چگونه استواری استخوان ها افزایش می یابد؟

چگونه استواری استخوان ها افزایش می یابد؟

نانو فناوری با کمک قابلیت هایی که به مواد می بخشد، در زمینه پزشکی کاربردهای گسترده ای یافته و بافت های سخت بدن مانند دندان و استخوان را مستحکم می کند.


یکی از چالش های حوزه پزشکی، ارائه راه حل درمانی مناسب شکنندگی و استواری اندک اندام های سخت بدن انسان همچون دندان یا استخوان است. لطمه های به وجود آمده در اثر شکستگی یا پوکی استخوان، چالشی بزرگ برای بیماران است که تا قبل از ورود فناوری نانو به این عرصه، راه کارهایی چون استفاده از بافت های کاشتنی یا مواد جایگزین استفاده می شد.
اما این روش ها با وجود مزیت ها و کمک رسانی که به بیمار داشتند، چندان بی عارضه و لطمه نبوده و ناسازگاری با بدن، برخوردار نبودن از انعطاف و کارایی کافی از مهم ترین مشکلاتشان بود.

ریزذره ها و استواری بافت ها
یکی از راه کارهای نوآورانه ای که در سالهای اخیر به کمک بیماران درگیر با عارضه های استخوانی آمده استفاده از سیمان های استخوانی است.
در حالی که کاربرد سیمان استخوانی به بالای نیم قرن پیش بازمی گردد، استفاده از نانوفناوری در این محصول رایج شده است و فضای خالی درون استخوان ها و پروتزها نقشی مهم در کارایی و استواری بافت استخوانی ایفا می کند. این محصول با بهره گیری از خواص نانوپلیمرها، بعنوان آغازگر و یک مایع تثبیت کننده که با یکدیگر مخلوط شده استواری می یابند، ایجاد می شود.
از این ماده می توان برای افزایش استواری و ایمنی استخوان، بیماران نخاعی و درمان شکستگی های ناشی از پوکی استخوان استفاده نمود. خیلی از کشورها هم اکنون این محصول را توسعه داده اند و نیمی از درمان های استخوانی و دندانی با پروتزهای پرکننده انجام می شود.
فناوری نانو در این محصول بتازگی وارد شده است و در کنار تعدادی معدودی از شرکت های آمریکایی و اروپایی که این محصول را تولید می کنند، توسعه طرح ها و محصولات با بومی سازی فناوری آن در کشورمان توسط شرکت های دانش بنیان نانویی شروع شده است.

حمایت طرح های فناورانه
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این معاونت با برگزاری رویدادهای چالشی و رقابتی برای ارائه طرح های فناورانه توسط ستادها، زمینه را برای توسعه تولیدات دانش بنیان ایران ساخت خصوصاً در زمینه نانوفناوری فراهم نموده است؛ ساخت مواد سیمانی و بافت های استخوانی با کمک فناوری نانو، یکی از همین زمینه ها بشمار می رود و ستاد توسعه فناوری نانو، پشتیبانی از ایده پردازان فعال در این عرصه را محور قرار داده است.
شرکت های دانش بنیان و ایده پردازان فعال در زمینه نانومواد استخوانی، توسط ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت می شوند تا تولیدات این حوزه توسعه پیدا کند. به همین دلیل تا کنون بیش از ۲۰ ارائه فناورانه در قالب محصول، طرح پژوهشی و نمونه اولیه دریافت شده است.
طرح های مفهومی دریافتی توسط کرگروهی تخصصی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند و بعد از اختتام مدت زمان تعیین شده، ایده ها و طرح های برگزیده برای تولید محصول اولیه مورد حمایت قرار می گیرند. ساخت نمونه اولیه بعد از انتخاب طرح در مدت زمان ۳ ماه صورت می گیرد. علاقمندان می توانند طرح های نوآورانه خود تا اختتام مردادماه سال جاری و برمبنای محورها و الگوهای ارائه شده به ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناروی ریاست جمهوری ارائه نمایند.


1400/04/18
21:52:47
5.0 / 5
598
تگهای خبر: شركت , فناوری , كاربر , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان لینك وبسایت
Link website