست های کلان نظام است. بنابراین وزارت راه در جهت ایجاد زیر ساخت و کمک به پیشرفت پارک های علم و فناوری اهتمام ویژه دارد.
«محمد اسلامی» اظهار داشت: تفاهم نامه ای را با معاونت علمی ریاست جمهوری امضاشد که در جهت سیاست کلی نظام است تا پارک فناوری پردیس به تلفیقی از شهر مسکونی فاخر برای پژوهشگران تبدیل گردد.
وی ضمن اشاره به جزئیات تخصیص اراضی جدید به پارک فناوری پردیس، توضیح داد: درگذشته فقط یک زمین برای پارک فناوری پردیس تخصیص داده شده بود و پارسال ۳۷۰ هکتار دیگر و امروز ۲۸۰ هکتار به آن اضافه کردیم.
وزیر راه و شهر سازی افزود: طی این تفاهم نامه ۸۰۰ هکتار دیگر را برای ساخت شهرک فردوس در پردیس در نظر گرفته شد تا با اختصاص محلی برای سکونت، جذب نخبگان داخل و خارج تسهیل شود.
اسلامی اضافه کرد: برای سایر شهرهای جدید هم در پرند و هشتگرد این برنامه اجرا می گردد و توسعه شهرک های تخصصی که فعالیت و سکونت را توامان داشته باشد، از سیاست های وزارت راه و شهرسازی است.
ساخت نخستین شهرک هوشمند در پارک فناوری پردیس
«مهدی هدایت» مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس توضیح داد: بزودی نخستین شهرک هوشمند کشور با معماری سبز جهت سکونت نخبگان و فناوران پارک فناوری در شهر جدید پردیس ایجاد می شود.
وی افزود: به دنبال این تفاهمنامه در حدود ۲۸۰ هکتار اراضی جدید به اراضی پارک فناوری پردیس اضافه می شود تا وسعت این پارک با افزایش سه برابری، به حدود ۴۰۰ هکتار برسد.
به گفته هدایت، وسعت این شهرک حدود ۸۰۰ هکتار است و بر پایه خصوصیت ها و خصوصیات شهر هوشمند و زیست بوم بر پایه معماری سنتی و مدرن طراحی و ساخته خواهد شد.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس ضمن اشاره به مختصات این شهرک هوشمند، توضیح داد: استقرار شبکه زیرساخت هوشمند انرژی و دیتا، استقرار سیستم حمل و نقل هوشمند و غیرآلاینده با اولویت استفاده از دوچرخه همگانی، سیستم حمل و نقل عمومی و خودروی برقی، برقراری امنیت شهری از راه سیستم دوربین مداربسته، سیستم اخطار خطر هوشمند و شبکه امنیت شهری همچون خصوصیت های این شهرک خواهد بود.
به گزارش لینک وبسایت به نقل از ایرنا، پارک فناوری پردیس بعنوان مهم ترین و بزرگترین پارک فناوری کشور با مجوز شورای گسترش آموزش عالی در سال ۱۳۸۴ در زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری و با همکاری برخی از دانشگاه ها و مراکز علمی - پژوهشی کشور با هدف تجاری سازی دستاوردهای فناوران و ایجاد بستر مناسب برای رشد فناوری و توسعه بازار شرکتهای دانش بنیان تاسیس شد.
این پارک به عنوان یکی از سازمان های زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تابحال بیشتر از ۲۰۰ واحد فناور دانش بنیان از بین بیشتر از ۱۹۰۰ متقاضی در حوزه های فناوری های پیشرفته همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست فناوری، فناوری نانو، مواد جدید، مکانیک و اتوماسیون به عضویت پذیرفته شده و این واحدهای فناور توانسته اند مراکز تحقیق یا دفاتر طراحی و مهندسی خویش را در پارک فناوری پردیس ایجاد و مستقر نمایند.
شهرستان پردیس باجمعیتی در حدود ۳۰۰ هزار نفر در شرق پایتخت قرار دارد و پارک فناوری فاز ششم شهر پردیس است.منبع:

1400/04/21
16:54:59
5.0 / 5
585
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website